شرایط مهاجرت پرستاران، پزشکان و کادر درمان به فرانسه

با ظهور کرونا، فرصتی بی‌نظیر جهت مهاجرت کادر درمان به کشور فرانسه محیا شده است. در این روش امکان اخذ ویزای کادر درمان از طریق پذیرش در دورههای کارورزی پرستاران، پزشکان و سایر  مشاغل کادر درمان در یکی از 25 بیمارستان برتر و معتبر کشور فرانسه به صورت تضمینی  وجود دارد.

با توجه به محدودیت‌های موجود در ارائه خدمات بهداشت و درمان در تمامی کشورهای دنیا، ظرفیت دوره کارورزی کادر درمان در فرانسه فوق‌العاده محدود است و بسته به مدرک تحصیلی متقاضی فقط در بیمارستان‌های خاصی امکان گذراندن دوره کارورزی است. شایان ذکر است این روش بهترین روش مهاجرت کادر درمان به اروپا بوده و بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

مهاجرت کادر درمان از طریق دوره‌های کارورزی به فرانسه

با همه‌گیری بیماری کرونا در جهان، این تهدید جهانی تبدیل به یک فرصت فوق‌العاده برای مهاجرت پرستاران، پزشکان و کادر درمان شده است. دلیل این امر آنست که با همه‌گیری کرونا و نیاز روزافزون به کادر مجرب پزشکی و درمان در کشورهای پیشرفته صنعتی، سختگیری‌های قبلی در جذب این قشر حیاتی از بین رفته و مشوق‌های فراوان مالی و کاری جایگزین آن شده است. به عنوان مثال در گذشته در بسیاری از بیمارستان‌ها نمره آزمون زبان انگلیسی IELTS هفت یا هشت برای پذیرش در مهاجرت ضروری بود؛ اما پس از همه‌گیری کرونا ، پرستاران متعددی با ضعف در زبان انگلیسی هم پذیرفته شده‌اند.
با توجه به اینکه انگلیسی زبان دوم در کشور فرانسه به حساب می‌آید، این فرصت برای کادر درمان محیا است که با سطح زبان معمولی نسبت به مهاجرت به این کشور پیشرفته اقدام نمایند.

دوره‌های کارورزی کادر درمان در کشور فرانسه به زبان انگلیسی برگزار می‌شود،. برای پذیرش در دوره‌های کارورزی پرستاران، پزشکان و سایر رشته‌های مرتبط با کادر درمان در بیمارستان‌های برتر کشور فرانسه نیازی به ارائه مدرک فرانسه و یا انگلیسی نمی‌باشد. اما مهاجرت کادر درمان بدون مدرک زبان صرفا در صورت داشتن آشنایی با زبان انگلیسی امکانپذیر است.

دوره کارورزی کادر درمان در فرانسه دوره ایست که در آن کارورز به صورت داوطلبانه و برحسب توانمندی‌ها و دانش مقدماتی خود ، برای ارتقاء مهارت‌های کاری در بیمارستان‌ها یا سایر مراکز پزشکی معتبر به کار مشغول می‌شود. در این دوره معمولاً کارورزان چهار روز در هفته زیر نظر یک پزشک متخصص مشغول به کار می‌شوند و در صورت نیاز یک روز در هفته را در محل آموزشی می‌گذرانند، مکانی که در آن روز به روز حرفه‌ای تر شده و کارشان را بهبود می‌دهند. اکثر کارورزان در همان بیمارستان‌ها و یا مراکز پزشکی که به کارورزی مشغول شدند، استخدام شده و مشغول به کار می‌شوند.

مدت زمان دوره کارورزی کادر درمان در فرانسه حداکثر یکسال (12 ماه) می‌باشد. در این مدت به کارورز حقوقی پرداخت نمی‌شود. لازم به ذکر است هزینه اسکان پرستاران (کادر درمان) در دوره کارورزی رایگان است.

مهاجرت کادر درمان

دوره های کارورزی در کشور فرانسه ویژه کادر درمان

شرایط اجازه کار کادر درمان در فرانسه

با توجه به شرایط بحرانی بیماری کرونا ، در صورت داشتن شرایط لازم امکان کار همزمان با کارورزی در همان بیمارستان یا مرکز پزشکی برای متقاضی محیا است.

در طول دوره کارورزی در صورتی که کارورز تسلط مناسبی به سطح زبان انگلیسی و مباحث تخصصی مرتبط با رشته خود را داشته باشد امکان کار همراه با دریافت حقوق در همان بیمارستان یا مرکز پزشکی محیا است. حداقل حقوق برای یک پرستار بدون سابقه کار در فرانسه، ساعتی 12 یورو به بالا است.

در طول مدت کارورزی اجازه کار 20 ساعت در هفته برای متقاضی محیاست. تسلط داشتن به زبان شرط مهمی برای یافتن کار است. کارورز می‌تواند برحسب علاقه خود در حوزه‌های دیگر نیز کار کند. به عنوان مثال شغل‌های دیگری نظیر مراقبت از سالمندان و یا کودکان از جمله مواردی است که متخصصین کادر درمان می‌توانند در آن‌ها مشغول به کار شده و ضمن کسب درآمد سابقه کاری خود جهت کار در اروپا را تقویت نمایند.

دوره کارورزی به مدت 12 ماه و 20 ساعت در هفته است. کارورز به صورت قانونی اجازه کار 20 ساعت در هفته را نیز دارد که می‌تواند بابت آن حقوق دریافت کند. الزامی ندارد که صرفاً کار تخصصی انجام شود بلکه کارورز می‌تواند تا سقف 20 ساعت در هفته در زمینه‌های دیگر، کار نیمه‌وقت داشته باشد و سابقه کاری خود را جهت کار در اروپا تقویت کند.

مزایای مهاجرت کادر درمان

از مهمترین مزایای مهاجرت کادر درمان از طریق شرکت در دوره‌های کارورزی بدون نیاز به مدرک زبان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • آشنایی با محیط‌های کاری بین‌المللی
  • آشنایی با اصول و قوانین فضای کار در کشور فرانسه
  • امکان تبادل تجربیات با سایر کارورزان و تشکیل شبکه‌های اجتماعی
  • افزایش خودباوری کارورزان جهت کار در کشورهای پیشرفته و انطباق با استانداردهای اروپایی
  • زمینه‌ساز فرصت‌های شغلی در آینده
  • امکان گذراندن برخی دوره‌های بین‌المللی و کسب مدارک تخصصی

همچنین کارورز می‌تواند در دوره‌های یادگیری زبان فرانسه در کشور فرانسه ثبت‌نام نماید و ضمن گذراندن دوره کارآموزی، مهارت‌های زبانی خود را تقویت نماید.

کارورزان امکان شرکت در دوره‌های رایگان زبان فرانسه را دارند (حداکثر 15 ساعت در هفته). اما جهت شرکت در دوره‌های فشرده یادگیری زبان فرانسه میبایست در آموزشگاه یا مراکز معتبر آموزشی ثبت نام کنند. به صورت کلی شرکت در دوره‌های زبان فرانسه در دانشگاه‌ها و مراکز معتبر سالانه 1000 تا 2000 یورو هزینه دارد.

یک مزیت عمده که شرکت در دوره‌های کارورزی دارد اینست که کادر درمان ضمن یادگیری زبان فرانسوی، شرایط بسیار خوبی جهت مهاجرت به استان‌های فرانسوی زبان کانادا پیدا می‌کنند. از سوی دیگر این روش برای افرادی که قصد مهاجرت به اروپا همراه با خانواده را دارند بسیار مناسب است.

در این روش امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی وجود دارد. همچنین همسر متقاضی امکان اجازه کار 20 ساعت در هفته را به صورت قانونی داراست. فرزندان متقاضی نیز می‌توانند به رایگان در مدارس فرانسوی زبان کشور فرانسه تحصیل کنند.

مهاجرت کادر درمان

دوره کارورزی کادر درمان در فرانسه

هزینه اخذ ویزا و مهاجرت کادر درمان به فرانسه

هزینه شرکت دوره‌های کارورزی برای کادر درمان در رشته‌های مختلف یکسان است. مهاجرت با مدرک پرستاری، پزشکی، دندانپزشکی، رادیولوژی، پیراپزشکی، بیهوشی و … هزینه و شرایط نسبتاً یکسانی دارد.

تمامی هزینه های اخذ ویزای کادر درمان پس از اخذ ویزا پرداخت می‌گردد. بنابراین روال کار به صورت کاملاً تضمینی انجام می‌شود و در صورت عدم اخذ ویزای کادر درمان هزینه‌ای پرداخت نمی‌شود. 

علاوه بر هزینه ثبت‌نام دوره کارورزی، هزینه زندگی نیز برای متقاضیان وجود دارد. هزینه زندگی در شهرهای مختلف فرانسه متفاوت است. در ادامه هزینه تقریبی زندگی در شهر پاریس بررسی می‌گردد:

هزینه اسکان پرستاران (کادر درمان) در دوره کارورزی رایگان است. و هزینه اجاره خانه صرفا جهت آشنایی متقاضیان در جدول زیر آورده شده است. 

هزینه تقریبی زندگی در پاریس:
هزینه اجاره خانه مستقل: 800 تا 1200 یورو
هزینه خوردوخوراک: 200 یورو ماهیانه
هزینه حمل‌ونقل: 70 یورو
سایر هزینه‌ها: 100 یورو
همچنین در صورتی که خانه به صورت اشتراکی – حداکثر دو نفره – اجاره شود کمک هزینه به هر دو نفر پرداخت می‌گردد (جمعاً به میزان 40 تا 50 درصد مبلغ خانه).

به صورت میانگین زندگی ماهیانه در شهر پاریس بسته به سبک زنگی متقاضی بین 800 تا 1000 یورو هزینه دارد.

شرایط و مدارک لازم جهت اخذ ویزای کادر درمان

مدارک لازم جهت اخذ ویزای کادر درمان و مهاجرت به فرانسه بدون نیاز به مدرک زبان به شرح زیر است.

مدرک پایان دوره دانشگاهی: مدرک پایان دوره کارشناسی یا پزشکی در رشته‌های مرتبط با کادر درمان
شرایط سنی : حداکثر سن متقاضی جهت اقدام در دوره کارورزی 39 سال تمام است.
سابقه کار: داشتن سابقه کار الزامی نیست. اما داشتن سابقه کار مزیت محسوب می‌شود.
مدرک زبان انگلیسی: نیازی به ارائه مدرک جهت اخذ پذیرش نیست اما متقاضی می‌بایست با زبان انگلیسی در حد مورد نیاز آشنایی داشته باشد.
آزمایشات پزشکی: آزمایشات خاصی در مرحله اخذ ویزا وجود ندارد. اما یک چک آپ کامل از وضعیت سلامت کارورز در کشور فرانسه انجام می‌شود.

با توجه به اینکه کادر درمان عموماً در ارتباط مستقیم با بیماران هستند، اطمینان از وضعیت سلامت آن‌ها قبل از اشتغال به کار در محیط‌های بیمارستانی و درمانی امری ضروری است. از این رو یک چک آپ کامل از وضعیت سلامت متقاضی قبل از اشتغال به کار انجام می‌شود. توصیه می‌شود متقاضیان قبل از اقدام از این روش از سلامت کامل خود اطمینان حاصل نمایند.

بیمارستان Hôpital de la Timone در شهر مارسی

بیمارستان Hôpital de la Timone در شهر مارسی

فرصت ‌مهاجرت کادر درمان بدون مدرک زبان

افزایش سالخوردگی و نیاز به مراقبت‌های ویژه از سالمندان در کشورهای پیشرفته صنعتی از دلایل مهم نیاز به توسعه روزافزون زیرساخت‌های بهداشت و سلامت است. میانگین سنی افراد در فرانسه 42.3 و در کانادا 41.1 است.

امکان مهاجرت کادر درمان بدون نیاز به مدرک زبان همراه با امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر 18 سال متقاضی، فرصتی است که به صورت محدود برای شاغلین سیستم درمانی کشور ایجاد شده است.

به ازای هر 1000 ایرانی، فقط 1.6 پزشك عمومی، دندانپزشك و متخصص وجود دارد. این درحالی است که سازمان بهداشت جهانی، هدف توسعه پایدار (Sustainable Development Goals) خود را برای پوشش مراقبت‌های بهداشتی با 45/4 پزشک ، پرستار و ماما به ازای هر 1000 نفر جمعیت تا سال 2030 تعیین کرده است.

برخی از کشورهای پیشرفته نیاز به افزایش دو برابری کادر درمان خود برای پوشش مراقبت‌های بهداشتی و دستیابی به اهداف سازمان بهداشت جهانی تا سال 2030 دارند.

یکی دیگر از دلایل عمده مهاجرت کادر درمان و بویژه پرستاران تفاوت درآمد در ایران در مقایسه با سایر کشورهاست.

میانگین درآمد سالانه یک پرستار در ایران 4000 یورو است. این در حالی است که میانگین درآمد سالانه یک پرستار در فرانسه 36000 یورو است. به این معنا که میانگین درآمد پرستاران در فرانسه 8 برابر بیشتر از ایران است.

بار دیگر تأکید می‌گردد که امکان مهاجرت کادر درمان بدون مدرک زمان موقتی بوده و ظرفیت آن بسیار محدود است. مسلماً پس از پایان دوره کرونا شرایط پذیرش به حالت قبل بازمی‌گردد.

میانگین درآمد کادر درمان در کشور فرانسه

فرانسه از جمله کشورهایی است که پرداختی بالایی به کادر درمان خود دارد. یک فرد شاغل در بخش بهداشت و پزشکی در فرانسه به‌طور معمول سالانه حدود 74000 یورو درآمد دارد.کمترین حقوق 15،500 یورو و بیشترین حقوق 221،000 یورو در سال است.

عنوان شغلی میانگین درامد بر حسب یورو
متخصص آلرژی 88,000 €
اپیراپزشک 38,500 €
تکنسین بیهوشی 53,600 €
متخصص بیهوشی 145,000 €
متخصص قلب و عروق 183,000 €
تکنسین قلب و عروق 67,700 €
تکنسین دندانپزشکی 29,200 €
دندانپزشک 117,000 €
متخصص پوست 147,000 €
متخصص تغذیه 91,900 €
پزشک عمومی 89,500 €
سر پرستار 46,300 €
متخصص نوزادان 102,000 €
تکنسین تشخیص اعصاب 36,900 €
متخصص مغز و اعصاب 148,000 €
پرستار 35,900 €
پرستار ماما 46,500 €
متخصص زنان و زایمان 138,000 €
چشم پزشک 106,000 €
جراح دهان و دندان 144,000 €
متخصص ارتودنسی 139,000 €
تکنسین ارتوپدی 39,900 €
ارتوپتیست 111,000 €
متخصص اطفال 115,000 €
متخصص پریودنتال 131,000 €
فیزیوتراپیست 90,000 €
متخصص پروتز 86,000 €
روانپزشک 127,000 €
رادیوگرافیست 84,000 €
تکنسین رادیوگرافی 54,500 €
تکنسین رادیولوژی 52,300 €
متخصص رادیولوژی 130,000 €
سونوگرافیست 53,700 €
تکنسین سونوگرافی 56,400 €
متخصص اورولوژی 166,000 €
تکنسین اشعه ایکس 52,200 €
مرکز بیمارستانی Centre Hospitalier Lyon Sud در لیون فرانسه

مرکز بیمارستانی Centre Hospitalier Lyon Sud در لیون فرانسه

مسیرهای پیش رو پس از اتمام کارورزی در فرانسه

پس از اتمام دوره کارورزی، Certificate پایان دوره به کارورز اعطا می‌گردد که در تمام اتحادیه اروپا، کانادا و امریکا معتبر بوده و کارورز می‌تواند با استفاده از آن در تمامی بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مشغول به کار شود.

1. کارورزانی که ضمن تکمیل دوره و افزایش مهارت‌های تخصصی خود تسلط خوبی به زبان داشته باشند. این امکان را دارند که در همان بیمارستان استخدام شوند.
2. کارورزان پس از پایان دوره و اخذ Certificate به مدت 6 ماه اجازه یافتن کار در کشور فرانسه را دارند. البته این فرصت به مدت 6 ماه دیگر قابل تمدید است (جمعاً به مدت یکسال). لازم به ذکر است جهت پیدا کردن کار در فرانسه متقاضیان باید سطح B2 زبان فرانسه را داشته باشند. در صورت یافتن کار متقاضی اقامت کاری دریافت می‌کند و پس از گذشت سه سال و کار در کشور فرانسه (در صورت دریافت حداقل حقوق و پرداخت مالیات) می‌تواند اقامت دائم کشور فرانسه را دریافت کنند.
3. Certificate ارائه شده به متقاضیان بدون نیاز به ترجمه در مونترال کانادا و سایر استانهای فرانسوی زبان کانادا مورد تأیید می‌باشد. متقاضیانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند با شرکت در دوره‌های رایگان آموزش زبان فرانسه و تقویت مهارت زبان فرانسه خود می‌توانند جهت مهاجرت به کانادا از طریق سیستم Express Entry اقدام نمایند.

مقایسه شرایط مهاجرت کادر درمان به سوئد، آلمان و فرانسه

به‌صورت کلی می‌توان مهاجرت کادر درمان به کشورهای حوزه اسکاندیناوی نظیر سوئد و کشور آلمان و فرانسه را به صورت مختصر از سه جنبه بررسی کرد:
1. شرایط متقاضی از نظر داشتن مدرک معتبر زبان

فرانسه: مهاجرت کادر درمان به فرانسه بدون نیاز به مدرک زبان صورت می‌گیرد و صرفاً داشتن آشنایی با زبان انگلیسی کفایت می‌کند.
آلمان: جهت مهاجرت کادر درمان به آلمان داشتن سطح زبان B2 آلمانی جهت ارائه به سفارت آلمان در ایران الزامی است. و تا قبل از دریافت مدرک مذکور امکان مهاجرت وجود ندارد.
سوئد: جهت آغاز فرآیند مهاجرت کادر درمان به سوئد، مدرک زبان سوئدی نیاز نیست.

2. نوع ویزای کادر درمان جهت مهاجرت

فرانسه: در مهاجرت کادر درمان به فرانسه ویزای یک‌ساله جهت کاروزی دریافت می‌گردد و پس از آن متقاضی 6 ماه فرصت جستجوی کار دارد که قابل تمدید تا یک سال است.
آلمان: پس از اخذ ویزای کادر آلمان، به متقاضی یک ویزای کار دوساله موقت داده می‌شود و متقاضی می‌تواند به‌صورت موقت در آلمان به فعالیت بپردازد.
سوئد: پس از پروسه تائید مدارک تحصیلی متقاضیان وارد پروسه معادلسازی میشوند در این مرحله برای متقاضی ویزای دوره زبان سوئدی دریافت میشود و متقاضی میبایست در طی یکسال در کشور سوئد به سطح C1 زبان سوئدی برسد.

3. مدت زمان اخذ ویزا کادر درمان از زمان شروع فرآیند تا اخذ ویزا

فرانسه: به صورت متوسط 4 ماه زمان نیاز دارد.
آلمان: با فرض در دست داشتن مدرک B2 آلمانی 10 تا 12 ماه زمان نیاز دارد.
سوئد: در روش مهاجرت کادر درمان به سوئد پروسه تائید مدارک تحصیلی و اخذ ویزای دوره زبان 6 تا 8 ماه زمان نیاز دارد.

ویزای کار کادر درمان

دوره کار ورزی کادر درمان پس از اخذ ویزای کادر درمان

در این مقاله تمامی نکات دوره های کارورزی کادر درمان در فرانسه بررسی شد. در صورتی که واجد این شرایط نیستید و قصد اخذ اقامت فرانسه را دارید مقاله 12 روش مهاجرت به فرانسه را مطالعه کنید.

شرایط مهاجرت پرستاران و پزشکان به فرانسه و همچنین مقایسه آن با سایر کشورهای مهاجرپذیر به تفضیل در مقاله مهاجرت پرستاران بدون مدرک زبان آورده شده است. جهت کسب اطلاعات دقیق‌تر اکیداً توصیه می‌شود این مقاله را نیز مطالعه کنید.

سوالات متداول

مهاجرت کادر درمان به فرانسه از طریق شرکت در دوره‌های کارورزی به زبان انگلیسی مقدور است. حداکثر سن متقاضی جهت شرکت در این دوره‌ها 39 سال تمام است.

مهاجرت کادر درمان از طریق شرکت در دوره‌های کارورزی به مدرک زبان فرانسوی یا انگلیسی نیازی ندارد. اما متقاضی باید به زبان انگلیسی در حد نیاز آشنایی داشته باشد.

ویزای کادر درمان جهت کارورزی و مهاجرت به فرانسه دارای اجازه کار 20 ساعت در هفته است. همچنین همسر متقاضی هم اجازه کار 20 ساعت در هفته را دارد.

برای مهاجرت کادر درمان به آلمان داشتن سطح زبان B2 آلمانی جهت ارائه به سفارت آلمان الزامی است. پروسه اخذ مدرک B2 آلمانی حداقل 16 ماه زمان نیاز دارد.

مهاجرت کادر درمان به سوئد منوط به تائید مدارک تحصیلی و کاری متقاضی توسط وزارت بهداشت سوئد و اخذ مدرک زبان سوئدی در سطح C1 در مدت زمان حداکثر یک سال در کشور سوئد است.

حوزه علوم پزشکی و درمان در کشور بیش از 360 گرایش مختلف تحصیلی و شغلی دارد که هریک شرایط ویژه‌ای دارد. لطفاً سؤالات خود را در پایین این صفحه کامنت کنید تا در اسرع وقت مشاوران ما به آن‌ها پاسخ دهند.

همپنین در صورت تمایل میتوانید جهت ارزیابی رایگان وضعیت خود فرم ارزیابی شرایط من (درخواست مشاوره رایگان) را تکمیل نمایید، تا مشاوران ما با شما تماس گرفته و شما را به صورت اختصاصی راهنمایی نمایند.

درخواست مشاوره رایگان مهاجرتی

با تکمیل فرم زیر مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس میگیرند. (زمان تخمینی تکمیل فرم: ۳۰ ثانیه)

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد