آشنایی با زبان ترکی

زبان ترکی استانبولی یکی از زبان‌های شاخه جنوب غربی یا گروه آغوز زبان ترکیه‌ای است. که حدود 71 میلیون نفر از مردم دنیا از آن به عنوان زبان مادری‌شان یاد می‌کنند. کشورهایی همچون ترکیه، قبرس شمالی، قسمت‌هایی از عراق، یونان، بلغارستان، جمهوری مقدونیه، آلبانی و قسمت‌های‌شرقی اروپا با این زبان سخن می‌گویند.
اگر بخواهیم نگاهی به تاریخچه زبان ترکی داشته باشیم؛ باید آن را به سه دسته ترکی قدیم، ترکی میانی و ترکی جدید تقسیم‌بندی نمائیم که از قرن هفتم آغاز شده و تاکنون ادامه دارد. هر چند در زمان حضور امپراتوری عثمانی به دلیل حضور مسلمانان زیاد در این کشور زبان فارسی و عربی وارد زبان ترکی شد. اما ترکی استانبولی هیچ‌گاه از دل این کشور بیرون نرفت. درواقع در زمان‌های قدیم خصوصا زمان عثمانی، زبان ترکی که با ترکیبی از فارسی و عربی ساخته شده بود، به زبان تحصیلکرده‌ها و درباریان سطح بالا اختصاص داشت و تنها اهالی کوچه و بازار به زبان ترکی اصیل صحبت می‌کردند. حتی در برهه‌ای از زمان، رسم‌الخط فارسی وارد زبان ترکی استانبولی شد. اما با جنبش آتاتورک در این کشور خیلی چیزها دستخوش تغییرات شد که زبان و رسم‌الخط فارسی نیز از جمله آنان بود.
درواقع حروف الفبای ترکی، از فارسی به انگلیسی تغییر پیدا کرد و حتی واژه‌های منسوخ ترکی نیز دوباره زنده گشت. و زبان ترکی اصیل دوباره ارزش خود را بدست آورد. زمانی که در دوره‌های زبان ترکی استانبولی حضور پیدا می‌کنید می‌توانید نسبت به این حروف الفبا آشنایی کاملی بدست آورید.

دوره زبان ترکی در استانبول ترکیه

دوره زبان ترکی در استانبول ترکیه

دوره زبان ترکی در استانبول

اگر تمایل دارید در ترکیه زندگی کنید و یا ویزای کار دریافت کنید اما آشنایی با زبان ترکی ندارید و یا مهارت های مورد نیاز برای یافتن شغل را ندارید میتوانید از مرکز خدمات رایگانی که مراکز آموزش شهرداری استانبول ISMEK ارائه میکند استفاده کنید.

ایسمک ISMEK استانبول

ایسمک ISMEK استانبول

معرفی ایسمک

ایسمک در واقع مراکز فنی و حرفه ای هستند که زیر نظر شهرداری استانبول فعالیت میکنند. این مراکز طیف وسیعی از آموزش های تخصصی در حوزه های مختلف کسب و کار، هنرهای دستی و تجسمی و در نهایت دوره های یادگیری زبان اعم از زبان انگلیسی، ترکی و … را بصورت کاملا رایگان از سطح مبتدی تا پیشرفته برای اهالی استانبول برگزار میکند.
در واقع میتوان گفت ایسمک نوعی دانشگاه مردمی است که تلاش دارد برای شهروندان ترکیه مهارت و شغل را به ارمغال آورد. مراکز اموزشی ایسمک با شعار “آموزش در تمام طول عمر” از سال 1996 فعالیت خود را آغاز کرده اند و هم اکنون دارای 242 مرکز در نقاط مختلف شهر استانبول میباشند. این مراکز آموزش های تخصصی را در 40 بخش و 752 شاخه مختلف ارائه میدهند.
رویکرد اصلی ایسمک آموزش مهارت های لازم به جوانان برای ورود به بازار کار است. برگزاری سمینارها و نمایشگاه های مختلف ، برگزاری مسابقات وانجام فعالیت های فرهنگی و در نهایت تلاش در راستای کارآفرینی از دیگر فعالیت هایی است که توسط ایسمک انجام میشود. نگاهی به عملکرد این مراکز در طی 24 سال فعالیت مداوم نشان میدهد که این مراکز در احیای صنایع دستی و سنتی ترکیه، بهبود روابط شخصی و اجتماعی و در نهایت آماده سازی افراد برای دنیای کسب و کار موفق عمل کرده اند.
دوره های ایسمک برای متقاضیان بالای 16 سال به رایگان برگزار میشود. اما این مراکز دارای دوره های خاص برای کودکان و همچنین افراد بالای 60 سال می باشند.

دوره های ایسمک در استانبول

دوره های پخت نان و شیرینی ایسمک در استانبول

دوره های زبان ترکی استانبولی در ایسمک

مرکز آموزش شهرداری استانبول ISMEK دارای شعبات متعددی در سطح استانبول هستند به گونه ای که در برخی مناطق چندین شعبه دایر شده است. در این مراکز دوره رایگان آموزش زبان استانبولی برگزار می شود که گواهینامه این مراکز بسیار معتبر و شناخته شده است.
دوره های زبان ترکی بسته به سطح متقاضی ممکن است تا 10 ماه ادامه پیدا کند. این مراکز سخت گیری های ویژه ای جهت حضور متقاضیان در دوره ها اعمال میکنند به گونه ای که در برخی دوره های حضور و غیاب تا دوبار در یک جلسه انجام میشود. بنابراین چنانپه قصد شرکت در این دوره ها را دارید باید به صورت منظم و به موقع در کلاس ها حضور یابید. جهت شرکت در این دوره ها نیاز به ثبت نام در سایت ایسمک میباشد.
شرایط ثب نام در دوره های زبان ترکی در ایسمک
1. شرایط سنی: کلیه دوره های ایسمک برای افراد بالای 16 سال به رایگان برگزار میشود.
2. داشتن کارت کیملیک: جهت شرکت در دوره های رایگان زبان ترکی در ایسمک داشتن کارت اقامت ترکیه (کیملیک) اجباری است. شایان ذکر است برای ثبت نام در سایت ایسمک ismek نیاز به شماره کارت اقامت می باشد.
3. حضور فیزیکی و ارائه مدارک به مراکز ایسمک: جهت ثبت نام قطعی در دوره های ایسمک نیاز به ارائه کپی کارت اقامت توسط متقاضی به این مراکز است.

دورهای زبان ترکی در ایسمک

دورهای رایگان زبان ترکی در ایسمک استانبول

محدودیت های شرکت در دوره های زبان ترکی ایسمک

1. جهت ثبت نام در دوره های ایسمک باید طبق زمانبندی که در سایت ایسمک اعلام میشود برای دوره مورد نظر ثبت نام نمایید و مدت زمان نسبتا زیادی را منتظر بمانید. از این رو دوره های ایسمک بیشتر مناسب کسانی است که دارای کارت اقامت ترکیه بوده و آنجا زندگی میکنند و مبتوانند جهت شروع دوره در صف انتظار بمانند.
2. همانگونه که بیان کردیم ایسمک دارای شعب مختلف در سطح استانبول می باشد و طیف وسیعی از مهارت ها و دوره های آموزشی را ارائه میکند. اما تقاضا برای شرکت در این دوره ها متوازن نیست. بنابراین ممکن است دوره آموزشی مورد نظر به حدنصاب نرسد و تشکیل نگردد.همچنین ممکن است به علت حجم بالای متقاضیان جهت شرکت در دوره های آموزشی برخی از افراد در لیست زاپاس قرار بگیرند و یا از آنها خواسته شود که در دوره بعد ثبت نام نمایند.
توصیه میگردد متقاضیان قبل از ثبت نام و انتظار برای یک دوره آموزشی با مراجعه حضوری به مرکز مورد نظر از شرایط برگزرای دوره مورد نظر اطمینان حاصل نمایند.
3. اگر تجربه سفر و یا زندگی در ترکیه را داشته باشد میدانید که هزینه های حمل و نقل نسبتا بالا است. از این رو جهت صرفه جویی در زمان و هزینه میبایست در دوره های ثبت نام کرد که حدالمقدور نزدیک به محل سکونت متقاضی باشد. با توجه به توضیحات ارائه شده در بند قبل یافتن دوره ای مناسب که نزدیک به محل سکونت باشد نیازمند صبر و پشتکار فراوان است.
4. در این دوره های فقط زبان ترکی استفاده میشود . بنابراین متقاضیانی که قصد شرکت در دوره های آموزش زبان ترکی را دارند میبایست تا حدودی با زبان ترکی آشنا باشند تا بتوانند از حضور در این کلاس ها حداکثر استفاده را ببرند.

درخواست مشاوره رایگان مهاجرتی

با تکمیل فرم زیر مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس میگیرند. (زمان تخمینی تکمیل فرم: ۳۰ ثانیه)

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد