برای بسیاری از دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در فرانسه و اخذ ویزای تحصیلی این کشور را دارند؛ آگاهی از نظام آموزشی فرانسه امری اجتناب‌ناپذیر است. در این مقاله قصد داریم تا ضمن تشریح نظام آموزشی فرانسه، به بیان فرصت‌های تحصیلی برای آن دسته از عزیزانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور فرانسه را دارند بپردازیم.

ساختار نظام آموزشی کشور فرانسه

نظام آموزش عالی فرانسه همانند اکثر کشورهای اتحادیه‌ی اروپا و سراسر جهان بر اساس کارشناسی، مستر و دکتری می‌باشد که این امر پذیرش و همچنین انتقال دانشجو در اتحادیه اروپا و سراسر جهان را میسر نموده است.
دوره‌ی کارشناسی در فرانسه سه سال می‌باشد که پس از گذراندن موفقیت‌آمیز 6 نیمسال تحصیلی و 180 واحد درسی به دانشجویان اعطا می‌گردد. دوره‌ی مستر دو سال می‌باشد که پس از گذراندن موفقیت‌آمیز 4 نمیسال تحصیلی و 120 واحد درسی به دانشجویان اعطا می‌شود و در نهایت دوره‌ی دکتری که سه سال می‌باشد و شامل 6 نمیسال تحصیلی می‌شود.

ساختار آموزشی فرانسه

یک فرصت عالی جهت ادامه تحصیل در فرانسه

نکته‌ی جالب‌توجه برای دانشجویان ایرانی این است که با توجه به اینکه در ایران دوره‌ی کارشناسی 4 سال می‌باشد، و همچنین در کشور فرانسه دوره‌های بسیاری در مقطع فوق لیسانس به انگلیسی برگزار می‌شوند، فارغ‌التحصیلان دوره‌ی کارشناسی می‌توانند با گذران یک سال تحصیل در فرانسه مدرک مستر اخذ نمایند و پس از آن وارد دوره‌ی دکتری شوند. ضمن آنکه دوره‌ی دکتری نیز در فرانسه نسبت به بسیاری از کشورها کوتاه‌تر می‌باشد.

کلیه دوره‌های تحصیلی در فرانسه تقریباً رایگان می‌باشد و دوره‌های کارشناسی و همچنین رشته‌های پزشکی به زبان فرانسه برگزار می‌شود ولی دوره‌های تحصیلات تکمیلی (مقطع ارشد و دکتری) به زبان انگلیسی برگزار می‌شود. دانشجویان و متقاضیان ادامه‌ی تحصیل در فرانسه می‌توانند در مورد شرایط ادامه‌ی تحصیل و هزینه‌های زندگی در فرانسه با مشاورین این موسسه مشورت نمایند تا بتوانند با آگاهی کامل نسبت به تصمیم گیری اقدام نمایند.

متأسفانه به علت نبود اطلاعات کامل و همچنین ارائه اطلاعات ناقص به متقاضیان از سوی برخی از موسسات، باعث شده است تا دانشجویانی که خواهان تحصیل ارزان در خارج از کشور هستند، راهی کشورها و دانشگاه‌های سطح پایین شوند که علاوه بر صرف هزینه‌های زیاد، آینده و مزیتی برای دانشجویان ندارد، حال‌آنکه این امر می‌تواند با در اختیار داشتن اطلاعات صحیح و واقعی بسیار متفاوت باشد.

دوره زبان در فرانسه

دوره زبان فرانسه با حضور دانشجویان بین المللی