مطابق با آخرین قوانین اخذ ویزای دانشجویی در فرانسه
 • بازبینی شده توسط وکلای رسمی

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

پرچم فرانسه

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه عموما یک سال زمان نیاز دارد بنابراین شرکت در دوره های مستر در کشور فرانسه فرصت مناسبی است تا علاوه بر تکمیل تحصیلات دانشگاهی خود با فرهنگ غنی فرانسه آشنا شوید و دایره روابط بین المللی خود را گسترش دهید. با ۳ سال کار در کشور فرانسه و پرداخت مالیات میتوانید اقامت این کشور زیبای اروپایی را بدست آورید.

درخواست مشاوره امور مهاجرتی

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

اگر موفق به کسب مدرک کارشناسی شده‌اید، تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه فرصت‌های بی‌نظیری در اختیارتان قرار خواهد داد. ادامه تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه علاوه بر تکمیل تحصیلات، زندگی شغلی شما را نیز تضمین خواهد کرد. دانشگاه‌ های اروپا و در صدر آن دانشگاه‌ های فرانسه مجهز به برترین متد روز دنیا، پیشرفته‌ترین ابزار آموزشی و برترین مدرسان در سطح جهان هستند. همین موضوع باعث شده‌است که علاقمندان زیادی برای ادامه تحصیل در فرانسه در مقطع فوق لیسانس درخواست بدهند. پس اگر شما هم یکی از این افراد محسوب می‌شوید، بهتر است از شرایط اپلای کارشناسی ارشد در فرانسه آگاه شوید.

دوره کارشناسی ارشد (MASTER) در کشور فرانسه دو دوره مستقل یکساله است. دانشجویان موظفند در هر سال تحصیلی دو ترم را سپری کرده و دروس مربوطه را با موفقیت پشت سر بگذارند. پس از اتمام تحصیل در مقطع فوق لیسانس دانشجویان بین المللی 6 ماه فرصت کارجویی در کشور فرانسه را دارند که این مدت قابل تمدید تا یک سال است.

مزایای مهاجرت تحصیلی به فرانسه

 1. هزینه‌های تحصیل و زندگی مقرون به‌صرفه
 2. وجود دانشگاه‌ هایی که در مقطع کارشناسی ارشد دارای رنکینگ های جهانی زیر ۵۰۰ هستند
 3. پذیرش مدارک تحصیلی ایرانی و مدرک کارشناسی ارشد دانشگاه های ایران در فرانسه
 4. حمایت قابل‌توجه دولت فرانسه از دانشجویان بین‌المللی
 5. بیمه رایگان سلامت برای دانشجویان
 6. عدم شرط مدرک زبان
 7. کمک‌هزینه ماهانه مسکن تا حدود ۴۰ درصد قیمت مسکن
 8. کمک‌هزینه ماهیانه برای تهیه اقلام ضروری
 9. امکان کار همزمان با تحصیل تا ۲۰ ساعت در هفته
 10. امکان همراه داشتن همسر و فرزندان
 11. زندگی در فرانسه فرصتی بینظیر برای یادگیری و تقویت زبان فرانسه به عنوان سومین زبان رایج تجاری و زبان رسمی در بیش از 30 کشور در سراسر جهان
تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

کارشناسی ارشد در فرانسه و در شهر پاریس

مراحل تحصیل در فرانسه در مقطع فوق لیسانس

خوشبختانه مدارک تحصیلی دانشگاه های ایران در فرانسه اعتبار دارد. یعنی شما در صورت داشتن مدرک لیسانس از ایران، می‌توانید برای تحصیل ارشد در فرانسه درخواست بدهید. برای این کار لازم است مدرک تحصیلی لیسانس شما ترجمه و معادل‌سازی شود.
به طور کلی مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه، در دو سطح مختلف برگزار می‌شود. این دو سطح عبارتند از؛ مستر یک یا به اختصار M1 و مستر دو یا به اختصار M2.

 1. سطح M1 کارشناسی ارشد درواقع سال اول دوره مستر است. شما در این دوره در دو ترم ۵ ماهه آموزش می‌بینید. در اکثر دانشگاه ها در دوره مستر یک (M1) تمرکز روی واحدهای درسی می باشد. در این دوره دانشجویان در هر دو ترم تعدادی واحد درسی را می گذرانند و در انتهای یکسال معمولاً یک ماه تا 45 روز دوره ی کارآموزی دارند.
 2. شما پس از گذراندن موفقیت‌آمیز سطح M1 وارد سطح M2 می‌شوید. این دوره شامل یک ترم درسی و یک ترم تحقیقاتی (کارآموزی) است. ‌این‌ دوره برای افرادی که در کشورهایی به جز فرانسه مدرک لیسانس یا فوق لیسانس گرفته‌اند، عالی است. از جمله مزایایی که میتوان برای دوره های مستر دو (M2) نام برد این است که در دوره ی کارآموزی حقوق ماهانه به دانشجویان تعلق می گیرد.

از آنجا که دروه های کارشناسی در فرانسه 3 سال و در ایران 4 سال می باشد، دانشجویان ایرانی فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی به شرط داشتن رزومه خوب امکان ادامه تحصیل به طور مستقبم در دوره مستر 2 را دارند و نیازی به گذراندن دوره مستر 1 نیست.

البته بسته به علاقه‌تان می‌توانید پس از گذراندن دوره M1 به طور مستقیم وارد بازار کار شوید. کارهای پژوهشی بهترین شغل برای شما است. شما می‌توانید در دانشگاه به کارهای پژوهشی مشغول شده و حقوق دریافت کنید.

در خصوص تحصیل در فرانسه دو نکته مهم وجود دارد:

 • هر دانشجو در هر مقطعی در فرانسه، می‌تواند 3 بار تحصیل کند. یعنی امکان تحصیل در 3 رشته مختلف در مقطع کارشناسی ارشد برای هر دانشجو وجود دارد.
 • اگر در سال نخست تحصیل، دانشجو موفق به گذراندن دروس دانشگاهی نشود، می‌تواند مجدداً در همان رشته یک سال دیگر تحصیل کند.
تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

کمپوس دانشگاه پلی تکنیک پاریس

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه و اخذ پذیرش از دانشگاه های فرانسه به عوامل زیادی بستگی دارد که مهم‌ترین آن عبارتنداز:

 • مدرک کارشناسی معتبر
 • دستیابی به سطح B2 برای تحصیل به زبان فرانسه در دانشگاه های فرانسوی زبان با شرکت در آزمون TCF
 • نمره آیلتس حداقل ۶ برای تحصیل در دانشگاه‌ های انگلیسی زبان
 • گپ تحصیلی از زمان فارغ التحصیلی در آخرین مقطع تحصیلی کمتر از ۶ سال باشد

شرایط سنی تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

محدودیت سنی خاصی برای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه وجود ندارد.  اما متقاضیان ایرانی باید در نظر داشته باشند که با افزایش سن، شانس دریافت ویزا کمتر میشود به عبارت دقیقتر متقاضیانی که کمتر از 38 سال سن دارند شانس بالاتری برایی اخذ ویزای تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه دارند.

داشتن سن مناسب و همچنین گپ تحصیلی کمتر از ۶ سال، دو پارامتر مهم در اخذ ویزای تحصیلی در مقطع فوق لیسانس در کشور فرانسه است. البته کارهای تحقیقاتی نظیر مقالات ISI و همچنین سوابق کاری مرتبط میتواند گپ تحصیلی را پوشش دهد.

بورسیه تحصیلی فوق لیسانس در فرانسه

شرایط بورسیه تحصیلی در فرانسه بسته به نوع و رویکرد کمک هزینه موردنظر متفاوت است. دانشگاه های فرانسه از 280 تا 4000 یورو شهریه دریافت می‌کنند. اما بعضی از این دانشگاه ها تا 10 هزار یورو نیز شهریه تعیین کرده اند. بنابراین برای بعضی از افراد دستیابی به بورسیه تحصیلی برای این مقطع الزامی است. خوشبختانه در فرانسه انواع بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد.

 1. بورس تحصیلی ایفل برای دانشجویان خارجی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در نظر گرفته شده‌است. این بورسیه در دوره های کارشناسی ارشد تا مبلغ 1181 یورو و در مقطع دکتری تا 1400 یورو کمک هزینه تحصیلی اعطاء می‌کند.
 2. بورسیه تحصیلی امیلی بوتمی در دانشگاه SCIENCE PO  مبلغ 5000 تا 10000 یورو کمک هزینه به دوره های 2 ساله و 3،000 تا 12،300 یورو برای دوره های 3 ساله به دانشجویان اهدا می‌کند
 3. از دیگر بورسیه های تحصیلی فرانسه برای مقطع فوق لیسانس می‌توان به کمک هزینه تحصیلی HEC PARIS MBA، بورس تحصیلی AMPERE SCHOLARSHIPS OF EXCELLENCE AT ENS DE LYON، بورس تحصیلی INSEAD MBA و بورس تحصیلی ECLOE NORMALE SUPERIEURE INTERNATIONAL SELECTION اشاره کرد.

دانشجویان شرکت کننده در دوره های مستر دو (M2) در ترم دوم تحصیلی کارورزی دارند و در دوره کارورزی به آنها حقوق پرداخت میشود. بنابراین چندان نیازی به بورسیه های تحصیلی در این مقطع نیاز نمیشود.

فوق لیسانس در فرانسه

پل نرماندی شاهکار مهندسی در کشور فرانسه

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

جالب است بدانید امکان تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه وجود دارد. چنانچه شما مدرک معتبر زبان فرانسه داشته و به این زبان مسلط باشید، به راحتی می‌توانید به طور رایگان درمؤسسات آموزش عالی فرانسه تحصیل کنید.

هزینه ثبت نام دانشگاه

هزینه تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه بسته به نوع دانشگاه متفاوت است. اما به طور معمول برای دانشجویان بین المللی که از خارج از اتحادیه اروپا قصد تحصیل در فرانسه را دارند عبارت است از:

 • تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی، در اکثر دانشگاه‌ها رایگان است.
 • تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی در مقطع فوق لیسانس چیزی در حدود ۳۷۷۰ یورو در سال برای دانشجویان بین المللی هزینه دارد.
 • تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد در تعداد محدودی از دانشگاه با هزینه ای مشابه با شهروندان فرانسه (حدود 280 یورو سالانه) برای دانشجویان بین المللی مهیا است. (اخذ پذیرش در این دوره ها بسیار رقابتی است.)

بیش از 1500 دوره به زبان انگلیسی در دوره های کارشناسی ارشد در فرانسه ارائه میشود و تعداد آنها هر سال در حال افزایش است.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

به طور کلی هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه به عوامل زیادی بستگی دارد. نوع دانشگاه و رشته تحصیلی، شهر محل تحصیل و زندگی و البته سبک زندگی از جمله معیارهای مشخص‌کننده این هزینه‌ها است.

هزینه تقریبی زندگی در فرانسه (تمامی شهرها به جز پاریس و لیون):
هزینه اجاره خانه مستقل: 400 تا 700 یورو
هزینه خوردوخوراک: 120 یورو ماهیانه
هزینه حمل‌ونقل: 70 یورو
سایر هزینه‌ها: 80 یورو
همچنین در صورتی که خانه به صورت اشتراکی – حداکثر دو نفره – اجاره شود کمک هزینه به هر دو نفر پرداخت می‌گردد (جمعاً به میزان 40 تا 50 درصد مبلغ خانه).

با توجه به اینکه ۴۰ درصد هزینه مسکن در فرانسه از طریق دولت به دانشجویان به عنوان کمک هزینه پرداخت میشود. به صورت کلی هزینه زندگی دانشجویی در تمامی شهرهای فرانسه به جز لیون و پاریس حدود 350 الی 600 یورو در ماه و در شهر پاریس در حدود 800 الی 1000 یورو در ماه میباشد.

مستر در فرانسه

مستر در فرانسه

شرایط کار در فرانسه همزمان با تحصیل در مقطع فوق لیسانس

جهت تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه برای دانشجویان ویزای تحصیلی صادر میشود. این ویزا به اندازه طول دوران تحصیل اعتبار دارد و با استفاده از ویزای تحصیلی شما می توانید تا 964 ساعت در سال کار کنید. این میزان معادل 60 درصد ساعات کاری یک کارمند عادی است. لازم به ذکر است محدودیت ساعت کاری به صورت هفتگی اعمال نمیشود و دانشجویان میتوانند در تابستان ها مدت زمان بیشتری کار کنند و در دوران امتحانات بر روی پاس کردن واحدهای درسی تمرکز کنند.

به یاد داشته باشید که افرادی که حداقل به دو زبان خارجی صحبت می کنند، شانس بیشتری برای دریافت حقوق بالاتر یا درخواست موقعیت در شرکت ها و موسسات چند ملیتی بزرگ دارند.

مهاجرت به فرانسه

کار در فرانسه و در منطقه تجاری la defense واقع در پاریس

مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد ابتدا باید موفق به کسب پذیرش از یکی از دانشگاه های این کشور شوید. برای این کار لازم است ابتدا رشته و دانشگاه موردنظر خود را انتخاب کنید. سپس باید با مراجعه به وبسایت رسمی دانشگاه موردنظر از شرایط تحصیل در آن سردربیاورید. حالا باید شرایط را فراهم کرده و در تاریخ مقرر درخواست خود را ارسال کنید. در این مرحله درخواست شما بررسی شده و نتیجه آن ظرف یک یا دو ماه به شما اعلام می‌شود. در صورت دریافت پذیرش تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه می‌توانید برای دریافت ویزای تحصیلی این کشور اقدام کنید.
به طور کلی شرایط اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد شامل موارد زیر است:

 1. مدرک تحصیلی از دیپلم تا مدرک کارشناسی و ریز نمرات
 2. مدرک کارشناسی ترجمه‌ و معادل‌سازی شده
 3. نامه پذیرش فوق لیسانس از یکی از دانشگاه های معتبر فرانسه
 4. تمکن مالی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در طول دوره آموزشی در فرانسه (این تمکن مالی ازطریق وجود ۹۰۰۰ یورو در حساب ارزی به نام شما به اثبات می‌رسد).
 5. مدرک B2 یا C1 زبان فرانسوی (به تناسب رشته و دانشگاه و در صورتی که رشته تحصیلی به زبان فرانسوی باشد).
 6. مدرک IELTS با نمره حداقل 6
 7. گذرنامه
 8. انگیزه نامه (SOP)
 9. رزومه (CV)

شایان ذکر است امکان تحصیل در رشته های MBA، مدیریت و سایر رشته های مرتبط با کسب و کار در دانشگاه های کشور فرانسه بدون نیاز به مدرک زبان وجود دارد.

و سخن اخر….

بسیاری از موسسات آموزش عالی فرانسه منابع زیادی را در امکانات تحقیقاتی و بر روی کارکنان خود سرمایه گذاری می کنند. اگر می‌بینید که فرانسویان ساعت‌های طولانی را در آزمایشگاه‌ها سپری می‌کنند در واقع آزمایش‌هایی را انجام می‌دهند و روی پیشرفت بعدی بشریت کار می‌کنند، اگر شما هم به این موضوعات علاقمندید فرانسه جایی است که باید بروید. بیش از 64 برنده جایزه نوبل و 15 مدال اهمیتی را که فرانسه برای تحقیق و پیشرفت قائل است برجسته می کند.

درخواست مشاوره رایگان مهاجرتی

با تکمیل فرم زیر مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس میگیرند. (زمان تخمینی تکمیل فرم: ۳۰ ثانیه)

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد