در مقاله مهاجرت پرستاران بدون مدرک زبان به‌صورت کاملاً علمی و تخصصی شرایط مهاجرت پرستارانی که مدرک پرستاری خود را دریافت کرده‌اند و مایل به مهاجرت به اروپا هستند مورد بررسی قرار می‌گیرد.
مهاجرت پرستاران به کشورهای فرانسه، آلمان، سوئد و دانمارک در این مقاله به‌صورت مفصل بررسی می‌شود و در پایان مقایسه جامع ای بین روش‌های مهاجرتی پرستاران انجام می‌گیرد.

شرایط مهاجرت پرستاران (2022):

فرانسه: مهاجرت پرستاران به فرانسه بدون مدرک زبان انجام می‌شود.
آلمان: مهاجرت پرستاران به آلمان مستلزم اخذ مدرک B2 آلمانی جهت ارائه به سفارت آلمان در ایران است.
سوئد: مهاجرت پرستاران به سوئد بدون مدرک زبان انجام می‌شود.
دانمارک: مهاجرت پرستاران به دانمارک بدون مدرک زبان انجام می‌شود.

مهاجرت پرستاران بدون مدرک زبان به فرانسه

مهاجرت پرستاران به فرانسه از طریق شرکت در دوره‌های کارورزی در معتبرترین بیمارستان‌های کشور فرانسه صورت می‌گیرد. مراحل و شرایط کلی اخذ ویزا طی گام‌های زیر صورت می‌گیرد.

1. در این روش ابتدا مدارک تحصیلی و کاری پرستاران جهت اخذ تأییدیه‌های مربوطه به وزارت بهداشت کشور فرانسه ارسال می‌شود.
2. پس از اخذ تأییدیه مدارک، پذیرش دوره کارورزی از یکی از 25 بیمارستان معتبر کشور فرانسه اخذ می‌شود. پذیرش یاد شده می‌بایست دارای شرایط خاصی باشد که این موارد توسط وکلای علم افروز بررسی می‌شود. این گام و گام قبل در مدت زمان حداکثر 3 ماه انجام می‌گیرد.
3. پرستاران با در دست داشتن پذیرش قطعی و سایر مدارک جهت اخذ ویزا به سفارت مراجعه می‌کنند. ویزای مهاجرتی کادر درمان یک‌ساله است.
4. پس از اخذ ویزا، متقاضی در کمتر از یک ماه می‌بایست وارد خاک فرانسه شود و دوره کارورزی را آغاز کند.
5. همزمان با دوره کارورزی، در مدت زمان یک سال پرستاران می‌بایست در دوره‌های رایگان زبان فرانسه شرکت کنند و نسبت به تقویت سطح زبان خود و دریافت مدرک B2 فرانسوی اقدام کنند.
6. پس از پایان دوره یک‌ساله، به متقاضی ویزای جستجوی کار 6 ماهه داده می‌شود که قابل تمدید تا یک سال است و متقاضی می‌تواند در این مدت جهت یافتن کار مطلوب اقدام نماید.
7. پرستاران پس از گذشت سه سال از شروع کار در کشور فرانسه و دریافت حقوق ثابت و پرداخت مالیات می‌توانند جهت اخذ اقامت دائم کشور فرانسه اقدام کنند.

در مدت زمان کارورزی در فرانسه، اسکان پرستاران و کادر درمان رایگان میباشد.

شرایط مهاجرت از طریق پرستاری به فرانسه

 • مهاجرت پرستاران به فرانسه بدون مدرک زبان است. اما جهت اقدام برای دوره‌های کارورزی متقاضی می‌بایست با زبان انگلیسی آشنایی داشته باشد.
 • امکان مهاجرت خانوادگی پرستاران به همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال به کشور فرانسه محیا است. شایان ذکر است در دوره کارورزی بیمه درمانی کادر درمان و سایر اعضا خانواده رایگان است. همچنین فرزندان پرستاران به‌صورت رایگان می‌توانند در مدارس فرانسه تحصیل کنند.
 • در مدت دوره یک‌ساله کارورزی حقوقی به پرستار پرداخت نمی‌شود. اما پرستاران اجازه کار همزمان با کارورزی به‌صورت 20 ساعت را دارند. همچنین همسر متقاضی اجازه کار 20 ساعت در هفته را دارا است.
 • پرستارانی که دوره کارورزی در فرانسه را می‌گذرانند در مدت زمان کارورزی اجازه شرکت در دوره‌های رایگان ولی غیر فشرده زبان فرانسه را دارند.
  جهت مهاجرت پرستاران به فرانسه الزامی به ارائه سابقه کاری نیست. اما ارائه سوابق کاری مزیت محسوب می‌شود.
 • زبان فرانسه زبان رسمی (اول و دوم) در 29 کشور جهان است و حدود 300 میلیون نفر به فرانسه صحبت می‌کنند. بدیهی است افرادی که زبان فرانسه را یاد می‌گیرند و دوره‌های کارورزی بین‌المللی را می‌گذرانند به‌راحتی می‌توانند به ایالات فرانسوی زبان کانادا مهاجرت کنند.

در مقاله مهاجرت کادر درمان به فرانسه به‌صورت تخصصی شرایط اخذ ویزای کادر درمان بررسی شد. توصیه می‌شود حتماً آن را مطالعه کنید. همچنین جهت آشنایی با سایر روش های اخذ اقامت فرانسه مقاله جامع 12 روش مهاجرت به فرانسه را مطالعه نمایید.

مهاجرت پرستاران بدون مدرک زبان به فرانسه در مرکز Centre hospitalier universitaire d’Amiens

مرکز درمانی Centre hospitalier universitaire d’Amiens در فرانسه

مهاجرت با رشته پرستاری به فرانسه

حقوق و درآمد پرستاران در فرانسه

حقوق پرستاران در فرانسه به نسبت بسیاری از کشورهای اروپایی بالاتر است. در زیر درآمد پرستاران در فرانسه به‌صورت سالانه بررسی شده است:
حقوق سرپرستار در فرانسه: یک سرپرستار در فرانسه به‌صورت متوسط سالانه 46300 یورو درآمد دارد. حقوق یک سرپرستار در فرانسه حداقل سالانه 23200 یورو در سال و حداکثر 71800 یورو در سال است .
حقوق پرستار در فرانسه: یک پرستار در فرانسه به‌صورت متوسط سالانه 35900 یورو درآمد دارد. حقوق یک پرستار در فرانسه حداقل سالانه 19000 یورو در سال و حداکثر 54600 یورو در سال است.
حقوق ماما در فرانسه: یک ماما در فرانسه به‌صورت متوسط سالانه 46500 یورو درآمد دارد. حقوق یک ماما در فرانسه حداقل سالانه 23700 یورو در سال و حداکثر 71700 یورو در سال است.
میزان حقوق پرستاران، سرپرستار و ماما در کشور فرانسه ارتباط مستقیمی با سوابق کاری آن‌ها دارد. حقوق مشاغل مذکور به‌صورت میانگین ماهانه و برحسب سابقه کاری در جدول زیر آورده شده است:

سوابق کاری سرپرستار پرستار ماما
کمتر از 2 سال 2320 € 1820 € 2220 €
بین 2 تا 5 سال 3070 € 2240 € 2900 €
بین 5 تا 10 سال 4100 € 3170 € 4050 €
بین 10 تا 15 سال 4890 € 3710 € 4870 €
بین 15 تا 20 سال 5280 € 4080 € 5290 €
بیش از 20 سال 5660 € 4320 € 5710 €
مهاجرات پرستاران

مهاجرات پرستاران

مهاجرت پرستاران بدون مدرک زبان به سوئد

سوئد یکی از کشورهای ثروتمند اروپایی است که در سال‌های اخیر امکان مهاجرت پرستاران بدون مدرک زبان را محیا کرده است. مهاجرت پرستاران به سوئد درنهایت منجر به اخذ ویزای دوره زبان سوئدی می‌گردد تا فرد همزمان با یادگیری زبان بتواند پروسه معادل‌سازی مدارک خود را طی کند. بنابراین می‌توان گفت مهاجرت پرستاران به سوئد روال مشخصی دارد و مستلزم این است که پرستاران عزیز تمکن مالی خوبی داشته باشند. روال کلی این فرایند به شکل زیر است.

1. در مرحله اول اخذ تائید مدارک تحصیلی و کاری متقاضی توسط وزارت بهداشت کشور سوئد صورت می‌گیرد. این مرحله 4 ماه زمان نیاز دارد و شرایطی که پرستاران باید احراز کنند تا بتوانند در سوئد به‌صورت تخصصی کار کنند در این مرحله مشخص می‌شود.
2. در صورت اخذ تائید مدارک، متقاضی می‌تواند ویزای دوره زبان یک‌ساله دریافت کند و وارد فرآیند معادل‌سازی شود. لازم به ذکر است مدت زمان این ویزا غیرقابل تمدید است.
3. در پروسه معادل‌سازی فرد می‌بایست با گذراندن دوره‌های زبان سوئدی در کشور سوئد در مدت زمان حداکثر یک سال به سطح زبان C1 سوئدی برسد. دوره زبان سوئدی رایگان نیست و حدود 10000 یورو هزینه دارد.
4. پس از اتمام موفقیت‌آمیز دوره زبان سوئدی، متقاضی می‌بایست در آزمون دانش شرکت نمایند. این آزمون دارای دو بخش تئوری و عملی است و متقاضیان می‌بایست آن را با موفقیت پشت سر بگذارند و گواهینامه مربوطه را دریافت نمایند.
5. در مرحله بعد یک دوره عملی (practical) وجود دارد که به نوعی شبیه به دوره کارآموزی است. مدت دوره برای رشته‌های مختلف کادر درمان متفاوت است اما برای پرستاران 3 ماه است.
6. پس از اتمام این مراحل و اخذ تائید نهایی وزارت بهداشت کشور سوئد، معادل‌سازی انجام می‌شود و متقاضی می‌تواند در کشور سوئد مشغول به کار شود.

شرایط مهاجرت از طریق پرستاری به سوئد

 • جهت مهاجرت کادر درمان به سوئد به متقاضیان ویزای یک‌ساله جهت شرکت در دوره زبان سوئدی و رسیدن به سطح C1 سوئدی داده می‌شود. این ویزا غیر قابل تمدید است. بنابراین بهتر است که متقاضیان قبل از مهاجرت به سوئد آموزش این زبان را در ایران آغاز نمانید.
 • امکان مهاجرت خانوادگی پرستاران به همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال به سوئد محیا است. همچنین بیمه درمانی کادر درمان در کشور سوئد به‌صورت رایگان می‌باشد.
 • مهاجرت کادر درمان به کشور سوئد عملاً به یادگیری زبان سوئدی و اخذ مدرک وابسته است و حتی شرکت در دوره‌های تئوری و عملی پس از اخذ مدرک زبان سوئدی ممکن است.
 • هزینه شرکت در دوره زبان سوئدی حدود 1000 یورو در سال است. در مدت زمان یک سال هزینه‌های زندگی بر عهده پرستاران بوده و کمک هزینه‌ای به پرستاران پرداخت نمی‌شود.
مهاجرت پرستاران به سوئد از طریق بیمارستان دانشگاه linköping

بیمارستان دانشگاه linköping در کشور سوئد

شرایط مهاجرت با رشته پرستاری به سوئد

حقوق و درآمد پرستاران در سوئد
حقوق سرپرستار در سوئد: در کشور سوئد یک سرپرستار به‌صورت متوسط سالانه 51688 یورو درآمد دارد. حقوق یک سرپرستار در سوئد حداقل سالانه 25794یورو در سال و حداکثر 80141یورو در سال است .
حقوق پرستار در سوئد: در کشور سوئد یک پرستار به‌صورت متوسط سالانه 44500 یورو درآمد دارد. حقوق یک پرستار در سوئد حداقل سالانه 23627 یورو در سال و حداکثر 67634 یورو در سال است .
حقوق ماما در سوئد: در کشور سوئد یک ماما به‌صورت متوسط سالانه 53952 یورو درآمد دارد. حقوق یک ماما در سوئد حداقل سالانه 27567 یورو در سال و حداکثر 83095 یورو در سال است .
میزان حقوق پرستاران، سرپرستار و ماما در سوئد ارتباط مستقیمی با سوابق کاری آن‌ها دارد. حقوق مشاغل مذکور به‌صورت میانگین ماهانه و برحسب سابقه کاری در جدول زیر آورده شده است:

سوابق کاری سرپرستار پرستار ماما
کمتر از 2 سال 2578 € 2263 € 2568 €
بین 2 تا 5 سال 3415 € 2775 € 3356 €
بین 5 تا 10 سال 4566 € 3927 € 4704 €
بین 10 تا 15 سال 5452 € 4586 € 5649 €
بین 15 تا 20 سال 5885 € 5049 € 6131 €
بیش از 20 سال 6308 € 5344 € 6623 €

مهاجرت پرستاران به آلمان

مهاجرت کاری پرستاران به کشور آلمان از طریق اخذ جاب آفر از کارفرمای آلمانی صورت می‌گیرد. جهت مهاجرت کاری به آلمان داشتن سطح B2 زبان آلمانی الزامی است. شایان ذکر است جهت یادگیری زبان آلمانی میتوانید در دوره های آلمانی در مجارستان شرکت کنید.گام‌های کلی آن به شرح زیر است:

1. در ابتدا تأییدیه مدارک تحصیلی و کاری پرستاران از وزارت بهداشت آلمان دریافت می‌گردد. این پروسه حدود 6 ماه زمان نیاز دارد.
2. در گام بعد پیشنهاد کاری از یک کارفرمای آلمانی دریافت می‌گردد. جهت اخذ پیشنهاد کاری می‌بایست کادر درمان بسته به نظر کارفرما 2 تا 3 سال سابقه کاری مرتبط داشته باشند.
3. پس از اخذ جاب آفر، پرستاران با در دست داشتن پیشنهاد کاری و سایر مدارک مربوطه به انضمام مدرک B2 زبان آلمانی جهت اخذ ویزا به سفارت آلمان در ایران مراجعه می‌کند و ویزای دوساله کار موقت دریافت می‌کند.
4. پرستاران با ویزای دوساله کار موقت به آلمان وارد می‌شوند. در این مدت دو سال می‌توانند به‌صورت موقت در حوزه کاری مرتبط با تخصص خود، کار کنند و حقوق دریافت کنند اما جهت اخذ مجوز فعالیت دائم باید زبان خود را ارتقاء دهند و آزمون آپروباسیون را با موفقیت پشت سر بگذارند.
5. پرستاران پس از ورود به آلمان 6 ماه فرصت دارند تا سطح زبان آلمانی خود را ارتقاء دهند و به سطح C1 زبان آلمانی برسند. توصیه می‌شود این امر از اولویت‌های پرستاران باشد تا پرسه مهاجرتی آن‌ها با مشکل مواجه نشود.
6. در مدت زمانی که پرستاران ویزای دوساله کار موقت دارند می‌بایست علاوه بر کار مرتبط با حوزه تخصصی خود تا پایان سال دوم در آزمون آپروباسیون شرکت کنند و پس از قبولی در آزمون مجوز فعالیت دائم در آلمان را دریافت نمایند.
7. پس از اخذ مدرک C1 زبان آلمانی و قبولی در آزمون آپروباسیون، پرستاران می‌توانند کار مطلوب خود را پیدا کنند و همانند سایر کشورهای اروپایی با یافتن کار در کشور آلمان و دریافت حقوق ثابت و پرداخت مالیات، وارد پروسه اخذ اقامت دائم کشور آلمان شوند.

شرایط مهاجرت از طریق پرستاری به آلمان

 • امکان مهاجرت خانوادگی پرستاران به همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال به آلمان محیا است. همچنین بیمه درمانی کادر درمان در کشور آلمان به‌صورت رایگان می‌باشد.
 • امکان تحصیل فرزندان پرستاران به‌صورت رایگان در کشور آلمان محیا است. و تحصیلات اجباری و همچنین دانشگاهی به زبان آلمانی در این کشور رایگان است.
 • مهاجرت به آلمان از ارزان‌ترین و در عین حال سخترین روش‌های مهاجرتی کادر درمان است. چرا که پرستاران مجبور به یادگیری زبان آلمانی تا سطح b2 در کشور ایران هستند. شایان ذکر است چنانچه فردی بخواهد از سطح زبان مقدماتی به سطح زبان B2 آلمانی برسد، بسته به میزان مطالعه فرد، بین 16 تا 24 ماه (دو سال) زمان نیاز است. و در این مدت ممکن است قوانین مهاجرتی تغییر یابد.
مهاجرت پرستارانبه آلمان در بیمارستان Hospital Hamburg

بیمارستان هامبورگ در شهر هامبورگ آلمان

شرایط مهاجرت با رشته پرستاری به آلمان

حقوق و درآمد پرستاران در آلمان
حقوق سرپرستار در آلمان: در کشور آلمان یک سرپرستار به‌صورت متوسط سالانه 39720 یورو درآمد دارد. حقوق یک سرپرستار در آلمان حداقل سالانه 18360 یورو در سال و حداکثر 63240 یورو در سال است .
حقوق پرستار در آلمان: در کشور آلمان یک پرستار به‌صورت متوسط سالانه 34800 یورو درآمد دارد. حقوق یک پرستار در آلمان حداقل سالانه ‭16080‬ یورو در سال و حداکثر 55440 یورو در سال است .‬‬
حقوق ماما در آلمان: در کشور آلمان یک ماما به‌صورت متوسط سالانه 41040 یورو درآمد دارد. حقوق یک ماما در آلمان حداقل سالانه 18960 یورو در سال و حداکثر 65280 یورو در سال است .
میزان حقوق پرستاران، سرپرستار و ماما در آلمان ارتباط مستقیمی با سوابق کاری آن‌ها دارد. حقوق مشاغل مذکور به‌صورت میانگین ماهانه و برحسب سابقه کاری در جدول زیر آورده شده است:

سوابق کاری سرپرستار پرستار ماما
کمتر از 2 سال 1730 € 1520 € 1790 €
بین 2 تا 5 سال 2310 € 2020 € 2390 €
بین 5 تا 10 سال 3420 € 2990 € 3530 €
بین 10 تا 15 سال 4170 € 3650 € 4300 €
بین 15 تا 20 سال 4540 € 3980 € 4690 €
بیش از 20 سال 4910 € 4300 € 5080 €

مهاجرت پرستاران بدون مدرک زبان به دانمارک

دانمارک یکی از کشورهایی است که امکان مهاجرت پرستاران بدون مدرک زبان را محیا کرده است. پرستاران برای کار در دانمارک، می‌بایست ویزای کار دانمارک را اخذ نمایند. این ویزا، XG1 دانمارک نام دارد و تحت برنامه مجوز دانمارکی (Danish Authorization) صادر می‌شود. در این روش مهاجرتی، پرستاران پس از ورود به دانمارک در دوره‌های زبان دانمارکی شرکت می‌کنند و به‌صورت همزمان پروسه معادل‌سازی را در کشور دانمارک طی می‌کنند. مراحل آن به‌صورت زیر است:

1. در گام اول، مدارک کاری و تحصیلی متقاضی به اداره بهداشت و درمان دانمارک ارسال می‌شود تا کار ارزش‌گذاری مدارک انجام شود. این مرحله 8 ماه زمان نیاز دارد.
2. پس از اخذ تائیدیه مدارک از وزارت بهداشت دانمارک، متقاضی جهت اخذ ویزای اقامت سه ساله کشور دانمارک اقدام می‌نماید. لازم به ذکر است اخذ این ویزا حقی برای کار در دانمارک برای پرستاران ایجاد نمی‌کند و صرفاً پرستاران می‌توانند وارد مرحله معادل‌سازی شوند.
3. پس از مهاجرت به دانمارک پرستاران می‌بایست در دوره‌های زبان دانمارکی که اغلب رایگان بوده و یا با هزینه‌های بسیار کم برگزار می‌شود شرکت نمایند. در مدت زمان سه سال پرستاران باید به سطح زبان Danish 3 برسند و مدرک آن را دریافت نمایند. لازم به ذکر است آزمون زبان دانمارکی تنها دو بار در سال برگزار می‌شود.
4. پس از اخذ مدرک زبان دانمارکی پرستاران به بیمارستان‌ها یا مراکز درمانی معتبر مراجعه کرده و درخواست کارآموزی خود را می‌دهند. در دوره کارآموزی به پرستاران حقوق پرداخت می‌شود و فرصت مناسبی برای شروع کار تخصصی و حرفه‌ای در کشور دانمارک است.
5. پس از اتمام این مراحل و اخذ تائید نهایی وزارت بهداشت کشور دانمارک، معادل‌سازی انجام می‌شود و متقاضی می‌تواند در کشور دانمارک مشغول به کار شود.

شرایط مهاجرت از طریق پرستاری به دانمارک

 • جهت مهاجرت به دانمارک با مدرک پرستاری ، داشتن حداقل یک سال سابقه تخصصی الزامی است. این شرط در صورتی است که گپ تحصیلی متقاضی از آخرین مدرک تحصیلی بیش از 5 سال نباشد.
 • یادگیری زبان دانمارکی نسبت به سایر زبان‌ها سخت‌تر می‌باشد و متقاضی می‌بایست بلافاصله پس از مهاجرت به دانمارک در دوره‌های زبان دانمارکی شرکت کند.
 • امکان مهاجرت خانوادگی پرستاران به همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال به کشور دانمارک محیا است. همچنین بیمه درمانی کادر درمان در کشور دانمارک به‌صورت رایگان می‌باشد.
 • مهاجرت کادر درمان به کشور دانمارک عملاً به یادگیری زبان دانمارکی و اخذ مدرک وابسته است. همچنین پرستاران می‌بایست بلافاصله پس از اخذ مدرک جهت دوره کارآموزی اقدام کنند چرا که اگر بیش از ۱ سال از اخذ مدرک زبان پرستاران گذشته باشد، نمی‌توانند درخواست کارآموزی دهند.
مهاجرت پرستاران بدون مدرک زبان به دانمارک در دانشگاه بیمارستان rigshospitalet

بیمارستان rigshospitalet در شهر کپنهاگ دانمارک

شرایط مهاجرت با رشته پرستاری به دانمارک

حقوق و درآمد پرستاران در دانمارک
حقوق سرپرستار در دانمارک: در کشور دانمارک یک سرپرستار به‌صورت متوسط سالانه 62802 یورو درآمد دارد. حقوق یک سرپرستار در دانمارک حداقل سالانه 33889 یورو در سال و حداکثر 94808 یورو در سال است .
حقوق پرستار در دانمارک: در کشور دانمارک یک پرستار به‌صورت متوسط سالانه 51371 یورو درآمد دارد. حقوق یک پرستار در دانمارک حداقل سالانه ‬26223 یورو در سال و حداکثر 79074 یورو در سال است.
حقوق ماما در دانمارک: در کشور دانمارک یک ماما به‌صورت متوسط سالانه 59171 یورو درآمد دارد. حقوق یک ماما در دانمارک حداقل سالانه 27837 یورو در سال و حداکثر 93463 یورو در سال است.
میزان حقوق پرستاران، سرپرستار و ماما در دانمارک ارتباط مستقیمی با سوابق کاری آن‌ها دارد. حقوق مشاغل مذکور به‌صورت میانگین ماهانه و برحسب سابقه کاری در جدول زیر آورده شده است:

سوابق کاری سرپرستار پرستار ماما
کمتر از 2 سال € 3281 € 2447 € 2676
بین 2 تا 5 سال € 4141 € 3200 € 3684
بین 5 تا 10 سال € 5459 € 4478 € 5244
بین 10 تا 15 سال € 6428 € 5379 € 6401
بین 15 تا 20 سال € 7114 € 5836 € 6750
بیش از 20 سال € 7571 € 6307 € 7356

درخواست مشاوره رایگان مهاجرتی

با تکمیل فرم زیر مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس میگیرند. (زمان تخمینی تکمیل فرم: ۳۰ ثانیه)

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

سوالات متداول

به صورت کلی و با توجه به گسترش کوید ۱۹ بسیاری از کشورها شرایط مهاجرت پرستاران را تسهیل کرده اند. تسهیل شرایط زبان و همچنین  سهولت در اعطای اقامت از جمله این موارد است

در شرایط کنونی پرستاران بدون مدرک زبان میتوانند به کشورهای فرانسه ، سوئد و دانمارک مهاجرت کنند. مهاجرت به آلمان مستلزم داشتن مدرک زبان آلمانی است. توصیه میشود جهت یادگیری زبان آلمانی  در دوره زبان آلمانی در مجارستان شرکت کنید.

مهاجرت پرستاران به فرانسه بدون مدرک زبان مقدور است. ولی باید آشنایی نسبی با زبان انگلیسی داشته باشند تا بتوانند در دوره های کارورزی در بیمارستان های فرانسه شرکت کنند و همزمان در دوره های زبان فرانسه شرکت کنند.

به صورت کلی کشورهای فرانسه ، سوئد و دانمارک به عنوان مقاصد جذاب برای مهاجرت پرستاران هستند. اما باید دقت داشت که شرایط دریافت اقامت در دانمارک نسبت به سایر کشورها زمانبرتر است. دریافت اقامت ۸ سال و دریافت شهروندی در دانمارک ۱۰ سال زمان میبرد. در سوئد دریافت اقامت ۴ سال و دریافت شهروندی ۵ سال زمان میبرد.