مطابق با آخرین قوانین اخذ ویزای تحصیلی در فرانسه
 • بازبینی شده توسط وکلای رسمی

پزشکی در فرانسه – دوره پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه

پرچم فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه به معنای تحصیل در زادگاه علم پزشکی است. دوره های پزشکی و دندان پزشکی در کشور فرانسه به زبان فرانسوی برگزار میشود. همچنین امکان تحصیل رایگان پزشکی و دندانپزشکی در این کشور برای دانشجویان مستعد مهیا است

درخواست مشاوره امور مهاجرتی

تحصیل پزشکی در فرانسه

سالانه بیش از 18000 دانشجو از ملیت‌های مختلف فرانسه را به‌عنوان مقصدی برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی انتخاب می‌کنند. کارنامه درخشان رشته پزشکی در این کشور اروپایی باعث شده است که فرانسه به یکی از اولین گزینه‌های تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در سراسر دنیا تبدیل شود. اگر شما هم یکی از افراد علاقه‌مند به تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی در کشور فرانسه هستید، اطلاعاتی که در ادامه مطرح می‌شود را نباید از دست دهید.

شاید جالب باشد بدانید که نزدیک به 80 درصد از پیشرفت‌های پزشکی در این کشور اتفاق افتاده است. بنابراین جای تعجبی ندارد اگر فرانسه مقصدی جذاب برای دانشجویان در دنیا باشد. البته شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه با دیگر کشورها تفاوت‌های اساسی دارد.

شرایط تحصیل پزشکی در فرانسه

دانشگاه‌های معتبر و عالی‌رتبه‌ پزشکی در کشور فرانسه وجود دارند که باعث می‌شود افراد بسیاری تمایل داشته باشند که در این دانشگاه‌ها ادامه تحصیل دهند. برای اپلای در این دانشگاه‌ها باید شرایط خاصی مانند داشتن مدرک معتبر زبان، مدرک تحصیلی، پاسپورت و… را داشته باشید. در صورت پذیرفته شدن توسط دانشگاه باید برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید.
در کشور فرانسه برخلاف ساختار آموزشی که در ایران رواج دارد، ورود به دانشگاه برای تحصیل در رشته پزشکی راحت است، اما فارغ‌التحصیل شدن در این رشته چندان ساده نیست. برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه نیازی به شرکت در کنکور ندارید؛ اما پس از ورود به دانشگاه دو حالت زیر برای دانشجو وجود دارد:

 • حالت اول: پس از گذشت سال تحصیلی، وضعیت تحصیلی و رزومه سنجیده می‌شود. درصورتی‌که نمرات عالی در حد نمره 20 در این مدت کسب کرده باشید، می‌توانید به‌صورت رایگان تحصیلات خود را ادامه دهید. اگر نمرات شما در حد پایین‌تر از متوسط باشد (کمتر از 10 باشد)، این امکان به شما داده می‌شود که مجددا شانس خود را امتحان کنید. درصورتی‌که نتوانید نمره کافی را کسب کنید، باید در رشته‌های پیراپزشکی، ادامه تحصیل کنید.
 • حالت دوم: در همان سال اول علاوه بر رشته پزشکی، رشته‌ دیگری به شما آموزش داده می‌شود. پس از گذشت یک سال با بررسی وضعیت تحصیلی شما، اگر نمرات بالایی کسب کرده بودید، می‌توانید رشته پزشکی را ادامه دهید، در غیر این صورت می‌توانید رشته دیگری که آموزش ‌دیده‌اید را ادامه دهد.

ورود به دانشگاه پزشکی در کشور فرانسه آسان است، اما برای قبولی و ادامه تحصیل در رشته پزشکی، دانشجویان باید سخت تلاش کنند.

همچنین برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی در کشور فرانسه باید مدرک زبان فرانسه را در سطح C1 اخذ کرده باشید.  البته اگر دانشجویان موفق به اخذ مدرک نشوند، جای نگران نیست؛ زیرا می‌توانند قبل از شروع کلاس‌های خوددر دوره زبان فرانسه که در کالج های زبان کشور فرانسه برگزار می‌شود شرکت کنند.

پزشکی در فرانسه

تحصیل پزشکی در فرانسه

هزینه تحصیل پزشکی در فرانسه

به‌‌طورکلی تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه صرفا در دانشگاه‌های دولتی این کشور مقدور است. جهت تحصیل در فرانسه در دانشگاه های غیردولتی میبایست شهریه پرداخت شود. این شهریه به موارد زیر بستگی دارد.

 • میزان رتبه‌بندی و کیفیت دانشگاه: هرچقدر کیفیت و رتبه‌بندی دانشگاه بالاتر باشد، دانشجویان برای پذیرفته شدن باید هزینه بیشتری پرداخت کرده و بسیار تلاش کنند.
 • امکانات رفاهی دانشگاه: با توجه به نوع امکانات رفاهی مانند خوابگاه، شرایط عالی و… که در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد، میزان هزینه پرداختی نیز بیشتر می‌شود.
 • کیفیت و سطح تحصیلی دانشجو: هرچقدر سطح و کیفیت تحصیلی دانشجو بیشتر باشد، میزان هزینه پایین‌تری خواهند پرداخت؛ به‌عبارت‌دیگر در صورت کسب نمرات و رتبه عالی در پزشکی، هزینه تحصیل دانشجو رایگان خواهد بود.

تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی در فرانسه

در برخی از دانشگاه‌های فرانسه امکان تحصیل پزشکی به زبان انگلیسی نیز وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به کالج پزشکی تور اشاره کرد. اما دانشجویان در این دانشگاه میبایست هزینه بیشتری با توجه به تخصص و مرحله تحصیلی پرداخت کنند. به صورت کلی میتوان گفت:

تحصیل دانشجو در رشته های پزشکی و دندانپزشکی و همچنین مقطع کارشناسی سایر رشته ها در دانشگاه‌های فرانسه فقط به زبان فرانسوی است و همه دانشجویان باید با این زبان صحبت کنند و تحقیقات خود را ارائه دهند. به همین علت یادگیری زبان فرانسوی برای دانشجویان بسیار ضروری است و باید به آن مسلط باشند.

پزشکی در فرانسه

دوره های پزشکی در فرانسه

دوره‌هایی تحصیل پزشکی فرانسه

با توجه به کیفیت بالای آموزش و وجود بهترین دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی در کشور فرانسه، متقاضیان بسیاری هرساله از سراسر دنیا برای تحصیل به این کشور مهاجرت می‌کنند. دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی کشور فرانسه در رنگینک‌های جهانی و رتبه‌بندی، رتبه زیر 500 را کسب کرده‌اند و این عامل خود علت تقاضای بالا برای تحصیل در این کشور است. این کشور برای جذب دانشجویان بین‌المللی از سراسر دنیا بهترین امکانات را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

دانشجویان برای تحصیل در رشته پزشکی در کشور فرانسه باید سه دوره زیر را بگذرانند که حداقل 9 سال طول میکشد.

دوره اول: دوره PCEM

این دوره برای همه دانشجویان رشته پزشکی، دانشجویان دندانپزشکی ، و سایر گرایش‌های پزشکی (مانند مامایی، داروسازی و…)در نظر گرفته ‌شده است و  در واقع این دوره دو دوره یکساله است. پس از پایان سال اول، دانشجویان پزشکی باید امتحان PACES را بگذرانند تا به سال دوم “تحصیل آموزش عمومی در علوم پزشکی (DFGSM) بروند. دانشجویان بین‌المللی داوطلب رشته پزشکی باید بتوانند رتبه‌های بالا کسب کنند تا پذیرفته شوند. برای اطلاعات بیشتر کلیک کنید.

به هر دانشجو دوبار (۲ بار) فرصت شرکت در آزمون PACES داده میشود. این آزمون بسیار مشکل است زیرا تنها حدود 10٪ از دانش آموزان در دفعه اول دراین آزمون موفق می شوند و سال دوم تحصیل پزشکی خود را ادامه می دهند. با این حال، شانس دیگری برای گرفتن PACES وجود دارد که از بین شرکت کنندگان شانس دوم، حدود 20 درصد در این آزمون موفق می شوند.

پزشکی در فرانسه

دوره PCEM در فرانسه برای آمادگی و تحصیل پزشکی در فرانسه

دوره دوم: دوره DCEM

در این دوره دانشجویان باید به مدت 4 سال به ادامه تحصیل بپردازند که در سال اول دروس عمومی به آن‌ها آموزش داده می‌شود. در 3 سال بعد دروسی در ارتباط با درمان و آسیب‌شناسی در بیمارستان‌ها و دانشگاه‌های پزشکی به آن‌ها آموزش داده خواهد شد. لازم به ذکر است که دانشجویان در این سه سال در برنامه‌های سمینار، کشیک و کارآموزی شرکت می‌کنند. همچنین در سه سال آخر این دوره هزینه کمک‌ آموزشی به آن‌ها تعلق می‌گیرد.

دوره سوم: دوره پزشکی عمومی

این دوره نیز به مدت سه سال است و دانشجویانی که قصد گرفتن دوره تخصص را دارند، با توجه به نوع تخصص باید بیشتر تحصیل کنند. شرط پذیرش در این دوره شرکت در آزمون سراسری است و دانشجویان باید دوره‌های قبل را به‌خوبی گذرانده باشند.

دوره چهارم: دوره فوق تخصص (اختیاری)

پس از سه مرحله اجباری، یک پزشک مشتاق می تواند 2 سال دیگر آموزش فوق تخصصی بگذراند. در پایان این دو سال به پزشک، مدرک مطالعات تخصصی تکمیلی (DESC) اعطا می شود.

دانشجویان برای اخذ مدرک پزشکی عمومی باید به مدت 9 سال تحصیلات خود را ادامه دهند. همچنین برای گرفتن مدرک دکتری تخصصی با توجه به نوع تخصص باید بین 10 تا 12 سال تحصیل کنند.

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های فرانسه به مدت 6 سال طول می‌کشد و برای گرفتن تخصص بیشتر به‌عنوان‌مثال تخصص در زمینه ارتودنسی باید به مدت 9 سال تحصیل کنند. تحصیل در دانشگاه‌های فرانسه مقرون‌به‌صرفه و مناسب بوده و در برخی از دانشگاه رایگان است. همچنین در سال‌های پایانی آموزش دانشجویان حقوق نیز دریافت می‌کنند.

این موارد سبب می‌شود که دانشگاه‌های فرانسه به‌عنوان بهترین دانشگاه‌های دنیا در زمینه دندانپزشکی شناخته شوند.

شرایط تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

اگر دانشجو قصد تحصیل دندانپزشکی در فرانسه در دانشگاه‌هایی که به زبان فرانسوی تدریس می‌کنند را دارد، باید مدرک زبان فرانسه را داشته باشد. شرایط تحصیل دندانپزشکی در فرانسه شامل موارد زیر می‌شود:

– ارائه آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات
– ارائه مدرک زبان TCF و TEF در سطح B2
– ارائه فرم تکمیل‌شده برای درخواست و پذیرش در دانشگاه

دندانپزشکی در فرانسه

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

معرفی دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی فرانسه

بهترین دانشگاه‌های پزشکی و دندانپزشکی که رتبه‌های علمی بالایی دارند در کشور فرانسه واقع شده‌اند. در ادامه به معرفی هریک از آن‌ها خواهیم پرداخت:

دانشگاه‌های پزشکی کشور فرانسه

بهترین دانشگاه‌های پزشکی در کشور فرانسه قرار دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

 • دانشگاه پاریس دکارت
  این کالج یکی از اولین واحدهای تحقیقاتی و آموزشی در کشور فرانسه است که بهترین اساتید، واحدهای تحقیقاتی و دانشجویان در آن دانشگاه قرار دارند.
 • دانشگاه ENS شهر پاریس
  یکی از برترین و معتبرترین دانشگاه‌های کشور فرانسه به حساب می‌آید که رتبه نخست بهترین دانشگاه فرانسه را اخذ کرده است. دانشمندان و افراد مشهور بسیاری، فارغ‌التحصیل این دانشگاه هستند.
 • دانشگاه Ecole Polytechnique
  دانشگاه Ecole Polytechnique، از دانشگاه‌های معتبر و معروف فرانسه بوده که در رنگینک جهانی رتبه 59 را کسب کرده است و در آن بالغ‌بر 4600 دانشجو در حال تحصیل هستند.
 • دانشگاه سوربن
  دانشگاه سوربن یکی دیگر از دانشگاه‌های عالی‌رتبه دنیا است که سالیانه دانشجویان بین‌المللی تمایل فراوانی برای ادامه تحصیل در این دانشگاه دارند. در دانشگاه سوربن علاوه بر آموزش بهترین پزشکان، افراد در رشته‌ها و گرایش‌های دیگر مانند متخصص سلامت به تحصیل می‌پردازند.
 • دانشگاه بریتنی غربی
  در این دانشگاه تعلیم و تربیت پزشکان، زیست‌شناسان و متخصصان سلامت صورت می‌گیرد.
 • کالج پزشکی مونپلیه نیمز
  دانشگاه پزشکی مونپلیه نیمز یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های پزشکی دنیا است که در این دانشگاه انواع رشته‌های پزشکی، همچنین سایر رشته‌ها از ارتوپد تا گفتاردرمانی آموزش داده می‌شود.
 • دانشگاه پزشکی استراسبورگ
  این دانشگاه بیش از 40000 دانشجو دارد و بیش از 4000 محقق در آن مشغول به تحصیل هستند. همچنین 19.4 درصد از کل جمعیت دانشجویان را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند.
 • دانشکده پزشکی مارسی
  در این دانشکده نیز انواع رشته‌های پزشکی، پیراپزشکی و انواع گرایش‌ها آموزش داده می‌شود. رشته‌های تدریسی این دانشگاه شامل رشته پزشکی، علوم پزشکی، پیراپزشکی، پرستاری، توان‌بخشی و… است.
مهاجرت پرستاران بدون مدرک زبان به فرانسه در مرکز Centre hospitalier universitaire d’Amiens

مرکز درمانی Centre hospitalier universitaire d’Amiens در فرانسه

دانشگاه‌های دندانپزشکی کشور فرانسه

بهترین دانشگاه‌های دندانپزشکی کشور فرانسه عبارتند از:

 • دانشگاه پاریس (Universite de Paris): شعار دانشگاه پاریس رهبری و توسعه یک پتانسیل استثنایی برای رویارویی با چالش های جامعه فردا است.تحقیقات و آینده پژوهی در این دانشگاه به عنوان یک اصل کلیدی است.
 • دانشگاه استراسبورگ: این دانشگاه با تمرکز بر نوآوری همواره به دنبال بهبود موقعیت خود به عنوان یک رهبر تحقیقاتی در سطح بین المللی است. دوره های زبان فرانسه در شهر استراسبورگ جزو دوره های پرطرفدار محسوب میشود که با ایجاد آمادگی در دانشجویان آنها را برای تحصیل دندانپشکی در فرانسه آماده میکند.
 • دانشگاه سوربن: این دانشگاه یکی دیگر از دانشگاه‌های عالی‌رتبه دنیا است که سالیانه دانشجویان بین‌المللی تمایل فراوانی برای ادامه تحصیل در این دانشگاه دارند.در دانشگاه سوربن علاوه بر آموزش بهترین دندانپزشکان، افراد در رشته‌ها و گرایش‌های دیگر مانند متخصص سلامت به تحصیل می‌پردازند.

در این مقاله سعی کردیم به بررسی دانشگاه‎‌های پزشکی و دندانپزشکی کشور فرانسه بپردازیم. بهترین دانشگاه‌‌های دنیا در کشور فرانسه قرار دارند که اعتبار مدرک آن بسیار زیاد است و در سراسر دنیا اعتبار دارد. همچنین در صورت کسب رتبه‌های عالی به‌وسیله دانشجویان هزینه تحصیل آن‌ها رایگان خواهد بود.

درخواست مشاوره رایگان مهاجرتی

با تکمیل فرم زیر مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس میگیرند. (زمان تخمینی تکمیل فرم: ۳۰ ثانیه)

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد