تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

یکی از مواردی که متقاضیان تحصیل در فرانسه باید بدانند آگاهی از شرایط آموزشی کشور فرانسه است. همانگونه که پیشتر در مقاله نظام آموزشی کشور فرانسه توضیح داده شد نظام آموزشی در کشور فرانسه مانند بسیاری از کشورهای اروپایی بر اساس لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می باشد. در ادامه شرایط تحصیل در هر مقطع ذکر شده است.

تحصیل در فرانسه – مقطع دکتری

تحصیل در مقطع دکتری در کشور فرانسه کاملاً رایگان است و شغل محسوب می شود. ویزای تعلق گرفته به دانشجویان در این مقطع ویزای شغلی است و دانشجویان حقوق ماهانه دریافت می کنند و مالیات نیز پرداخت می نمایند. باتوجه به قوانین کار در کشور فرانسه در حال حاضر حقوق دکتری ماهانه ۱۷۰۰ یورو می باشد که ۳۰۰ یورو از آن بابت مالیات کم می شود و مابقی به دانشجو پرداخت می شود.

دوره ی دکتری در فرانسه ۳ سال می باشد که فقط شامل پژوهش و کارهای تحقیقاتی می باشد.کشور فرانسه برای جذب دانشجویان نخبه در این مقطع اقدام به برگزاری این دوره ها به زبان انگلیسی نموده است و کلیه کورس ها به زبان انگلیسی تدریس می شود.

حقوق دریافتی در این دوره نسبت به هزینه های زندگی در فرانسه خیلی رقم بالایی می باشد. بنابراین دانشجویان بسیاری متقاضی ورود به این دوره هستند. با توجه به توضیح فوق دانشجویان جهت ورود به این دوره نیازمند رزومه قوی هستند. بنابرین داشتن نمره ی زبان خیلی خوب (نمره بین ۶٫۵ تا ۷٫۵ آیلتس)، معدل بالا، فارغ التحصیلی از دانشگاه های دولتی ممتاز و شناخته شده، مقلات ISI و کارهای تحقیقاتی و پژوهشی شانس افراد را در موفقیت بالا می برد.

دانشجویان پس از پایان این دوره و اخذ موفقیت آمیز مدرک دکتری می توانند در خواست اقامت در فرانسه را بدهند. همچنین می توانند به عنوان محقق در دانشگاه مشغول به کار شوند و یا دوره های پست داک را بگذرانند.

تحصیل در فرانسه – مقطع کارشناسی ارشد

در اکثر دانشگاه های فرانسه بعد از پایان تحصیلات کارشناسی دو مقطع تحصیلی برای کارشناسی ارشد وجود دارد. دوره ی اول مستر ۱ نام دارد و دوره ی بعدی مستر ۲ نام دارد. هر یک از این دوره ها یک ساله می باشند و بسته به نوع رشته و دانشگاه دوره ی کارآموزی هم دارند.

در اکثر دانشگاه ها در دوره های مستر ۱ تمرکز روی واحدهای درسی می باشد. در این دوره دانشجویان در هر دو ترم تعدادی واحد درسی را می گذرانند و در انتها معمولاً دو ماه تا ۴۵ روز دوره ی کارآموزی دارند.
در دوره های مستر ۲ تمرکز بیشتر روی فعالیت های پژوهشی می باشد و دانشجویان فقط یک ترم واحدهای درسی را پاس خواهند کرد و از ترم دوم که شامل پنج تا شش ماه می شود مشغول کارآموزی و انجام پروژه ی تخصصی خود خواهند شد.

از آنجا که دروه های کارشناسی در فرانسه ۳ سال می باشد و در ایران ۴ سال می باشد، دانشجویان ایرانی فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی به شرط داشتن رزومه ی خوب امکان ادامه ی تحصیل به طور مستقبم در دوره ی مستر ۲ را دارند و نیازی به گذراندن دوره ی مستر ۱ نیست. از جمله مزایایی که میتوان برای دوره های مستر ۲ نام برد این است که این دوره ها اکثراً رایگان هستند و در دوره ی کارآموزی حقوق ماهانه به دانشجویان تعلق می گیرد.

اکثر این دوره ها به زبان انگلیسی برگزار می شود و نیازی به دانستن زبان فرانسه نیست.

 

تحصیل در فرانسه – مقطع کارشناسی

دوره های کارشناسی در فرانسه ۳ سال می باشد. در این دوره دانشجویان موظف به گذراندن ۶ نیمسال تحصیلی و ۱۸۰ واحد درسی هستند. اکثر این دوره ها به زبان فرانسه برگزار می شود و دانشجویان جهت ورود به این دوره ها نیازمند مدرک B2 زبان فرانسه می باشند. این دوره ها به زبان فرانسه کاملاً رایگان می باشد و دانشجویان در حین تحصیل از کمک هزینه هایی شامل حمل و نقل داخل شهری رایگان، کمک هزینه ی اسکان و بیمه برخوردار می شوند.

دانشجویان در حین تحصیل حق کار تمام وقت را نداشته ولی بصورت پاره وقت و حداکثر به مدت ۲۰ ساعت در هفته می توانند کار کنند. در این شرایط دانشجویان معمولاً به ازای هر ساعت کار ۷ یورو می توانند دریافتی داشته باشند

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

دانشگاه های فرانسه برای جذب هرچه بیشتر دانشجو از سراسر جهان چندین سال است که اقدام به برگزاری دوره های دانشگاه به زبان انگلیسی کرده اند. بر خلاف نظر اکثریت افراد جامعه که تصور می نمایند برای تحصیل در فرانسه نیاز به یادگیری و یا ارائه ی مدرک زبان فرانسه می باشد، باید به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی در فرانسه مهیا می باشد. شایان ذکر است متقاضیان این دوره ها هیچ نیازی به یادگیری و یا ارائه ی مدرک زبان فرانسه ندارند.

مزایای تحصیل در فرانسه

از مزایای تحصیل در فرانسه می توان به این نکات اشاره کرد:

هزینه ی تحصیل و زندگی به مراتب ارزان تر از سایر کشورهای اروپایی

امکان اخذ پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان ( بدون نیاز به آشنایی با زبان فرانسه)

دریافت کمک هزینه های زندگی و مسکن

بیمه درمانی رایگان برای دانشجویان

تحصیل برای اکثر رشته ها رایگان می باشد و همچنین امکان اخذ بورس تحصیلی و یا کمک هزینه تحصیلی برای متقاضیان وجود دارد.

تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه شغل محسوب می شود و دانشجویان حقوق ماهیانه دریافت می کنند، علاوه بر تمامی موارد ذکر شده دانشجویان از حمایت های دولتی برخوردار خواهند شد.

بر خلاف باور عمومی هزینه های زندگی در کشور فرانسه برای دانشجویان بسیار پایین می باشد که این مورد را هم می تواند از جذابیت های ادامه ی تحصیل در فرانسه دانست.

تذکر مهم: دانشجویان و متقاضیان ادامه تحصیل باید به این نکته توجه نمایند که در حال حاضر امکان ادامه ی تحصیل به زبان انگلیسی در تمامی رشته ها به جز رشته های پزشکی امکان پذیر می باشد.

در باره نویسنده :

موسسه علم افروز با بهره‌گیری از وکلا و افراد تحصیل کرده به طور تخصصی اقدام به انجام کلیه فرآیند پذیرش دانشجویان در کلیه مقاطع تحصیلی و دوره‌های یادگیری زبان‌های خارجی در دانشگاه‌های معتبر اروپایی می‌نماید. چنانچه قصد دریافت مشاوره تخصصی در مورد اخذ پذیرش، اخذ خوابگاه، راهنمایی درزمینه اخذ کمک هزینه‌های تحصیلی، ثبت نام و سایر امور مربوطه را دارید فرم مشاوره و ارزیابی تحصیل در خارج از کشور را تکمیل نمایید.

ثبت ديدگاه