شرایط مناسب تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان یکی ار دلایل علاقمندی بسیاری از افراد به تحصیل در این کشور است. صربستان با برخورداری از سیستم آموزشی مطابق با استاندارهای روز اروپا، مقصدی ایده آل برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی است. این کشور با قرارگیری در اروپای شرقی هر ساله بیش از 10 هزار دانشجوی بین‌المللی از سراسر دنیا را به خود جذب می‌کند. اما شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان به چه صورت است؟

دوره تحصیل پزشکی در صربستان 6 سال و دوره تحصیل دندانپزشکی در صربستان 5 سال است. در این دوره دانشجویان میبایست مطابق با سرفصل آموزشی دروس تئوری و عملی را با موفقیت پشت سربگذارند.

پیش از انتخاب صربستان به‌عنوان مقصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی، باید با همه جوانب زندگی، هزینه‌ها و شرایط تحصیل در این کشور آشنا شوید. به همین خاطر قطعاً به راهنمای جامع پیش رو نیاز خواهید داشت!

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان به هزار و یک دلیل

کیفیت آموزش بالا و مدرک تحصیلی معتبر تنها گوشه‌ای از مزایای تحصیل در کشور صربستان به‌حساب می‌آید. صربستان به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد تحصیلی بین دانشجویان خارجی شناخته می‌شود، اما دلیل این امر چیست؟ آیا تحصیل رایگان دندانپزشکی در صربستان امکان‌پذیر است؟

موقعیت جغرافیایی ایده‌آل

صربستان در نزدیکی اروپای مرکزی واقع شده است و به‌عنوان پلی میان شرق، مرکز و جنوب اروپا شهرت دارد. مجارستان، کرواسی و بلغارستان از جمله کشورهای همسایه صربستان هستند که در طول دوران تحصیل خود می‌توانید به آن‌ها سفر کرده و تجربه‌های خاطره‌انگیزی را رقم بزنید.

مسیرهای ارتباطی مطلوب

در صربستان فرودگاه‌های بین‌المللی متعددی وجود دارد. این موضوع به‌خصوص برای دانشجویان خارجی حائز اهمیت است؛ چرا که این فرصت را در اختیار آنان قرار می‌دهد که طول تعطیلات به خانه بازگردند. البته جای نگرانی در خصوص هزینه‌های پرواز نیز وجود ندارد؛ چرا که شرکت‌های هواپیمایی قیمت‌های مقرون‌به‌صرفه‌ای برای پرواز به شهرها و حتی کشورهای مختلف را در نظر گرفته‌اند.

هزینه پایین تحصیل در صربستان

هزینه‌های پایین شهریه و تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان، افراد زیادی از سراسر جهان را مشتاق سفر به این کشور کرده است. با وجود اینکه هزینه‌های مربوط به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشورهای اروپایی گران قیمت است، صربستان با در نظر گرفتن شهریه کمتر و حفظ کیفیت آموزش، با استقبال دانشجویان بی‌شماری مواجه شده است.
این کشور به‌عنوان یکی از ارزان‌ترین مقاصد تحصیل پزشکی و دندانپزشکی شناخته می‌شود که تنها با پرداخت سالانه 5500 یورو، تحصیل در اروپا را امکان‌پذیر می‌کند. به این ترتیب امکان تحصیل رشته رویایی خود را با صرف کمترین هزینه خواهید داشت.

تجربه رفاه و آسایش با هزینه زندگی پایین

زندگی در کشور صربستان در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی هزینه چندان گزافی ندارد. تنها کافی است بودجه مناسبی برای زندگی در این کشور را در نظر بگیرید و از امکانات استثنائی این کشور بهره‌مند شوید. اجاره آپارتمان، هزینه‌های حمل و نقل و هزینه‌های مربوط به تغذیه در این کشور معقول بوده و برای دانشجویان ایرانی مقرون‌به‌صرفه است.

پزسکی در صربستان و بلگراد پایتخت این کشور

بلگراد پایتخت صربستان

شرایط تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان

دوره تحصیلی دندانپزشکی در صربستان به مدت 5 سال است که طی این دوره دانشجو موظف به گذراندن دروس عملی و تئوری است. به‌طور کلی دروس تحصیلی در این دوره شامل نحوه تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری دهان و دندان و درمان ناهنجاری‌های فک و دندان می‌شود.

دروس تئوری: دروس تئوری شامل دروسی مانند آناتومی، بیوشیمی، فیزیولوژی، میکروبیولوژی، آسیب‌شناسی و غیره است که معمولاً تدریس آن‌ها طی سال‌های اول و دوم تحصیل صورت می‌گیرد.

دروس عملی: فعالیت‌های عملی مانند تشخیص، درمان و سایر فعالیت‌های بالینی است که معمولاً در سال سوم و چهارم تحصیل دنبال می‌شود.

تحصیل در رشته پزشکی نیز به مدت 6 سال طول می‌کشد و برای فارغ‌التحصیلی در این رشته نیز باید دروس عملی و تئوری پشت سر بگذارید.

پزشکی در صربستان

دوره پزشکی در صربستان

همچون دیگر کشورهای اروپایی، در صربستان نیز نیاز به قبولی در آزمون‌های ورودی وجود دارد. یکی از مهم‌ترین آزمون ورودی این کشور، آزمون MCAT به شمار می‌آید. کسب امتیاز بالا در دروسی مانند زیست‌شناسی و شیمی شرط اصلی قبولی در دانشگاه‌های این کشور است.
از طرفی دندانپزشکی و پزشکی در این کشور به زبان‌های صربی و انگلیسی تدریس می‌شود. در صورت تمایل به تحصیل دندانپزشکی و پزشکی به زبان انگلیسی نیاز به کسب مدرک آیلتس نیز خواهید داشت.

آزمون ورودی MCTA و نحوه برگزاری آن

MCTA دروازه ورود شما به دانشکده‌های پزشکی و دندانپزشکی صربستان به‌حساب می‌آید. جالب است بدانید که طراحی این آزمون برعهده انجمن کالج‌های پزشکی آمریکا قرار دارد. این آزمون شامل پرسش‌های چهارگزینه‌ای در مورد درس‌های زیست‌شناسی و شیمی است. ناگفته نماند که این آزمون به زبان انگلیسی است و هر سال، 2 مرتبه برگزار می‌شود.

البته افرادی که قصد تحصیل در رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی در صربستان را دارند، باید آزمون‌های دیگری در زمینه علوم پایه، فیزیک، زبان انگلیسی و علوم اجتماعی را نیز پشت سر بگذارند.

بیمارستان ارتوپدی بلگراد

بیمارستان ارتوپدی در شهر بلگراد پایتخت صربستان

آیا امکان تحصیل رایگان پزشکی در صربستان وجود دارد؟

اگر واجد شرایط اخذ بورسیه یا کمک هزینه دانشجویی باشید، این امکان را خواهید داشت که به‌صورت رایگان در کشور صربستان تحصیل کنید. در واقع دولت صربستان با در نظر گرفتن بورسیه تحصیلی برای دانشجویان، فرصتی را در اختیار آنان قرار می‌دهد که در رشته مورد علاقه خود تحصیل کنند.
این بورسیه برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی نیز در نظر گرفته شده است. با این حال همان‌طور که بیان شد، متقاضیان باید واجد شرایط خاصی باشند که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • برخورداری از مدرک زبان انگلیسی
  • برخورداری از معدل 8.5 از 10 در مقاطع تحصیلی مختلف
  • تعهد کار در صربستان به مدت 5 سال بعد از فارغ‌التحصیلی
  • برخورداری از گواهی پزشکی سلامت
  • داشتن سن مناسب (در مقطع دکترا حداکثر 30 سال، مقطع کارشناسی ارشد حداکثر 25 سال و مقطع کارشناسی حداکثر 21 سال)

با برخورداری از شرایط فوق این امکان را خواهید داشت که به‌منظور دریافت بورسیه و کمک‌هزینه‌های دریافتی درخواست دهید.

هزینه‌های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان

هزینه‌های تحصیل در رشته‌های محبوب پزشکی و دندانپزشکی در کشور صربستان بسته به زبان انتخابی متفاوت است. در ادامه شهریه‌های مربوط به این دو رشته را بررسی خواهیم کرد.

هزینه تحصیل پزشکی در صربستان

اگر قصد تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی را دارید، باید به‌صورت سالانه مبلغی بالغ بر 7500 یورو در نظر داشته باشید. ناگفته نماند که شهریه پزشکی برای افرادی که به زبان صربی مسلط باشند، حدود 3000 یورو است. با این حال نباید فراموش کرد که میزان شهریه دانشگاه‌های مختلف، متفاوت است.

هزینه تحصیل دندانپزشکی در صربستان

شهریه مربوط به تحصیل دندانپزشکی در صربستان، سالانه حدود 7000 دلار است. البته به این هزینه، باید هزینه‌های مربوط به زندگی را نیز اضافه کرد. هزینه زندگی دانشجویی در کشور صربستان ماهانه نزدیک به 600 یورو است. از طرفی دانشجویان این امکان را دارند که با انجام کارهای پاره‌وقت از پس این هزینه‌ها برآیند.

نمایی از قلعه بلگراد

نمایی از قلعه بلگراد در محل تلاقی رودخانه های ساوا و دانوب

دانشگاه‌های صربستان برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی

دانشگاه‌های صربستان از نظر علمی در سطح بالایی قرار داشته و مدرک تحصیلی اخذ شده در این کشور نیز در سایر کشورهای اروپایی دارای اعتبار است. البته دانشگاه‌های مختلفی نیز در این کشور وجود دارند که تحصیل در آن‌ها مورد تأیید وزارت بهداشت کشور ما قرار دارد.

دانشگاه بلگراد Belgrade

دانشگاه بلگراد یکی از قدیمی‌ترین و در عین حال معتبرترین دانشگاه‌های کشور صربستان است که اعتبار علمی بالایی در سطح جهانی دارد. این دانشگاه در رتبه 260 ام جهان قرار داشته و مدرک آن نه تنها در ایران، بلکه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز اعتبار دارد.

تدریس پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه بلگراد به زبان‌های انگلیسی و صربی انجام می‌شود. از طرفی دوره تحصیل پزشکی در این کشور 6 ساله و دوره تحصیل دندانپزشکی نیز 5 ساله است.

با این حال برای قبولی در این دانشگاه باید آزمون‌های ورودی آن را با موفقیت پشت سر بگذارید.

دندانپزشکی در صربستان در دانشگاه بلگراد

دندانپزشکی در صربستان در دانشگاه بلگراد

دانشگاه نوی ساد Novi Sad

دانشگاه نوی ساد یکی از بزرگترین مراکز آموزشی در اروپای مرکزی به‌حساب می‌آید که شامل دانشکده‌های مختلفی می‌شود. دانشکده پزشکی این دانشگاه نیز در سال 1960 میلادی تأسیس شده و تاکنون بیش از 8000 فارغ‌التحصیل رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی داشته است.

در نوی ساد امکان تحصیل دندانپزشکی و پزشکی به زبان‌های انگلیسی و صربی را خواهید داشت. برای قبولی در این دانشگاه نیز موظف به پشت سر گذاشتن آزمون‌های ورودی هستید.

دانشگاه نوی ساد

دانشگاه نوی ساد صربستان

نحوه ثبت نام در آزمون‌های ورودی تحصیل علوم پزشکی در صربستان

ثبت‌نام در آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های علوم پزشکی صربستان به شیوه‌های مختلفی امکان‌پذیر است. جالب است بدانید این آزمون در کشورهایی مانند آلمان، فرانسه، چین، ژاپن، سنگاپور، تایوان، کانادا و حتی قطر برگزار می‌شود.

هزینه ثبت‌نام در این آزمون، مبلغی بالغ بر 315 تا 370 دلار است که معمولاً در صورت کنسل کردن، این هزینه بازگردانده نخواهد شد. در نهایت قبولی در این آزمون به مدت 3 سال معتبر خواهد بود.

اغلب پیشنهاد می‌شود که برای افزایش شانس قبولی در این آزمون در دوره پیش پزشکی شرکت کنید.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در صربستان با کمترین هزینه

سیستم آموزشی استاندارد، هزینه‌های تحصیل و زندگی به‌صرفه و اعتبار بالای مدرک دانشگاهی از جمله دلایلی است که صربستان به مقصدی ایده‌آل برای تحصیل تبدیل کرده است.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی نیز در این کشور، چه به زبان انگلیسی و چه به زبان صربی امکان‌پذیر است. مدرک پزشکی و دندانپزشکی این کشور در ایران و کشورهای اتحادیه اروپا اعتبار دارد و این موضوع تقاضا برای تحصیل در این کشور را افزایش داده است.
خبر خوش اینجاست که دولت این کشور امکان تحصیل رایگان را با در نظر گرفتن بورسیه‌های تحصیلی فراهم کرده است. در نهایت برای قبولی در دانشگاه‌های علوم پزشکی این کشور، باید آزمون‌های ورودی را با کسب امتیاز نسبتاً بالا پشت سر بگذارید. با تحصیل رشته رویایی خود در صربستان، موفقیت خود را تضمین کنید.

دندانپزشکی در بلگراد و نمایی از شب های بلگراد صربستان

نمایی از شب های بلگراد صربستان

سوالات متداول

مدت دوره تحصیل پزشکی در صربستان 6 سال است. شهریه سالانه تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی 7500 یورو است. همچنین شهریه پزشکی برای افرادی که به زبان صربی مسلط باشند، حدود 3000 یورو است.

مدت دوره تحصیل دندانپزشکی در صربستان 5 سال است. شهریه سالانه تحصیل دندانپزشکی به زبان انگلیسی 7000 یورو است.

هزینه زندگی دانشجویی بستگی به سبک زندگی افراد دارد اما به طور متوسط حدودا 600 یورو در ماه است که شامل تمامی هزینه ها از جمله مسکن یا خوابگاه نیز میشود.

اگر واجد شرایط اخذ بورسیه یا کمک هزینه دانشجویی باشید، این امکان را خواهید داشت که به‌صورت رایگان در کشور صربستان تحصیل کنید.

آزمون MCTA شامل پرسش‌های چهارگزینه‌ای در مورد درس‌های زیست‌شناسی و شیمی است. ناگفته نماند که این آزمون به زبان انگلیسی است و هر سال، 2 مرتبه برگزار می‌شود. هزینه ثبت‌نام در این آزمون، مبلغی بالغ بر 315 تا 370 دلار است.

درخواست مشاوره رایگان مهاجرتی

با تکمیل فرم زیر مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس میگیرند. (زمان تخمینی تکمیل فرم: ۳۰ ثانیه)

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد