مطابق با آخرین قوانین اخذ اقامت فرانسه با خرید ملک
 • بازبینی شده توسط وکلای رسمی

خرید ملک در فرانسه: اقامت فرانسه با خرید ملک

پرچم فرانسه

اخذ اقامت فرانسه از طریق خرید ملک یکی از روش های مهاجرت سرمایه گذاری است. در شرایط کلی خرید ملک در فرانسه جزییات زیادی دارد و درنهایت منجر به اخذ ویزای نوع D کشور فرانسه میشود. شایان ذکر است مهاجرت به فرانسه با خرید ملک  محدودیت هایی در دریافت اقامت و همچنین کار در این کشور دارد که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است.

درخواست مشاوره امور مهاجرتی

اقامت فرانسه از طریق خرید ملک

اقامت فرانسه از طریق خرید ملک برای خیلی از علاقمندان زندگی در این کشور اروپایی یک جریان مهاجرتی محسوب می‌شود. از فرهنگ غنی و کیفیت بالای زندگی گرفته تا لمس طبیعت جذاب کوه‌های آلپ، همه و همه از جمله دلایلی است که شما را در این مسیر قرار میدهد. حتی اگر فقط به‌دنبال یک خانه مناسب برای تعطیلات اروپایی هستید، آب و هوای پایدار و آفتابی فرانسه شرایط تفریح را در تمام طول سال برای شما فراهم می‌کند. اما اگر هدف شما مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک است، خواندن این نوشته به شما کمک زیادی خواهد کرد.

شرایط اقامت فرانسه از طریق خرید ملک

شما با خرید ملک در فرانسه می‌توانید ویزای نوع D فرانسه را به‌دست آورید. این ویزا یکساله بوده و به صورت سالانه قابل تمدید است. اما باید بدانید خرید ملک در فرانسه به خودی خود به اقامت این کشور منتهی نمیشود. شرایط  اولیه ای که برای خرید ملک در فرانسه باید رعایت کنید عبارتند از:

 1. مالکیت خانه‌ای که به ازای سرپرست خانواده شما حداقل ۱۴ مترمربع و برای همسر و فرزندان زیر 18 سال نیز هر یک 9 متر مربع مساحت داشته باشد.
 2. محدودیتی در خصوص ارزش ملک خریداری شده وجود ندارد و صرفا میبایست انتقال مالکیت به صورت قطعی انجام شده باشد.( سند 6 دانگ رسمی و قطعی به نام خریدار ایرانی)
 3. خریدار ملک (مالک اصلی) باید حداقل 18 سال سن داشته باشد.

به طور متوسط می‌توان گفت که قیمت هر متر مربع خانه در مرکز شهرهای فرانسه میانگین 5465 یورو و هر متر مربع خانه در خارج از مرکز شهرهای فرانسه، میانگین 3800 یورو است. در ادامه قیمت خانه در برخی شهرهای فرانسه بررسی شده است.

در اغلب روش های مهاجرتی شما قبل از مراجعه به سفارت میبایست رزرواسیون اقامتگاه خود در فرانسه را ارائه کنید. طبق قانون اگر شخص نشان دهد که مالک ملکی است که دارای شرایط مذکور است، نیاز به ارائه رزرو هتل و یا اجاره نامه نمی باشد.

شایان ذکر است اگر شما خانه‌ای در فرانسه که حداقل 100 هزار یورو قیمت دارد خریداری کنید، علاوه بر اینکه در این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اید می‌توانید ماهانه 600 یورو اجاره ‌بهای این خانه را دریافت کنید. این مبلغ به عنوان تمکن مالی شما محسوب میشود.

اقامت فرانسه از طریق خرید ملک

اقامت فرانسه از طریق خرید ملک

مراحل خرید ملک در فرانسه برای غیربومیان (راهنمای جامع)

مهاجران و خارجی ها می‌توانند در فرانسه ملک مسکونی یا تجاری خریداری کنند. با این حال، ملاحظاتی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. مطمئنا محدودیت‌ها و چالش‌هایی در این مسیر وجود دارد. درضمن الزامات قانونی و قوانین مالکیت در فرانسه نیز به این محدودیت‌ها اضافه می‌شود. به ‌هرحال در ادامه مراحل اخذ اقامت فرانسه با خرید ملک شرح داده می‌شود:

 • مرحله اول: ارزیابی بهترین زمان خرید ملک در فرانسه

برای شروع، باید بهترین زمان خرید خانه در فرانسه را تعیین کنید. در این رابطه تحقیق کنید که وضعیت بازار مسکن در فرانسه چگونه است و نوسان قیمت در آن چه روندی دارد. این موضوع به‌ویژه برای متقاضیان سرمایه‌گذاری اهمیت زیادی دارد. همچنین در زمینه نرخ ارز در این کشور تحقیق کنید؛ چرا که این نرخ منشأ نوسان قیمت مسکن در فرانسه است. در واقع باید زمانیکه نرخ یورو در کمترین میزان ممکن قرار دارد، اقدام به خرید ملک در فرانسه کنید.

 • مرحله دوم: پیدا کردن ملک مناسب در فرانسه برای خرید

روزنامه‌های دیجیتال و مجلات املاک آنلاین و در صورت تمایل به خرید مستقیم از مالکان، حراج‌های عمومی را بررسی کنید. در این زمینه می‌توانید از یک مشاور املاک کمک بگیرید. استخدام یک مشاور املاک که منطقه‌ای که می‌خواهید به آن نقل مکان کنید را می‌شناسد، می‌تواند تفاوت بزرگی در تسهیل روند خرید خانه در فرانسه ایجاد کند. بدون شک مشاور املاک به بازار ملک فرانسه و میانگین قیمت ملک در این کشور مسلط خواهد بود.

خرید ملک در فرانسه

بازدید از ملک جهت خرید ملک در فرانسه

 • مرحله سوم: اعتبارسنجی املاک و مستغلات

برای شناسایی املاک و مستغلات رسمی و معتبر به کلمات اختصاری مانند FNAIM، SNPI، UNIS یا CNAB توجه کنید. این حروف اختصاری نشان می‌دهد که شرکت املاک و مستغلات موردنظر به یک سازمان ثبت ‌شده قانونی در فرانسه وابسته است. این تضمین می‌کند که مشاور املاکی که انتخاب می‌کنید دارای ضمانت مالی و بیمه بوده، و حداقل یکی از اعضای تیم دارای مجوز رسمی صادر شده توسط پلیس استان است.

 •  مرحله چهارم: پیشنهاد قیمت

روند ارائه پیشنهاد برای خرید خانه در فرانسه نسبتاً ساده است. پس از بررسی همه جنبه‌های خرید ملک موردنظر می‌توانید پیشنهاد قیمت را از طرف خود اعلام کنید.

از مشاور املاک خود بخواهید که یک قرارداد فروش، که به عنوان compromis de vente یا promesse unilatérale de vente نیز شناخته می‌شود، برای صاحب ملک آماده کند. این قرارداد به طور سنتی برای فروش ملک استفاده می‌شود و در آن مالک موافقت می‌کند که ملک را با قیمت توافق ‌شده به خریدار بفروشد.

 • مرحله پنجم: قرارداد

هنگامی که آماده امضای قرارداد هستید، بندهای آن را با دقت بررسی کنید. این قرارداد باید با توضیحاتی در مورد حد و حدود ملک و سایر اطلاعات مربوط به آن، مانند گزارش‌ها و گواهینامه‌های ایمنی و مواردی از این دست همراه باشد. پس از امضای رسمی قراردادها، برای خرید ملک به دفتر اسناد رسمی مراجعه خواهید کرد.

از مهمترین مواردی که میبایست در قرارداد فروش شما تعیین تکلیف شده باشد موارد زیر است:

 1.  قیمت توافقی خرید ملک
 2.  تضمین مدت دو تا سه ماهه جهت تخلیه کامل ملک
 3.  ثبت سند در ادارات معتبر
 4.  پیش پرداخت  حداقل ۱۰ درصدی جهت تضمین خرید
 5.  عدم امکان فروش ملک توسط خریدار تا مدت معلوم
 6.  امکان لغو یک هفته ای قرارداد توسط طرفین بدون جریمه
 7.  مطالبه خسارت در صورت انصراف طرفین بعد از فرصت یک هفته ای
 • مرحله ششم: دفتر اسناد رسمی

داشتن یک وکیل هنگام خرید خانه در فرانسه لازم است. علاوه بر این، شما با مراجعه به یک دفتر اسناد رسمی از جنبه قانونی خرید ملک در فرانسه مطلع میشوید. در این مرحله سردفتر اسناد مربوط به خانه را بررسی خواهد کرد که ممکن است از چند روز تا چند ماه طول بکشد.

بهتر است به جای دفتر اسناد رسمی معرفی‌شده توسط فروشنده، دفتر اسناد رسمی پیشنهادی خودتان را داشته ‌باشید. در دفتر اسناد رسمی قرارداد شما با فروشنده نهایی شده و فرآیند بررسی ملک انجام می‌شود. مقامات این دفتر همچنین می‌توانند در زمینه مالیات‌ بر املاک در فرانسه، به شما مشاوره بدهند.

هزینه‌های دفتر اسناد رسمی بر اساس ارزش قیمتی خانه طبقه‌بندی می‌شوند و هر چه ارزش خانه افزایش پیدا میکند این هزینه کمتر میشود. در صورتی که ارزش قیمتی خانه بیش از 60 هزار یورو باشد هزینه دفتر اسناد رسمی 814. درصد قیمت خانه خواهد بود.

 • مرحله هفتم: مالکیت

پس از امضای قرارداد خرید، ملک به طور رسمی متعلق به شما خواهد شد. اکنون زمان آن است که برنامه‌ریزی برای مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک را شروع کنید. البته فقط به این دلیل که یک ملک در فرانسه به نام شما است، نمی‌توانید اقامت این کشور را به‌دست آورید. این کار مراحل و شرایط خاص خودش را دارد.

 • مرحله هشتم: درخواست ویزای فرانسه

بهتر است از همان زمانیکه فرآیند خرید ملک را آغاز می‌کنید، نسبت به ارائه درخواست ویزای به سفارت فرانسه نیز اقدام کنید.

درخواست ویزای فرانسه و پردازش آن چندین ماه طول می‌کشد. به همین دلیل لازم است که فرآیند آن را خیلی زود شروع کنید. بهترین راه برای حضور در این کشور برای خرید ملک، ویزای تفریحی است. با استفاده از این ویزا شما می‌توانید به‌طور موقت در این کشور حاضر شده و امور مربوط به خرید ملک خود را به انجام برسانید.

مهاجرت به فرانسه با خرید ملک

مهاجرت به فرانسه با خرید ملک

با توجه به افزایش چند برابری سرمایه‌گذاری و خرید ملک فرانسه، دولت فرانسه در سال 2014 و در راستای حفظ اخلاق و صیانت از حقوق خریداران و همچنین ایجاد مقررات برای متخصصان املاک و فعالیت‌های مرتبط با املاک در فرانسه، نهاد قانونی و مستقلی را ایجاد کرد. این نهاد قانونی Conseil National de la Transaction et de la Gestion Immobilières (CNTGI) نام دارد و وظیفه قیمت‌گذاری شفاف و نظارت بر معاملات املاک در فرانسه را بر عهده دارد.

هشدار:

اخذ اقامت فرانسه از طریق خرید ملک جزییات زیادی دارد. صرف نظر از فرآیند دریافت اقامت این کشور، داد و ستد ملک دارای قوانین متعددی است. از مباحث مالیاتی و وام بانکی گرفته تا نحوه قیمت گذاری املاک و مستغلات در فرانسه.
به عنوان نمونه انواعی از معاملات ملک اعم از خانه یا آپارتمان در فرانسه وجود دارد که شما تا زمان فوت مالک قبلی (فروشنده) به عنوان مالک قطعی شناسایی نمیشوید. متاسفانه عده ای افراد سودجو با سوء استفاده از نا آگاهی هموطنان عزیز و با وعده اخذ اقامت فرانسه با خرید ملک اقدام به خرید املاکی میکنند که نه تنها منجر به اقامت نمیشود بلکه سرمایه خریداران نیز در معرض خطر قرار میگیرد. با مشاوه با وکلای کارآزموده ما مسیر صحیحی را جهت مهاجرت به فرانسه و اخذ اقامت دائم این کشور انتخاب کنید.

مراحل اخذ اقامت فرانسه با خرید ملک

در ادامه فرآیند خرید ملک در فرانسه، لازم است اقدامات زیر را در راستای اخذ اقامت این کشور انجام دهید:

 • مرحله اول : درخواست برای اقامت یک ساله در فرانسه

شما با خرید ملک در فرانسه و در صورت احراز شرایط که در ابتدای مقاله توضیح داده شد می‌توانید ویزای نوع D فرانسه را به‌دست آورید. البته امکان دریافت این ویزا از طریق اجاره یک ساله ملک نیز وجود دارد.

 • مرحله دوم: دریافت کارت اقامتی یک ساله فرانسه

در مرحله بعد و پس از گذشت یک سال از دریافت ویزای نوع D فرانسه، لازم است که ویزای نوع D خود را به کارت اقامتی یک ساله تبدیل کنید. درپایان هر سال امکان تمدید این کارت برای مدت یک سال دیگر برای فرد متقاضی وجود دارد.

 • مرحله سوم: دریافت مجوز اقامت دائم فرانسه

برای اخذ اقامت دائم فرانسه بعد از خرید ملک در فرانسه راه‌های متفاوتی وجود دارد. دو روش پیشنهادی به شرح زیر است:

 1.  ثبت شرکت در فرانسه یکی از روش‌های دریافت مجوز اقامت دائم در فرانسه است. یعنی شما باید حداقل برای سه سال در فرانسه کسب درآمد کرده و البته مالیات بر درآمد پرداخت کنید.
 2. راه دیگری که برای موفقیت در این مسیر وجود دارد، تمکن مالی است. یعنی شما با اثبات اینکه می‌توانید هزینه‌های زندگی خود و خانواده‌تان را در فرانسه پرداخت کنید، واجد شرایط اقامت دائم در این کشور خواهید بود. این هزینه باید معادل حداقل ۱۳۰۰ یورو در ماه باشد. درضمن لازم است که شما این مبلغ را ازطریق حقوق بازنشستگی، سود سپرده بانکی، اجاره ملک یا سود سهام در کشور مبداء (ایران) به‌دست آورید.
اقامت فرانسه با خرید ملک

محیط داخلی یک خانه با معماری فرانسوی

مدارک لازم برای اخذ اقامت فرانسه از طریق خرید ملک

از جمله مدارک مورد نیاز که پس از خرید ملک در فرانسه و برای دریافت کارت اقامت باید ارائه دهید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– مدارکی که اثبات می‌کند شما ملکی با شرایط ایده‌آل در فرانسه خریداری کرده‌اید
بیمه درمانی بین‌المللی
– کپی گذرنامه
– کپی سند ازدواج در صورت تأهل
– عکس
صورت‌حساب‌های بانکی ۶ ماه گذشته

آیا امکان مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک وجود دارد؟

باید بدانید که خرید ملک به طور مستقیم جزء مسیرهای مهاجرتی به فرانسه نیست. در واقع با خرید ملک در فرانسه نمی‌توان کارت اقامت دائم این کشور را به‌دست آورد.

اما این روش را می‌توان به عنوان زیرمجموعه مسیر مهاجرت به فرانسه از طریق سرمایه‌گذاری درنظر گرفت. اما مسیرهای دیگری نیز برای این کار وجود دارد. از طرفی شما به عنوان یک فرد خارجی و غیربومی می‌توانید اقدام به خرید خانه در فرانسه کنید.

در صورتی که شرایط خرید ملک در فرانسه را ندارید و یا به دنبال روش‌های مطمئن‌تری جهت اخذ اقامت فرانسه هستید مقاله ۱۲ روش مهاجرت به فرانسه را بخوانید.

مزایای دریافت اقامت دائم فرانسه

مهاجرت به فرانسه از طریق خرید ملک و زندگی در این کشور مزایای بیشماری دارد که مهم‌ترین آن عبارتنداز:

– امکان سفر بدون نیاز به ویزا به 26 کشور حوزه شنگن
– امکان تحصیل رایگان فرزندان در دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی فرانسه
– امکان اخذ پاسپورت فرانسه
– امکان ثبت شرکت و راه‌اندازی کسب ‌وکار
– بیمه درمانی رایگان
– امکان افتتاح حساب بانکی بین‌المللی
– امکان دریافت گواهینامه بین‌المللی رانندگی
– امکان دریافت وام بانکی
– امکان اجاره دادن ملک شخصی در فرانسه

لازم به ذکر است که امکان شرکت در دوره های رایگان زبان فرانسه در کشور فرانسه نیز برای کسانی که اقامت فرانسه را دریافت میکنند وجود دارد.

بهترین شهرهای فرانسه برای خرید ملک

بستگی به شرایط، دغدغه‌ها، علایق و حتی سرمایه اقتصادی شما بهترین شهر فرانسه برای خرید ملک متفاوت است . بااین وجود می‌توان ۳ شهر برتر فرانسه برای خرید ملک و زندگی را به صورت زیر معرفی کرد:
– خرید ملک در پاریس: پاریس به عنوان پایتخت فرانسه، محبوبیت این شهر ثابت شده‌است. خرید ملک در این شهر نیاز به پرداخت 11000 یورو به ازای هر مترمربع دارد. درضمن هزینه‌های زندگی در این شهر نسبت به دیگر مناطق فرانسه بسیار بیشتر است.
– خرید ملک در تولوز: شهر تولوز که به داشتن آب و هوای متعادل معروف است، از مناطق کم‌هزینه فرانسه محسوب می‌شود.میانگین قیمت آپارتمان در این شهر 3850 یورو است در ضمن با مبلغ 2۰۰ هزار یورو می‌توان در این شهر خانه خرید.
– خرید ملک در نیس: شهر نیس به عنوان یک منطقه لوکس و مدرن در فرانسه شناخته می‌شود. میانگین قیمت آپارتمان در این شهر 5460 یورو است. به صورت معمول با 4۰۰ هزار یورو می‌توان در این شهر یک آپارتمان مناسب خریداری کرد.

قیمت خانه در استراسبورگ فرانسه و دیگر مناطق این کشور

استراسبورگ به عنوان دومین شهر توریستی فرانسه، به چهارراه اروپا مشهور است. این شهر مرکز رویدادهای هنری و فرهنگی بیشماری بوده و محبوبیت زیادی در میان مهاجران دارد. البته خرید ملک در این منطقه به سرمایه زیادی نیاز دارد. به‌طوریکه هر متر مربع آپارتمان در این شهر معادل 4875 یورور است.

به طور متوسط می‌توان گفت که قیمت هر متر مربع خانه در مرکز شهرهای فرانسه میانگین 5,654 یورو و هر متر مربع خانه در خارج از مرکز شهرهای فرانسه، میانگین 3800 یورو است. با این وجود قیمت خانه و ملک در کشور فرانسه به فاکتورهای مختلفی بستگی دارد. شهر و منطقه، موقعیت مکانی، امکانات و تسهیلات شهری، امکانات ملک، سال ساخت بنا و متراژ از جمله این فاکتورها است. درضمن خرید خانه در فرانسه با پرداخت مجموعه‌ای از هزینه‌های جانبی نیز همراه است. ازجمله این هزینه‌های جانبی می‌توان به مالیات، بیمه ملک، کمیسیون، تمبر و دستمزد وکیل اشاره کرد.

قیمت ملک در استراسبورگ فرانسه

خرید خانه در استراسبورگ دومین شهر توریستی فرانسه

مجوز کار در فرانسه از طریق خرید ملک

متأسفانه برطبق قوانین فرانسه شما نمی‌توانید تنها با خرید ملک، مجوز کار در این کشور را دریافت کنید. اما با ثبت شرکت امکان هر نوع فعالیت تجاری در فرانسه برای شما فراهم خواهد شد.

درخواست مشاوره رایگان مهاجرتی

با تکمیل فرم زیر مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس میگیرند. (زمان تخمینی تکمیل فرم: ۳۰ ثانیه)

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد