مطابق با آخرین قوانین اخذ ویزای سرمایه گذاری فرانسه
 • بازبینی شده توسط وکلای رسمی

ثبت شرکت در فرانسه: اقامت فرانسه با ثبت شرکت

پرچم فرانسه

ثبت شرکت در فرانسه نیازی به اقامت یا شهروندی اتحادیه اروپا ندارید. در واقع هر کسی می‌تواند در فرانسه یک کسب‌ و‌ کار راه‌اندازی کند. ثبت شرکت در فرانسه یکی از مسیرهایی است که در صورت فراهم کردن شرایط از طرف شما کارت اقامت دائم این کشور را برایتان به ارمغان خواهد آورد.

درخواست مشاوره امور مهاجرتی

ثبت شرکت در فرانسه

ثبت شرکت در فرانسه یکی از مسیرهایی است که در صورت پیگیری و فراهم کردن شرایط از طرف شما کارت اقامت دائم این کشور را برایتان به ارمغان خواهد آورد. مهاجرت به فرانسه با ثبت شرکت هدف عده زیادی از کارآفرینانی است که کسب‌وکار جدیدی در این کشور تأسیس می‌کنند. حتی اگر شما صرفاً به دنبال شروع یک کسب‌وکاردر فرانسه هستید، دولت این کشور راه را برای کارافرینان خارجی هموار کرده‌ است.
بر اساس آمار منتشرشده، راه‌اندازی کسب‌و‌کار در فرانسه نسبت به بیشتر کشورهای دیگر ارزان‌تر بوده و در مدت زمان کمتری به نتیجه می‌رسد. به‌ غیر از مسئله مالی، اگر فهرست بهترین کشور برای ثبت شرکت را در نظر بگیرید، قطعاً فرانسه در صدر این لیست قرار دارد. اگر مایلید شرایط ثبت شرکت در فرانسه را بدانید و در مورد مهاجرت به فرانسه از طریق ثبت شرکت اطلاعات کاملی به‌دست آورید، این نوشته را تا انتها بخوانید.

مزایای ثبت شرکت در فرانسه

بسیاری از مشتاقان تحصیل در فرانسه و یا دوره زبان فرانسه در فرانسه بعد از اتمام تحصیل به فکر راه اندازی یک کسب و کار در این کشور می افتند. راه‌اندازی کسب‌وکار در این کشور به معنای ثبت شرکت در اروپا است و مزایایی دارد که در ادامه به مهم‌ترین آن اشاره می‌کنیم:

– بهره بردن از اقتصاد پیشرفته فرانسه و زیرساخت‌های تجاری این کشور
– دسترسی به بازارهای اروپایی
– دریافت ویزای ثبت شرکت
– امکان راه‌اندازی شرکت با مسئولیت محدود در 2 هفته
– امکان دریافت وام‌های کم‌بهره تا 5 میلیون یورو برای تأمین سرمایه لازم پروژه‌های خلاقانه
– امکان دریافت وام بانکی با نرخ سود 2 درصد
– هزینه‌های ارزان تولید
– امکان پرداخت مالیات بر درآمد به جای مالیات در 5 سال ابتدایی راه‌اندازی شرکت
– نیروی کار ماهر و ارزان در فرانسه
– امکان استفاده از مشاوران مالی بسیار زبده و کاربلد در فرانسه

منظقه تجاری La Défense در شهر پاریس

منظقه تجاری La Défense در شهر پاریس محل استقرار شرکت های فرانسوی

شرایط ثبت شرکت در فرانسه

اقامت فرانسه از طریق ثبت شرکت هدف بسیاری از کارآفرینانی است که به دنبال راه‌اندازی کسب‌وکار در این کشور هستند. برای این کار شما باید ویزای ثبت شرکت فرانسه را دریافت کنید. سپس می‌توانید از مسیرهای دیگر برای دریافت کارت اقامت دائم این کشور اقدام کنید. با اینجال دریافت کارت اقامت فرانسه ازطریق ثبت شرکت شرایطی دارد که در ادامه به مهم‌ترین آن اشاره می‌کنیم:

 1. ارائه طرح تجاری و با صرفه اقتصادی و همچنین ثبت رسمی شرکت مطابق با مراحلی که در ادامه تشریح می‌شود.
 2. تأمین حداقل مبلغ 4000 یورو سرمایه اولیه جهت افتتاح حساب بانکی
 3. مدرک تحصیلی فوق‌لیسانس یا معادل آن حداقل پنج سال تجربه حرفه‌ای متناسب با کسب‌وکار
 4. مالکیت کل سهام شرکت در فرانسه
 5. دارا بودن جایگاه نفر اول شرکت
 6. توانایی مالی شرکت برای پرداخت حداقل حقوق 2 هزار یورو در ماه به کارمندان

مراحل ثبت شرکت در فرانسه

هر کسی می‌تواند در فرانسه یک کسب‌و‌کار راه‌اندازی کند. برای اینکه صاحب کسب‌و‌کار فرانسوی شوید، نیازی به اقامت یا شهروندی اتحادیه اروپا ندارید. یعنی اگر خارج از اتحادیه اروپا زندگی و کار می‌کنید، همچنان می‌توانید با ثبت یک آدرس تجاری در فرانسه، یک شرکت در این کشور راه بیندازید. خوشبختانه لازم نیست برای این کار، خانه بخرید یا شهروندی خود را تغییر دهید. البته این کار مراحلی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم:

 •  انتخاب نام برای شرکت و کسب و کار

اگر به دنبال اقامت فرانسه با ثبت شرکت هستید این امکان محیا است که از طریق موسسه ملی صنایع مالکیت فرانسه (INPI) به صورت آنلاین و رایگان بررسی کنید که آیا نامی که می خواهید برای شرکت خود استفاده کنید قبلاً توسط شرکت دیگری استفاده شده است یا خیر.
همچنین اگر می خواهید از نام یا آرم تجاری مرتبط با کسب و کار خود محافظت کنید، باید آن را به عنوان یک علامت تجاری (dépôt de marque) در INPI ثبت کنید. در صورتی که شما این کار را نکنید – و شخص دیگری در آینده شروع به استفاده از همان نام یا آرم کند – هیچ حق قانونی برای حفظ آن نخواهید داشت.
هنگامی که یک شرکت ثبت میکنید باید به فعالیت در دنیای دیجیتال هم فکر کنید و برای آن برنامه ریزی کنید. شما میتوانید در سایت های بررسی دامین از آزاد بودن دامنه اختصاصی خود با پسوند fr اطمینان حاصل کنید.

ثبت شرکت در فرانسه

موسسه ملی صنایع مالکیت فرانسه (INPI) اولین گام جهت ثبت شرکت در فرانسه

 • مرحله اول: طرح تجاری خود را به زبان فرانسه آماده کنید

در راه‌اندازی هر کسب‌وکاری ایجاد یک طرح تجاری اولین قدم است. در این طرح که باید به زبان فرانسه ترجمه شود، تمام کم و کیف شرکت و اهداف و دغدغه‌های شما از راه‌اندازی کسب‌وکار عنوان می‌شود. شما همچنین باید به سرمایه‌گذاران احتمالی نشان بدهید که قرار است چه نوعی شرکتی را راه‌اندازی کنید و به چه مقدار سرمایه برای شروع کار نیاز دارید.

 • مرحله دوم: نوع شرکت را از جنبه‌های مختلف تعیین کنید

در این مرحله لازم است مشخص کنید که شرکت شما بر طبق بازار کسب‌وکار در فرانسه چه نوع ساختاری دارد. به این ترتیب باید در مورد انواع ثبت شرکت در فرانسه اطلاعات کاملی داشته‌ باشید. در انتهای این نوشته انواع ثبت شرکت در فرانسه بررسی می‌شود. در این مرحله بهتر است از یک وکیل ثبت شرکت در فرانسه کمک بگیرید. وکیل ثبت شرکت در فرانسه به شما کمک می‌کند که با جزئیات حقوقی این کار آشنا شده و در مدت زمان کوتاه‌تری به هدفتان برسید.

 • مرحله سوم: افتتاح حساب بانکی در فرانسه

جهت اخذ اقامت فرانسه با ثبت شرکت در مرحله سوم شما برای شرکت خود نیاز به یک حساب بانکی دارید. خوشبختانه امکان افتتاح حساب بانکی از راه دور برای شما وجود دارد. این امکان به‌خصوص بعد از همه‌گیری ویروس کووید 19 با استقبال زیادی روبرو شده‌است. برای افتتاح حساب شرکت در فرانسه باید آماده پاسخ‌گویی به هر سؤالی درباره کسب‌وکار خود به رئیس بانک موردنظر باشید. رئسای بانکی در فرانسه بسیار دقیق و سختگیر هستند و به منظور پیشگیری از پولشویی، همه جوانب افتتاح حساب توسط کارآفرینان را با دقت بررسی می‌کنند. به همین دلیل کمک گرفتن از وکیل ثبت شرکت در فرانسه می‌تواند بهترین اقدامی باشد که لازم است انجام دهید.

 • مرحله چهارم: افزایش سرمایه در حساب بانکی

حداقل سپرده بانکی به عنوان سرمایه اولیه شرکت در فرانسه 1 یورو است. اما برای افتتاح حساب مربوط به ثبت شرکت در فرانسه به بیشتر از این رقم سرمایه نیاز دارید. 4000 هزار یورو مبلغ ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری به عنوان سرمایه اولیه شرکت است. البته هر زمان که شما از افتتاح شرکت در این کشور انصراف بدهید، می‌توانید این مبلغ را برداشت کنید.

درست است که حداقل سرمایه اولیه برای ثبت شرکت 1 یورو است ، اما اگر بخواهید با این مبلغ کسب و کاری راه اندازی کنید، هیچ بانکی شما را جدی نمی گیرد و برای افتتاح حساب با مشکلات عدیده ای مواجه خواهید شد.

اقامت فرانسه با ثبت شرکت

بانک مرکزی فرانسه با قدمت بیش از ۲۲۰ سال

 • مرحله پنچم:  اعلام ثبت شرکت در مطبوعات

در این مرحله شما باید در یکی از روزنامه‌های رسمی کشور فرانسه مانند Le Parisien یا Les echos و یا یک نشریه معتبر مربوط به کسب‌و‌کار ثبت شرکت خود را به طور رسمی اعلام کنید.

 • مرحله ششم: ایجاد شخصیت حقوقی برای شرکت

اسناد و مدارک مختلفی وجود دارد که شما باید به منظور ثبت رسمی شرکت خود فراهم کنید.

فرم درخواست ثبت شرکت در فرانسه به صورت تکمیل‌شده، کپی پاسپورت رئیس، مدیر و سهامداران و دو قبض معتبر دارای آدرس از جمله این مستندات است. سپس لازم است که هر یک از این اسناد به ادارات مختلفی از جمله مؤسسه ملی آمار و ارزیابی اقتصادی فرانسه (Insee) ارسال شود. با این کار شرکت شما در دایرکتوری کسب‌و‌کار ملی ثبت خواهد شد. اداره مالیات نیز یکی از همین ادرات است.

هنگامیکه مدارک شما به تمام ادارات دولتی مناسب تحویل داده‌شد، درخواست ثبت شرکت شما همه مهرهای رسمی لازم را دریافت کرده و ثبت شرکت فرانسوی شما رسمی میشود. انجام این مرحله بدون کمک گرفتن از وکیل ثبت شرکت در فرانسه شما را با چالش‌های فراوانی روبرو کرده و وقت و هزینه زیادی از شما می‌گیرد. مدت زمان پردازش درخواست شما از زمانی که حساب بانکی خود را افتتاح می‌کنید، حداکثر دو هفته طول می‌کشد.

 • مرحله هفتم: دریافت شناسه شرکت فرانسوی

بعد از ثبت رسمی کسب‌وکارتان، شما یک کد 14 رقمی با عنوان شناسه شرکت فرانسوی دریافت خواهید کرد. شماره شناسه شرکت شما باید بر روی تمام اسناد رسمی، فاکتورها و وب سایت‌ها نوشته شود. در این مرحله رئیس بانک، حساب شما را فعال می‌کند. شما همچنین یک نامه خوشامدگویی از اداره مالیات دریافت می‌کنید که شماره مالیات بر ارزش افزوده و اطلاعات موردنیاز را در اختیارتان قرار می‌دهد. شماره مالیات بر ارزش افزوده شما با حروف FR به همراه یک کد 2 رقمی شروع می‌شود. درضمن اگر بخشی از کسب‌وکار شما واردات و صادرات کالاها به صورت بین‌المللی است، باید برای دریافت شماره EORI با مقامات گمرکی فرانسه تماس بگیرید.

 • مرحله هشتم: استخدام حسابدار در فرانسه

قانون مالیات و حسابداری در فرانسه برای اتباع خارجی می‌تواند بسیار پیچیده باشد. برای اینکه از هرگونه چالش و پیچیدگی رها شوید، لازم است یک حسابدار استخدام کنید. استخدام یک حسابدار حرفه‌ای فرانسوی با کمک وکیل ثبت شرکت در فرانسه به راحتی انجام می‌گیرد. جهت استخدام یک حسابدار میتوانید از سایت استخدامی گلسدور استفاده کنید.

حسابدار فرانسوی به لحاظ قانونی موظف است که شما را در مورد کلیه قوانین مالیاتی به روز نگه دارد. این شخص همچنین می‌تواند در مورد اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده و حقوق و دستمزد نیروی کار به شما کمک کند.

ثبت شرکت در فرانسه

ثبت شرکت در فرانسه و چالش های پیش رو

هزینه ثبت شرکت در فرانسه

هزینه ثبت شرکت در فرانسه بسته به عوامل مختلف متفاوت خواهد بود. استخدام وکیل ثبت شرکت در فرانسه می‌تواند به شما در کاهش هزینه‌ها کمک کند.

انواع کسب‌وکار در فرانسه

در فرانسه، کسب‌وکارها در یکی از پنج دسته زیر وجود دارند:

– شرکت تجاری یا صنعتی مانند خرده فروشی و مغازه ها؛ صنایع غذایی مانند کافه یا رستوران؛ مشاوره و خدمات؛ واردات و صادرات؛
– شرکت فنی یا هنری مانند واحدهای تولیدی صنایع دستی
– شرکت تخصصی مستقل یا آزاد مانند دندانپزشکی، نویسندگی، مترجمی، موسیقی
– نماینده تجاری مانند واحدهای فروش که به نمایندگی از شرکت‌های دیگر فعالیت می‌کنند
– کسب‌وکارهای حوزه کشاورزی

انواع ثبت شرکت در فرانسه براساس ساختار تجاری و قانونی

یکی از تصمیماتی که لازم است قبل از ثبت شرکت در فرانسه بگیرید، نوع ساختار کسب‌و‌کار و نطام مالیاتی است. اینکه چه نوع ساختار حقوقی را انتخاب می‌کنید به نوع کسب‌و‌کاری که قرار است راه بیندازید، بستگی دارد. عوامل دیگری که در انتخاب ساختار قانونی شرکت شما نقش دارد، عبارتند از تمایل شما نسبت به پذیرش مسئولیت کسب‌وکار و گردش مالی شما. همچنین این موضوع که آیا صاحب دارایی‌های شخصی هستید که می‌خواهید از آن محافظت کنید یا می‌خواهید مالیات آن را به صورت مالیات بر درآمد یا مالیات شرکت بپردازید، نقش مهمی در تعیین نوع شرکت دارد.

در فرانسه چهار نوع ساختار تجاری و قانونی برای ثبت شرکت وجود دارد:

شرکت با مالکیت انحصاری

این شرکت متعلق به یک شخص است و به عنوان یک شرکت سهامدار با مسئولیت محدود اداره می شود. در این نوع شرکت دارایی‌های شخصی شما در سرمایه شرکت ادغام می‌شود. شما همچنین مالک و مسئول همه چیز در این شرکت هستید. بنابراین تصمیم‌گیری‌ها و مسئولیت آن به طور کامل در اختیار شما قرار دارد.

شرکت سهامی

دارایی‌های شخصی شما در این نوع شرکت ادغام نمی‌شود. با این حال، اگر از دارایی های شرکت برای استفاده شخصی استفاده کنید، ممکن است تحت پیگرد قانونی قرار بگیرید. ثبت این نوع شرکت از مورد قبلی دشوارتر است چراکه باید در اداره مالیات ثبت شود. در این ساختار شرکت شما به حداقل 7 سهامدار، 3 مدیر و 37 هزار یورو سرمایه نیاز دارد.

 دفتر شعبه

دامنه فعالیت‌های این نوع شرکت توسط یک شرکت مادر تعیین می‌شود. همچنین وجود یک تیم مدیریتی مستقل و حساب بانکی شرکتی مستقر در فرانسه برای راه‌اندازی این نوع کسب‌وکار لازم است. اگر شعبه شما دچار زیان و ضرر مالی شود، شرکت مادر موظف به پرداخت بدهی‌ها است.

نمایندگی

افتتاج نمایندگی در فرانسه کمی متفاوت است. در این کشور شما نمی‌توانید با ثبت نمایندگی فعالیت تجاری داشته‌باشید. درواقع نمایندگی‌ها صرفاً برای فعالیت‌های بازاریابی و تحقیقاتی و همچنین شروع کار در فرانسه مورد استفاده قرار می‌گیرند.

اقامت فرانسه با ثبت شرکت

یک شرکت فرانسوی با چیدمان اپن آفیس (Open Office) که در بسیاری از شرکت ها متداول است

اگر شرایط اقامت فرانسه از طریق ثبت شرکت را ندارید مقاله 12 روش مهاجرت به فرانسه را بخوانید تا روش متناسب خود را انتخاب نمایید. همچنین روش راه اندازی استارتاپ در فرانسه مناسب برای افرادی است که قصد فعالیت تجاری در فرانسه را دارند. این روش نیز در مقاله روش های اقامت فرانسه بررسی شده است.

مهاجرت به فرانسه از طریق ثبت شرکت

اقامت فرانسه با ثبت شرکت به طور مستقیم امکان‌پذیر نیست. برای این کار شما باید

 1. یک شرکت ثبت کنید
 2. ویزای اقامت سه ساله این کشور را به دست آورید
 3. سپس برای دریافت کارت اقامت دائم فرانسه درخواست بدهید.

سپس دولت فرانسه با بررسی عملکرد شما در فرانسه، درخواستتان را پردازش کرده و نتیجه نهایی را به شما اعلام می‌کند.
اگر می‌خواهید یک کسب‌و‌کار را در فرانسه راه‌اندازی کنید، باید مجوز اقامت داشته باشید یا شهروند اتحادیه اروپا باشید. برای این کار همچنین نیاز به مدارک تحصیلی و حداقل دیپلمی دارید که مقامات فرانسوی به رسمیت بشناسند. سپس باید بازار هدف را بررسی کنید، برنامه‌های مالی خود را تهیه کنید و در صورت لزوم به دنبال سرمایه باشید. درضمن شما باید وضعیت قانونی خود را انتخاب کنید و کسب‌و‌کارتان را براساس آن ثبت کنید.

دوره زبان فرانسه راهکاری مناسب برای مهاجرت به فرانسه و بررسی شرایط اقتصادی این کشور مدرن از نزدیک هست. همچنین اخذ ویزای استارتاپ فرانسه نیز یک روش دیگر برای متقاضیانی است که قصد فعالیت اقتصادی در این کشور و اخذ اقامت فرانسه را دارند

درخواست مشاوره رایگان مهاجرتی

با تکمیل فرم زیر مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس میگیرند. (زمان تخمینی تکمیل فرم: ۳۰ ثانیه)

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد