مطابق با آخرین قوانین اخذ ویزای تحصیلی فرانسه
 • بازبینی شده توسط وکلای رسمی

تحصیل رایگان در فرانسه: مراحل اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه

پرچم فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه همواره مورد توجه بسیاری از دانشجویانی است، که قصد دارند تحصیلات خود را در معتبرین مراکز آموزشی یک کشور پیشرفته اروپایی و با هزبنه مقرون به صرفه ادامه دهند. ادامه تحصیل به زبان فرانسه، تحصیل در دانشگاه های ارزان فرانسه و از همه مهمتر اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه از انواع روش هایی است که میتوان برای تحصیل ارزان یا رایگان در فرانسه از آنها استفاده کرد.

درخواست مشاوره امور مهاجرتی

تحصیل رایگان در فرانسه

اگر چه بعد از پاییز ۲۰۱۹، تحصیل رایگان در فرانسه برای دانشجویان بین المللی حذف شد، اما با این حال هنوز هم راه های مختلفی برای تحصیل رایگان در این کشور اروپایی وجود دارد. علارغم تغییرات صورت گرفته در قوانین آموزشی این کشور، هنوز هم تحصیلات عالی در این کشور نسبت به کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا، استرالیا و … مقرون به صرفه است. در فرانسه هزینه های تحصیل در موسسات آموزش عالی دولتی پایین است زیرا دولت فرانسه به آموزش عالی کمک مالی می کند. همچنین بورسیه های تحصیلی فرانسه بسیار متنوع هستند که این امر باعث میشود دانشجویان مستعد شرایط خوبی برای ادامه تحصیل در این کشور داشته باشند.

در فرانسه هزینه واقعی آموزش مانند سایر نقاط جهان حدود 10000 یورو در سال است اما دولت فرانسه سهم زیادی از این هزینه را بر عهده می گیرد و شهریه سالانه در اغلب مراکز آموزشی این کشور چیزی حدود ۳۰۰۰ یورو است. 

علارغم تغییرات در قوانین آموزشی همچنان موسسسات آموزشی مختلفی وجود دارند که هزینه های به مراتب کمتری از دانشجویان بین المللی دریافت میکنند. راه هایی که برای تحصیل رایگان در فرانسه وجود دارد عبارتند از:

 1. شرکت در دوره های زبان فرانسه و دریافت مدرک زبان: بسیاری از رشته هایی که به زبان فرانسه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این کشور ارائه میشود از دانشجویان بین المللی شهریه دریافت نمیکنند. لازم به ذکر است فقط دانشجویانی که مدرک زبان فرانسه دارند میتوانند در این دوره ها ثبت نام کنند.
 2. تحصیل رایگان در فرانسه به زبان انگلیسی: دوره های تحصیلی مختلفی در رشته های مدیریتی در فرانسه وجود دارد که  شرایط خوبی را برای دانشجویان بین المللی محیا میکنند. امکان ادامه تحصیل در این رشته ها برای تمامی متقاضیان وجود دارد . به عبارتی با هر مدرک کارشناسی ارشدی میتوان در این دوره ها ادامه تحصیل داد.
 3. تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه در برخی دانشگاه های خاص: برخی از دانشگاه های فرانسه ، شهریه ای برابر با دانشجویان فرانسوی را از دانشجویان بین المللی دریافت میکنند. تعداد این دانشگاه ها محدود است و رقابت برای پذیرش در این دانشگاه ها نیز زیاد است.
 4. اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه: بورسیه های تحصیلی زیادی در کشور فرانسه به دانشجویان بین المللی پرداخت میشود که بخش عمده ای از هزینه تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش میدهد.

در این مقاله هر سه روش مذکور به صورت تخصصی بررسی میشود. جهت کسب اطاعات دقیقتر با مشاوران موسسه علم افروز تماس بگیرید. همچنین در صورتی که مدرک زبان ندارید اما علاقمند به ادامه تحصیل در فرانسه هستید مقاله تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان را بحوانید.

تحصیل رایگان در فرانسه

École des Pontsدانشگاه مدرن ParisTech

تحصیل رایگان در فرانسه به زبان انگلیسی

 موسسه حقوقی علم افروز به عنوان تخصصی ترین موسسه فعال در زمینه مهاجرت به فرانسه ، قراردادهای انحصاری با تعدادی از مراکز آموزشی و دانشگاه های فرانسه دارد. بنابراین این موسسه امکان اخذ پذیرش در رشته های مدیریتی و با شهریه دولتی برای متقاضیان تحصیل رایگان در فرانسه را دارد.

شرایط عمومی تحصیل رایگان در فرانسه به زبان انگلیسی در رشته های مدیریتی به شرح زیر است:

 1. رشته های قابل ارائه در این دانشگاه ها عبارتند ار : مدیریت بازرگانی، مدیریت مالی، مدیریت نوآوری
 2. متقاضیان میبایست رزومه خوبی داشته باشند. به عنوان مثال حداقل معدل ۱۴ برای مقطع کارشناسی و حداقل معدل ۱۵ برای مقطع کارشناسی ارشد.
 3. تحصیل در رشته مدیریت در فرانسه به زبان انگلیسی است و متقاضی میبایست آیلتس ۶.۵ را ارائه نماید. 
 4. ثبت نام عموما برای ترم های سپتامبر(شهریور) هر سال صورتت میگیرد. اما متقاضیان میبایست حداکثر تا پایان ماه می (اردیبهشت) همان سال ثبت نام خود را تکمیل کنند.
 5. متقاضیان میبایستمدرک کارشناسی ارشد داشته باشند و امکان اقدام با هر مدرک کارسناسی ارشد وجود دارد.
 6. این دوره معادل مستر ۲ در فرانسه است  و معمولا در پایان این دوره کارورزی وجود دارد و به متقاضیان حقوق پرداخت میشود. بنابراین تحصیل در این دوره را میتوان به نوعی بورسیه تحصیلی فرانسه در نظر گرفت.
 7. شهریه دولتی برای این رشته ها حدود ۴۰۰ یورو سالانه است که پس از اخذ ویزا به دانشگاه پرداخت میگردد.
 8. امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال متقاضی اصلی وجود دارد.
تحصیل رایگان در فرانسه به زبان انگلیسی

قلعه مونت سنت میشل در بخش نرماندی کشور فرانسه

تحصیل رایگان در فرانسه به زبان فرانسه

300 میلیون فرانسوی زبان در سراسر جهان وجود دارد. یادگیری زبان فرانسه می تواند افق های فرهنگی و کاری زیادی را برای شما باز کند. در 30 کشور دنیا زبان فرانسه زبان رسمی است، چه بر اساس قانون و چه در عمل.

فرانسه جزو محدود کشورهایی است که برای شرکت در دوره های زبان و یادگیری زبان فرانسه ویزا صادر میکند. با یادگیری زبان فرانسه امکان ثبت نام در دانشگاه های فرانسه به زبان فرانسه در تمامی رشته های دانشگاهی محیا میشود. بار دیگر تاکید میگردد در فرانسه از دانشجویان بین المللی که به زبان فرانسه تحصیل میکنند شهریه دریافت نمیشود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و تحصیل در این کشور زیبای اروپایی مقاله در دوره زبان فرانسه را بحوانید.

دوره زبان در فرانسه

دوره زبان فرانسه با حضور دانشجویان بین المللی

تحصیل رایگان در فرانسه در دانشگاه های ارزان

از همین ابندای کار باید گفت تحصیل در فرانسه به صورت کاملا رایگان وجود ندارد. در واقع در کشور فرانسه دانشگاه هایی وجود دارد که امکان تحصیل ارزان و بسیار مقرون به صرفه را برای دانشجویان بین المللی محیا میکنند. از مهمترین  این دانشگاه ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

 •  دانشگاه پاریس
  دانشگاه پاریس یک دانشگاه دولتی است و هزینه تحصیل در این دانشگاه در مقطع کارشناسی از 170 یورو در سال بسته به رشته دانشگاهی متفاوت است.
 • دانشگاه استراسبورگ
  دانشگاه استراسبورگ یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در شهر استراسبورگ در فرانسه واقع شده است. این دانشگاه با جمعیت بیش از 55000 دانشجو و حدود 3300 محقق شاغل در این دانشگاه، یکی از بزرگترین مؤسسات آموزش عالی در کشور است. هزینه تحصیل در این دانشگاه از 180 یورو در سال بسته به رشته تحصیلی متفاوت است.
 • دانشگاه اورلئان
  Université d’Orleans یک دانشگاه تحقیقاتی دولتی است که در شهر اورلئان در شمال غربی فرانسه مستقر است. هزینه تحصیل در این دانشگاه از 600 یورو در سال شروع میشود.
  این دانشگاه مجموعه ای از برنامه های دانشگاهی از جمله حقوق، مدیریت، اقتصاد، زبان شناسی، علوم اجتماعی، زبان های کلاسیک، علوم طبیعی، علوم زیستی، و ریاضیات را مدیریت و ارائه می کند.
 • دانشگاه دو مونپلیه
  این دانشگاه که در جنوب شرقی شهر مونپلیه واقع شده استدر مجموع بیش از 41000 دانشجو دارد. هزینه تحصیل در این دانشگاه از 600 یورو در سال شروع میشود.
  از نظر آکادمیک، دانشگاه دو مونپلیه یکی از ارزان‌ترین دانشگاه‌های فرانسه است و از 7 دپارتمان اصلی شامل حقوق، اقتصاد، داروسازی، پزشکی، دندان‌شناسی، علوم ورزشی و مدیریت بازرگانی تشکیل شده است.
 • دانشگاه بورگوندی
  دانشگاه بورگوندی یکی دیگر از دانشگاه های دولتی است که در منطقه شرقی دیژون در فرانسه واقع شده است. در این دانشگاه بیش از ۳۰۰۰ دانشجوی بین المللی از ۱۰۰ کشور دنیا به آموزش مشغول هستند. هزینه تحصیل در این دانشگاه از 200 یورو در سال شروع میشود.
دانشجویان بین المللی همچنین به CIEF، مرکزی برای یادگیری زبان فرانسه دسترسی دارند که به آنها کمک می کند تا مهارت خود را در این زبان در طول دوره تحصیل خود توسعه دهند.
 • École Normale Supérieure (پاریس)
  Ecole Normale Superieure of Paris (یا ENS Paris) یک دانشگاه در پاریس است. این مؤسسه به عنوان تأثیرگذارترین مؤسسه آموزش عالی در کشور فرانسه شناخته شده است. هزینه تحصیل در این دانشگاه از 600 یورو در سال آغاز میشود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص انواع فرصت های ادامه تحصیل در فرانسه و زندگی در این کشور پیشرفته اروپایی مقاله تحصیل در فرانسه را مطالعه نمایید.

تحصیل کارشناسی در استراسبورگ

دانشگاه Université Marc Bloch در استراسبورگ

بورسیه تحصیلی فرانسه

تا به اینجای کار دریافتید که تحصیل رایگان در فرانسه با اخذ بورسیه از طرف دانشگاه‌های معتبر صورت می‌گیرد. حالا بهتر است با انواع بورسیه این کشور آشنا شوید.

بورسیه تحصیلی ایفل فرانسه (EIFFEL)

بورسیه ایفل که برگرفته از برج معروف در شهر پاریس است، امکان فوق‌العاده‌ای برای دانشجویان متقاضی مهاجرت تحصیلی مخصوصاً دانشجویان بین‌المللی به وجود آورده است. کمک هزینه تحصیلی و زندگی برای دانشجویان اینترنشنال توسط وزارت امور خارجه کشور فرانسه ارائه می‌شود که تمامی مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا را شامل می‌شود. این فرصت استثنایی، طرف‌داران زیادی برای تحصیل رایگان در فرانسه را به خود جذب کرده است.

طبق آخرین اطلاعات از بورسیه EIFFEL، برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد 1200 یورو به صورت سالیانه و برای مقطع دکترا 1700 یورو به دانشجو داده می‌شود. طبعیتا هرچه رزومه و نمرات بهتر باشد، شانس دریافت بورسیه ایفل بالاتر می‌رود.

وزارت امور خارجه فرانسه 378 بورسیه در سال گذشته اعطا کرد. در واقع، خبر خوب اینست که هیچ هزینه درخواستی وجود ندارد. برای درخواست بورسیه ایفل لطفا از وب سایت رسمی بورسیه دولت فرانسه دیدن کنید.

بورسیه های انتخابی بین المللی ENS

بورسیه های بین المللی ENS یک بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد در علوم انسانی، هنر و علوم است.. تعداد کل بورسیه های تحصیلی 20 مورد است که هر سال به دانشجویان برگزیده تعلق می گیرد.

بورسیه تحصیلی عالی Ampere

بورسیه تحصیلی Ampere برای دانشجویان بین المللی در ENS de Lyon است. این بورسیه به دانشجویان در رشته های هنر یا علوم انسانی و اجتماعی تعلق میگیرد.

بورسیه امیلی بوتیمی

بورسیه‌ای که فقط شامل دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا است. این فرصت باعث شده تا بسیاری از دانشجویان در سرتاسر جهان برای تحصیل رایگان در فرانسه راغب شوند و اقدام به مهاجرت تحصیلی بکنند.

بورسیه امیلی بوتیمی برای مقطع کارشناسی حدود 3000 تا 12000 یورو تعیین شده و برای کارشناسی ارشد تا فوق دکترا حدود 10000 یورو در نظر گرفته شده است.

بورسیه Université Paris-Saclay

دانشگاه بین‌المللی ساکلی موقعیت خوبی برای تحصیل رایگان در فرانسه را فراهم کرده است. این بورسیه در دانشگاه ساکلی به صورت خصوصی ارائه می‌شود.

این دانشگاه در نظر دارد که به دانشجویان بین‌المللی و متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، دکترا و فوق دکترا سالی 10000 یورو برای تحصیل و مخارج زندگی و همچنین 1000 یورو برای سفر و اخذ ویزا بپردازد.

بورسیه های بنیاد فناوری گرنوبل

این بورس تحصیلی 5000 یورو در هر ترم در موسسه فناوری گرنوبل را پوشش می دهد. مدت زمان آن 2 سال است و این برنامه به زبان انگلیسی تدریس خواهد شد.

بورسیه تحصیلی فرانسه

بورسیه های بنیاد فناوری گرنوبل در شهر گرنوبل فرانسه

شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی فرانسه

اخذ بورسیه تحصیلی از کشور فرانسه یک فرآیند رقابتی است . به عبارتی تمامی کاندیدا ها د خواست خود را جهت اخذ بورسیه تحصیلی ارائه میدهند و در پایان بهترین کاندیداها انتخاب میشوند. مهمترین عوامل که باعث میشود شما در بین کاندیدای منتخب باشید عیارتند از:

 1. رزومه شاخص و متمایز نسبت به سایر کاندیداها
 2. مدرک زبان فرانسوی B2 و یا انگلیسی IELTS 7 به بالا
 3. معدل بالا در مقطع کارشناسی (نمره 17) و کارشناسی ارشد (نمره 19)
 4. مقالات علمی و تحقیقاتی
 5. سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی
 6. سوابق پژوهشی و تحقیقاتی معتبر و…

ارزان‌ترین شهرهای فرانسه

عموما افرادی که به دنبال تحصیل رایگان در فرانسه هستند هزینه های زندگی در این کشور اروپایی برای آنها اهمیت زیادی دارد. در هم اینجا باید گفت که کشور فرانسه به عنوان یک کشور سوسیالیست حمایت های زیادی از دانشجویان – بویژه دانشجویان بین المللی– دارد. کمک هزینه های مسکن، حمل و نقل و بیمه دانشجویی از جمله مواردی است که به همه دانشجویان بین المللی تعلق میگیرد و با زندگی در شهرهای ارزان این کشور هزینه کمتری به دانشجو تحمیل میشود. پیشنهاد می‌شود لیستی از شهرهای ارزان این کشور داشته باشید تا کمترین هزینه در سال را به مخارج زندگی خود اختصاص دهید.

مون پلیه، مارسی، لیل، گرونوبل، تولوز و نانت از شهرهای ارزان به ترتیب اولویت تحصیلی هستند که از لحاظ هزینه مسکن، خوراک، حمل و نقل و اینترنت جزو ارزانترین شهرهای دانشجویی فرانسه محسوب میشوند .

کشور فرانسه به دلیل داشتن آب و هوای معتدل و مطبوعی که دارد جزو کشورهایی است که 4 فصل در آن رخ می‌دهد. این کشور مهاجرپذیر دارای اقتصاد رو به رشد و کم تورمی است که خیلی کم باعث ایجاد بحران و نگرانی شده؛ از این رو جهت تحصیل رایگان در فرانسه در هر شهری که باشید عموما وضعیت آب و هوای مساعدی را تجربه میکنید.

تحصیل رایگان در فرانسه در شهر مارسی

شهر زیبای مارسی در کشور فرانسه

هزینه اینترنت در فرانسه

یکی از موارد بسیار حیاتی برای دانشجویان دسترسی به اینترنت پرسرعت است. پرداخت هزینه اینترنت در فرانسه به عهده دانشجو است. در اکثر دانشگاه‌های کشور فرانسه، اینترنت رایگان وجود دارد و حتی در کافی‌شاپ و رستوران دانشکده آنتن دهی خوبی دارد اما به محض خروج از محوطه باید از اینترنت شخصی استفاده شود.
اگر خوابگاه‌های دانشجویی دارای اینترنت پرسرعت هستند و معمولا این هزینه بر روی اجاره خوابگاه محاسبه میشود، بنابراین دیگر نیازی به پرداخت هزینه اینترنت نیست و همیشه دانشجویان به اینترنت پرسرعت دانشکده متصل خواهند بود.

سخن اخر …

فرانسه به عنوان یک کشور سوسیالیست همواره فرصت های برابری را برای دانشجویان بین المللی محیا کرده است تا دانشجویان مستعد از سراسر دنیا بتوانند با تحصیل در این کشور به رویاهای خود دست پیدا کنند. با توجه به اینکه هرساله روش های مهاجرتی تغییرات زیادی پیدا میکنند بهتر است قبل از هر اقدامی برای مهاجرت به کشور زیبای فرانسه با وکلای کارآزموده این موسسه مشورت کنید.

درخواست مشاوره رایگان مهاجرتی

با تکمیل فرم زیر مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس میگیرند. (زمان تخمینی تکمیل فرم: ۳۰ ثانیه)

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد