مطابق با آخرین قوانین اخذ ویزای دانشجویی فرانسه
  • بازبینی شده توسط وکلای رسمی

تحصیل مدیریت در فرانسه: MBA و DBA در فرانسه بدون مدرک زبان

پرچم فرانسه

در شرایط کنونی فرصت ویژه ای برای متقاضیان تحصیل در رشته های مدیرتی در فرانسه و در دانشگاه های معتبر شهر پاریس محیا شده است. دوره MBA در فرانسه در مقطع کارشناسی سه ساله است. دوره MBA در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد یک ساله بوده و همچنین دوره DBA در فرانسه سه ساله است. تحصیل مدیریت در فرانسه در تمامی رشته های فوق به زبان انگلیسی انجام میشود. شایان ذکر است ثبت نام در دوره MBA در فرانسه و همچنین DBA  بدون نیاز به مدرک زبان انجام میگیرد. ویزای این دوره ها به صورت تضمینی اخذ میگردد.

درخواست مشاوره امور مهاجرتی

رشته MBA چیست؟

رشته MBA مخفف Master of Business Administration یا همان مدیریت ارشد کسب‌وکار است. دوره‌های MBA در فرانسه هم در مقطع کارشناسی و هم در مقطع کارشناسی ارشد برگزار می‌شوند.  دوره‌های کارشناسی MBA در فرانسه ۳ساله و دوره های کارشناسی ارشد MBA در فرانسه یک‌ساله هستند. دوره mba رشته‌ تحصیلی در زمینهٔ مدیریت عمومی است که برای آموزش دانشجویان حوزه‌های بازرگانی در زمینه‌هایی مانند امور مالی، منابع انسانی، بازاریابی، استراتژی و مدیریت عملیات طراحی شده است.

رایج‌ترین فرصت‌های شغلی برای فارغ‌التحصیلان رشته MBA در فرانسه عبارت‌اند از: مدیر فروش محصول، مشاور کسب‌و‌کار، مدیر خدمات سلامت، مدیر مالی، مدیر بازاریابی و … . البته شما می‌توانید با استفاده از مدرک mba خود یک کارآفرین باشید و کسب‌و‌کار مستقل خود را راه‌اندازی کنید.

رشته DBA چیست؟

رشته DBA  مخفف Doctorate of Business Administration یا همان دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار است.  این مدرک نه تنها مهارت‌های شغلی بلکه تعهد به رشد شخصی و سازمانی را به کارفرمایان نشان می‌دهد. این رشته معادل دکنری بوده و در معتبرترین مدارس کسب و کار کشور فرانسه ارائه میشود.  دکترای مدیریت کسب و کار یک دوره ۳ ساله است که به صورت ترکیبی (حضوری و آنلاین) ارائه میشود.

رایج ترین فرصت های شغلی برای فارغ التحصیلان رشته DBA عبارت است از : مدیریت شرکت های خصوصی یا دولتی، کارآفرین یا صاحب کسب و کار، مشاوره و آموزش

مزایای تحصیل مدیریت در فرانسه با مدرک بین‌المللی

فرانسه به‌عنوان مقصد تحصیلی دانشجویان بین‌المللی، دارای نوعی از محیط دانشگاهی و سبک زندگی است که سالانه هزاران دانشجو را مجذوب خود می‌کند.

شما با دریافت پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه هم شانس ثبت‌نام در دانشگاه‌های اروپایی با رتبه‌های برتر را دارید و هم کم‌ترین هزینه‌های تحصیل را در سراسر جهان را پرداخت می‌کنید.

فرانسه، یک منطقه چندفرهنگی است که به شما فرصت می‌دهد با مردم سراسر جهان آشنا شده و حتی رفاقت کنید. در این کشور همچنین بیش از ۱۵۰۰ دوره تحصیلی به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. به‌علاوه زندگی در این کشور به شما زبان فرانسه را می‌آموزد که خود دلیلی برای لذت بردن بیشتر از جذابیت‌های این کشور است.

منظقه تجاری La Défense در شهر پاریس

منظقه تجاری La Défense در شهر پاریس

چرا دوره MBA و DBA در فرانسه؟

فرانسه علاوه بر تاریخ غنی خود به عنوان تأثیرگذارترین کشور در تاریخ و اقتصاد اروپا شناخته می‌شود. مد و فرهنگ در فرانسه متولد شده است و این کشور زادگاه بسیاری از نویسندگان و سیاستمداران بزرگ دنیا محسوب می‌شود. دانشجویانی که به فرانسه سفر می‌کنند ممکن است دلایل مختلفی برای این کار خود داشته باشند، اما بعد از تجربه تحصیل در این کشور مطمئناً تمایل قابل‌توجهی به ماندن به دست می‌آورند. علاوه بر کیفیت آموزش در فرانسه که شما را شگفت‌زده می‌کند، ده‌ها دلیل دیگر برای علاقمند شدن به این کشور وجود دارد. برای مثال ۱۰ دانشگاه برتر MBA جهان در فرانسه قرار دارند. در ضمن دانشگاه‌ها و کالج‌های فرانسه در سرتاسر جهان رتبه خیلی بالایی داشته و این کشور را به یک انتخاب عالی برای دانشجویان بین‌المللی که به دنبال کسب مدرک کارشناسی ارشد در مدیریت بازرگانی هستند، تبدیل کرده است. درواقع مدرک MBA فرانسه در تمام دنیا اعتبار قابل‌توجهی دارد. همچنین فارغ التحصیلان دوره های DBA فرانسه در دنیا سرآمد هستند.

دوره MBA  یا DBA در فرانسه یک امتیاز ویژه در CV شما خواهد بود، زیرا حتی مدارس کوچک این کشور که دوره MBA یا DBA برگزار می‌کنند از شهرت بین‌المللی آموزش امور بازرگانی و کسب‌وکار بهره می‌برند. تحصیل مدیریت در فرانسه به معنای تضمین آینده شغلی در سطح بین الملی است.

ثبت‌نام MBA یا DBA در مؤسسات آموزشی فرانسه

مؤسسات آموزشی که برگزارکننده دوره های مختلف در رشته MBA و DBA در فرانسه هستند را می‌توان در سه بخش زیر دسته‌بندی کرد. تمرکز این دانشگاه ها بر ارائه دروس مدیریتی در فرانسه است.

مؤسسات آموزشی بومی

در حال حاضر حدود 230 مدرسه کسب‌وکار اختصاصی در فرانسه وجود دارد که به عنوان مؤسسات مستقل یا از طریق وابستگی به دانشگاه‌های تحقیقاتی بزرگ‌تر در فرانسه فعالیت می‌کنند. تعدادی از این مدارس نیز به عنوان مؤسسات بسیار تخصصی مدیریت بازرگانی (IAEs) فعال هستند. علاوه بر مدرک کارشناسی ارشد MBA و دکتری DBA، بسیاری از این مؤسسات همچنین مدارک تحصیلی را در سطح کارشناسی و به‌منظور آماده‌سازی داوطلبان برای دوره‌های تخصصی و پیشرفته‌تر ارائه می‌دهند.

مؤسسات آموزشی بین‌المللی

بین‌المللی‌ شدن یکی از ویژگی‌های کلیدی مدارس تجاری فرانسه است که فارغ‌التحصیلان رشته MBA یا رشته DBA خود را به عنوان رهبران آینده در زمینه تجارت جهانی آموزش می‌دهند. تعداد زیادی از مؤسسات ارائه‌دهنده دوره‌های lمدیریت در فرانسه از مشارکت با مؤسسات و کسب‌وکارهای معتبر غیرفرانسوی نیز بهره می‌برند. همچنین برخی از این مؤسسات دارای پردیس‌های خارج از کشور در بازارهای نوظهور جهانی و قطب‌های اقتصادی مانند سنگاپور و ابوظبی هستند.

مدارس عالی فرانسه

مدارس عالی فرانسه بر اساس ارزیابی هر سه سیستم AACSB، AMBA و EQUIS معتبر هستند. این مدارس عبارت‌اند از Audencia Nantes، BEM Bordeaux، EDHEC، EMLYON، Grenoble Écloe de Management، ESCP Europe، HEC Paris، INSEAD، Rouen و مدرسه بازرگانی تولوز. علاوه بر این، مدارس عالی فرانسه به صورت داخلی نیز تحت نظارت هستند و توسط Conférence des Grandes écoles خود کشور مدیریت می‌شوند. به این ترتیب استاندارد کیفیت دوره‌های مدیریتی فرانسه در تمام مدارس عالی کشور لحاظ می‌شود.

در ویدو زیر معرفی کوتاهی از کمپوس اروپایی INSEAD محل برگزاری دوره های MBA و DBA آورده شده است.

برترین مؤسسات آموزشی جهت تحصیل مدیریت در فرانسه

هر کدام از این مؤسسات آموزشی رتبه بالایی در رنکینگ‌های جهانی برای تحصیل مدیریت در فرانسه در رشته MBA و دوره DBA در فرانسه دارند:
• دانشگاه HEC Paris
دوره HEC Paris MBA به عنوان یکی از برترین دوره‌های کسب‌وکار محیط ایده آلی را برای دانشجویان فراهم کرده است. بسیاری از رهبران اقتصادر قرن بیست و یکم در این دوره مدرک می‌گیرند. برنامه 16 ماهه این مؤسسه فرصت ایده‌آلی را برای هضم اطلاعات جدید و ساخت رزومه از طریق دوره‌های کارآموزی و تخصصی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد.

• مؤسسه آموزشی ESSEC Business School
مدرسه تجارت ESSEC که در سال 1907 تأسیس شده است، یک مؤسسه بین‌المللی با ریشه فرانسوی است. هدف از برگزاری دوره MBA یا دوره DBA در این مؤسسه معنا بخشیدن به رهبری اقتصادی و تأثیرگذاری در سطح جهانی است. این مؤسسه درواقع یک مدرسه کسب‌وکار با دوره‌های مختلف از کارشناسی تا دکترا است، که طیف گسترده‌ای از برنامه‌های تجاری را ارائه می‌دهد.

• دانشگاه IÉSEG School of Management
دانشکده مدیریت IÉSEG یکی از 10 مدرسه تجاری برتر فرانسه است که به دلیل برتری برنامه‌هایش، بین‌المللی شدن و کیفیت تحقیقاتش شناخته شده است. کیفیت دوره‌های این مؤسسه توسط EQUIS، AACSB و AMBA تأیید شده است. برنامه کارشناسی ارشد مدیریت IÉSEG بر اساس رنکینگ Financial Times در سال 2020 در رتبه 32 جهان قرار گرفته است. این دانشگاه تمام دوره‌های خود را به زبان انگلیسی برگزار می‌کند.

• مؤسسه EMLYON Business School
دوره MBA بین‌المللی (IMBA) در مدرسه بازرگانی emlyon، در میان 1% از دوره‌های کسب‌وکار جهان که دارای رتبه بالایی هستند، رتبه‌بندی می‌شود. این دوره ۱۱ ماهه از شما یک مدیر موفق می‌سازد که می‌تواند کسب‌وکار خودش را راه بیندازد. به دست آوردن دیدگاه جهانی، اتصال به شبکه جهانی و دسترسی به موقعیت‌های مدیریتی در اروپا از مزیت‌های فارغ‌التحصیلی از این دوره است.

تصویر HEC Paris محل برگزاری دوره های MBA در شهر پاریس

تصویر HEC Paris محل برگزاری دوره های MBA در شهر پاریس

شرایط تحصیل مدیریت در فرانسه

شرایط پذیرش در دوره‌ MBA در مقطع لیسانس و فوق لیسانس و همچنین شایط تحصیل در دوره DBA در دانشگاه‌ها و کالج‌های فرانسه به فاکتورهای زیادی بستگی دارد. یکی از این فاکتورها ضوابط دانشگاه مورد نظر است. شما برای اینکه بتوانید شرایط دقیق پذیرش را شناسایی کنید، لازم است به وب‌سایت رسمی مؤسسه آموزشی موردنظر مراجعه کنید. اما به طور کلی شرایط استاندارد پذیرش در رشته های مدیریتی در فرانسه عبارتند از:

دوره MBA در فرانسه

مدرک دیپلم ۱۲ ساله برای علاقمندان به شرکت دردوره های سه ساله کارشناسی
مدرک کارشناسی معتبر یا معادل آن برای علاقمندان به شرکت در دوره های یک ساله کارشناسی ارشد
سابقه فعالیت حرفه‌ای در زمینه موردنظر در صورت وجود
شرط زبان: اکثر مدارس حوزه کسب‌وکار در فرانسه دوره‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. البته بعضی از دوره‌های MBA فرانسه به دلیل الزامات اموزشی خاص دنبال داوطلبانی هستند که مهارت بیشتری در زبان دارند. اما به طور کلی برای پذیرش در این مؤسسات به هیچ‌گونه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه نیاز نیست و آشنایی با زبان انگلیسی برای شما کافی است.
شرایط سنی: شرایط سنی پذیرش در این دوره‌ها محدودیت خاصی ندارد. شما برای پذیرش در دوره کارشناسی از ۱۸ سال تا ۳۳ سال می‌توانید اقدام کنید. برای کارشناسی ارشد نیز امکان اقدام از ۲۲ تا ۴۳ سال وجود دارد.

دوره DBA در فرانسه

مدرک کارشناسی ارشد معتبر برای علاقمندان به شرکت در دوره هایسه ساله DBA. برای تحصیل در رشته DBA در فرانسه امکان اقدام با هر مدرک کارشناسی ارشدی وجود دارد.
شرط زبان: اکثر مدارس حوزه کسب‌وکار در فرانسه دوره‌های خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. البته بعضی از دوره‌های DBA فرانسه به دلیل الزامات اموزشی خاص دنبال داوطلبانی هستند که مهارت بیشتری در زبان دارند. اما به طور کلی برای پذیرش در این مؤسسات به هیچ‌گونه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسه نیاز نیست و آشنایی با زبان انگلیسی برای شما کافی است.
شرایط سنی: شرایط سنی پذیرش در دوره DBA فرانسه در دوره دکتری تا سن ۴۵ سالگی میباشد.

هزینه‌ دوره مدیریت در فرانسه

هزینه‌های این دوره تقریباً در هر دانشگاه فرانسه با دیگری فرق دارد. اما فاکتورهایی هستند که بر اساس آن می‌توانید یک ارزیابی کلی در این زمینه داشته باشید:

  • نوع دانشگاه به لحاظ خصوصی یا دولتی بودن
  • محل قرارگیری پردیس دانشگاهی
  • رنکینگ و اعتبار دانشگاه

‌اگر بخواهیم میانگینی از هزینه‌های تحصیلی در رشته MBA در فرانسه به شما بدهیم، ارزیابی ما مبلغ سالانه 5 تا 45 هزار یورو است. اما در دوره هایی که مشاوران علم افروز جهت اخذ پذیرش از آنها اقدام میکنند هزینه ها به صورت زیر است:

  1. دوره کارشناسی MBA دارای شهریه سالانه ۵۰۰۰ یورو است. (دوره کارشناسی سه ساله است)
  2. دوره کارشناسی ارشد یا مستر MBA دارای شهریه سالانه ۷۰۰۰ یورو است. (دوره مستر یکساله است)
  3. دوره DBA در فرانسه دارای شهریه ۵۵۰۰ یورو در سال است.(دوره دکنری سه ساله است)
  • دوره MBA در فرانسه بیشتر برای افرادی مناسب است که قصد دارند تحصیلات تکمیلی خود را در مقطع کارشناسی ارشد کامل کنند. چون دوره های ارشد یکساله است شرایط خوبی برای مهاجرت این افراد محیا است.
  • دوره DBA برای افرادی مناسب است که قصد تقویت مهارت های مدیریتی و کارآفرینی خود را داشته و در نهایت اخذ اقامت کشور فرانسه را هب دست می آورند.

هزینه زندگی در فرانسه

علاوه بر هزینه ثبت‌نام دوره MBA در فرانسه، هزینه زندگی نیز برای متقاضیان وجود دارد. هزینه زندگی در شهرهای مختلف فرانسه متفاوت است. در ادامه هزینه تقریبی زندگی در شهر پاریس بررسی می‌گردد:

هزینه تقریبی زندگی در پاریس:
هزینه اجاره خانه مستقل: 800 تا 1200 یورو (30 الی 40 درصد این مبلغ توسط دولت کمک هزینه پرداخت می‌شود و پرداختی نهایی مابین 500 تا 750 یورو است.)
هزینه خوردوخوراک: 200 یورو ماهیانه
هزینه حمل‌ونقل: 70 یورو
سایر هزینه‌ها: 100 یورو
همچنین در صورتی که خانه به صورت اشتراکی – حداکثر دو نفره – اجاره شود کمک هزینه به هر دو نفر پرداخت می‌گردد (جمعاً به میزان 40 تا 50 درصد مبلغ خانه).

به صورت میانگین زندگی ماهیانه در شهر پاریس بسته به سبک زنگی متقاضی بین 800 تا 1000 یورو هزینه دارد.

رودخانه سن (seine) در شهر پاریس

رودخانه سن (seine) در شهر پاریس

بورسیه برای مدرک MBA فرانسه

انواع کمک هزینه تحصیلی برای این دوره‌ها در فرانسه وجود دارد. نحوه دریافت این کمک هزینه‌ها به رویکرد بورسیه موردنظر بستگی دارد. بعضی از این بورسیه‌ها داوطلبانی که توان مالی کمی دارند را مورد هدف قرار می‌دهند. در عین حال برخی از این بورسیه‌ها بیشتر براساس شایستگی و دستاوردهای علمی و غیرعلمی متقاضیان تصمیم‌گیری می‌کنند. مدرکی که شما پس از فارغ‌التحصیلی از مؤسسات اموزشی فرانسه دریافت می‌کنید، معادل کارشناسی و کارشناسی ارشد است. مطابق با نظام آموزشی فرانسه دوره‌های کارشناسی ۳ سال و دوره کارشناسی ارشد یا مستر ۱ سال زمان می‌برد.

دریافت ویزای همراه در دوره‌های مدیریتی فرانسه

شما می‌توانید از طریق دریافت پذیرش در رشته MBA و یا DBA در فرانسه، برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال خود ویزای همراه بگیرید. ویزا همراه برای همسر و فرزندان به صورت همزمان صادر می‌شود و شما می‌توانید همراه و همزمان با خانواده خود به این کشور وارد شوید. درضمن این ویزا از نوع ویزای دانشجویی است.

زمانبندی درخواست پذیرش در دوره‌های MBA در فرانسه

شروع این دوره‌ها ۲۰ اکتبر و  فوریه هر سال میلادی است. این زمان به تاریخ شمسی معادل مهر ماه و بهمن ماه سال شمسی است. سه ماه قبل از شروع دوره ها ددلاین اخذ پذیرش و اقدام برای اخذ ویزای دانشجویی است.

یعنی تا قبل از تاریخ های مذکور میبایست متقاضیان مدارک و مستندات خواسته‌شده را ارسال کنید تا امکان ثبت‌نام در این دوره برای آنها فراهم باشد.

مسیرهای پیش رو پس از اتمام دوره تحصیل مدیریت در فرانسه

فارغ‌التحصیلی از فرانسه به طور قابل توجهی CV شما را ارتقا میدهد. با داشتن مدرک تحصیلی از مدرسه‌ای مانند INSEAD یا HEC Paris، می‌توانید با اطمینان کامل در هر آزمون استخدامی فارغ‌التحصیل شوید. کیفیت و اعتبار قابل‌توجه برترین مدارس کسب‌وکار فرانسه همچنین به شما اجازه می‌دهد تا به عنوان سفیران MBA فرانسه فعالیت کنید. این بدان معناست که حتی دوره‌های معتبر داخلی در مدارس کوچک‌تر از یک نمایه بین‌المللی پیشرفته بهره می‌برند و در عین حال آموزش‌های بسیار هدفمند را در زمینه‌های خاص خود ارائه می‌دهند.

آمار استخدام پس از MBA فرانسه نشان دهنده میزان استخدامی فارغ‌التحصیلان مدارس کسب‌وکار در فرانسه ۸۰ تا ۹۰ درصد است. یعنی ۸۰ تا ۹۰ درصد از فارغ‌التحصیلان مدارس عالی کشور پس از دریافت مدرک MBA خود شغل فوری پیدا می‌کنند و به طور میانگین می‌توانند انتظار دریافت حقوق اولیه بین 80000 تا 120000 دلار را داشته باشند.

البته تمام مؤسسات اموزشی کسب‌وکار در فرانسه آینده شغلی فارغ‌التحصیلان خود را تضمین می‌کنند. برای مثال INSEAD به‌تنهایی تخمین می‌زند که حدود 40٪ از فارغ‌التحصیلان آن در فرانسه اتباع خارجی هستند و با 35 شرکت عضو Global Fortune 500 که در داخل کشور فعالیت می‌کنند، همکاری دارند. در واقع برای همه فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها فرصت‌های شغلی عالی در فرانسه و خارج از آن وجود دارد. چه این فارغ‌التحصیلان بومی خود فرانسه باشند و چه متعلق به هر کشور دیگری.

رشته MBA در فرانسه در مدرسه تجارت ESSEC

رشته MBA در فرانسه در مدرسه تجارت ESSEC

خدمات موسسه حقوقی علم افروز در زمینه پذیرش در دوره‌های MBA در فرانسه

دوره‌ها MBA و DBA در شهر پاریس در کشور فرانسه برگزار می‌شود. international management در تمام مؤسسات اموزشی کسب‌وکار یا Bussiness Schools ارائه می‌شود. پذیرش از این دوره‌ها به‌وسیله موسسه حقوقی علم افروز تضمین می‌شود.  مبلغ ۲۵۰ یورو به ازای پیش ثبت‌نام اولیه این موسسات است . این هزینه هم در ابتدای کار به Businees School موردنظر پرداخت می‌شود.

درخواست مشاوره رایگان مهاجرتی

با تکمیل فرم زیر مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس میگیرند. (زمان تخمینی تکمیل فرم: ۳۰ ثانیه)

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد