مطابق با آخرین قوانین اخذ ویزای کار فرانسه
  • بازبینی شده توسط وکلای رسمی

کار در فرانسه: اقامت فرانسه با ویزای کار فرانسه

پرچم فرانسه

کار در فرانسه با داشتن قانون ۳۵ ساعت کار در هفته به ازای دستمزد ۴۰ ساعت، به عنوان یکی از جذابترین مقاصد کاری برای کارجویان به حساب می آید. در این مقاله انواع ویزای کاری فرانسه مورد بررسی قرار گرفته است. 

درخواست مشاوره امور مهاجرتی

کار در فرانسه

کار در فرانسه مزایایی دارد که نشان می‌دهد، تلاش برای دستیابی به آن ارزشش را دارد. فرهنگی که درباره‌ کار و زندگی در جامعه فرانسه جریان دارد یکی از همین مزایا است. درواقع باور فرانسوی‌ها «کار برای زندگی و نه زندگی برای کار» است. همین باور باعث شده‌است که شرایط کاری در این کشور نسبت به خیلی از نقاط دنیا بهتر باشد. درضمن کارفرمایان فرانسوی نیز به هر طریقی رضایت نیروی کار را جلب می‌کنند. اما آیا می‌دانید شرایط استخدام در فرانسه و دریافت ویزای کاری فرانسه چگونه است؟
در این نوشته کلیه اطلاعات لازم درباره ویزای کاری فرانسه در اختیار شما قرار می‌گیرد.

شرایط کار در فرانسه چگونه است؟

ویزای کار فرانسه مجوزی است که به شما اجازه می‌دهد در مدت زمان اشتغال خود در یک حرفه در فرانسه، در این کشور اقامت کنید. برطبق قوانین فرانسه نیروی کار داخلی در اولویت استخدام قرار دارد. پس از آن داوطلبان اروپایی در اولویت استخدام در فرانسه هستند. با این وجود در بعضی از حوزه‌ها که بازار کار فرانسه با کمبود نیروی داخلی و فرانسوی روبرو است، از نیروهای غیراروپایی دعوت به کار می‌کند.
کارفرمایی که قرار است شما را استخدام کند ابتدا فرصت شغلی موردنظر را به مدت ۳ ماه در فرانسه آگهی می‌کند. سپس این فرصت شغلی برای ۳ ماه در کل اروپا آگهی می‌شود. اگر در هیچکدام از این اقدامات نیروی کار فرانسوی و یا اروپایی تمایلی به استخدام در شغل موردنظر نشان ندادند، کارفرما می‌تواند نیروی کار مورد نظرش را از دیگر مناطق جهان استخدام کند. اما آیا می‌دانید ویزای کاری در فرانسه چه مزیت‌هایی دارد؟

مزایای ویزای کاری فرانسه

دریافت ویزای کاری فرانسه و اشتغال در این کشور مزایای زیادی دارد. مهم‌ترین این مزایا عبارتنداز:

– وجود قانون ۳۵ ساعت کار در هفته به ازای دستمزد ۴۰ ساعت در هفته
– وجود زیرساخت‌های صنعتی و تجاری عالی و ایجاد فرصت‌های کاری قابل‌ توجه
عضویت فرانسه در گروه (G8) به عنوان یکی از قدرتمندترین اقتصادهای جهان
– نرخ پایین بیکاری در فرانسه و وجود فرصت‌های شغلی بیشمار در این کشور
– وجود تعادل بین کار و زندگی
– سرمایه‌گذاری فرانسه در جدیدترین صنایع روز دنیا مانند هوش مصنوعی و فناوری‌های پیشرفته
– وجود فرصت‌های شغلی قابل‌توجه در حوزه‌های مختلف

کاریابی در فرانسه

تمکیل فرم کاریابی جهت اخذ ویزای کار فرانسه

انواع ویزای کار در فرانسه

انواع مختلفی از ویزای کاری فرانسه وجود دارد جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله انواع ویزای فرانسه را بخوانید. هرکدام از این موارد شرایط و ضوابط خاص خود را دارند.

ویزای کاری بلند مدت فرانسه

این نوع ویزای کاری برای افرادی مناسب است که پیشنهاد شغلی کارفرمای فرانسوی برای آنها بیشتر از 3 ماه است. داشتن رزومه (CV) حرفه ای و همچنین سوابق کاری مرتبط امری ضروری جهت یافتن شغل و اخذ ویزای کاری بلند مدت فرانسه است.

ویزای نیروی کار حقوق بگیر فرانسه

این ویزای کاری قبل از صدور باید توسط  وزارت کار فرانسه یا به اختصار DIRECCTE مورد تأیید قرار بگیرد. پس از  تایید DIRECCTE درخواست به اداره مهاجرت فرانسه (OFII) ارسال می گردد . پس از تایید OFII، درخواست شما به طور مستقیم به سفارت فرانسه در ایران ارسال می شود. سپس شما و همراهان با مراجعه حضوری به سفارت فرانسه برای اخذ ویزای بلند مدت درخواست می دهید. ویزای نیروی کار حقوق‌بگیر فرانسه به شما 1 سال فرصت کار و زندگی در این کشور را می‌دهد.

ویزای راه‌اندازی بیزنس ر در فرانسه

برای اینکه بتوانید این نوع ویزا را دریافت کنید، لازم است یک طرح تجاری قابل‌قبول و سرمایه‌ای برای اجرای آن داشته‌باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر مقاله ثبت شرکت در فرانسه را مطالعه نمایید.

ویزای بلند مدت فرانسه برای ورزشکاران

این ویزای مخصوص فعالان رشته‌های ورزشی است که حداکثر تا یک سال قصد اقامت در فرانسه و فعالیت در حرفه ورزشی موردنظر خود را دارند.

ویزای جستجوی کار فرانسه بعد از اتمام تحصیل

این نوع ویزا فقط در درسترس افرادی است که به تازگی از تحصیل در این کشور فارغ‌التحصیل شده‌اند. اگر در این شرایط قرار دارید می‌توانید به مدت یک سال دیگر از طریق ویزای جستجوی کار بعد از اتمام تحصیل در فرانسه اقامت داشته‌باشید.

برخلاف کشورهایی مانند آلمان،‌کشور فرانسه دارای ویزای جستجوی کار برای افراد خارج از اروپا و فرانسه نیست. ویزای جستجوی کار فرانسه صرفا برای فارغ التحصیلان دانشگاه های این کشور که در فرانسه هستند صادر میشود.

ویزای کار داوطلبانه فرانسه

این نوع ویزای کار به افرادی داده می‌شود که قصد دارند در امور بشردوستانه در فرانسه فعالیت کنند. مدت زمان اجازه اقامت براساس این ویزا 1 سال است.

ویزای کار با سازمان بین‌المللی فرانسه

برای دریافت ویزای کار با سازمان بین‌المللی فرانسه لازم است که یک قرارداد همکاری رسمی با یکی از سازمان‌های بین‌المللی این کشور داشته‌باشید.

مصاحبه شغلی برای یافتن کار در فرانسه

مصاحبه شغلی برای یافتن کار در فرانسه

سایر انواع ویزای کار فرانسه

تلنت پاسپورت (The Talent Passport)

جهت اخذ اقامت فرانسه از طریق کار در سال 2016، دولت فرانسه اخذ مجوزهای کاری را برای شهروندان غیر اتحادیه اروپا آسانتر کرده است. تلنت پاسپورت (The Talent Passport) یکی از این نمونه هاست. این مجوز اکنون شامل ده دسته زیر است:

متخصصانی که تازه از دانشگاه فرانسه فارغ التحصیل شده اند. برای اطلاعات بیشتر مقاله تحصیل در فرانسه را بخوانید.
کارمندانی یک شرکت که در زمینه نوآوری فعالیت دارد.
کارمندان متخصص و تحصیل کرده (دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا)
کارمندان در یک ماموریت با قرارداد کاری فرانسوی
محققان و دانشمندان
نخبگان در یک پروژه اقتصادی نوآورانه
سرمایه گذاران اقتصادی یا مالی
نمایندگان شرکت ها
هنرمندان و مجریان
فردی که در سطح بین المللی یا ملی در علم، ادبیات، هنر، آموزش، ورزش و غیره شهرت دارد

کارت آبی اتحادیه اروپا برای کارکنان متخصص و تحصیلکرده

کارت آبی اتحادیه اروپا (EU Blue Card) یک مجوز کار و اقامت یک الی سه ساله برای کارکنان متخصص و تحصیلکرده است. برای اخذ اقامت فرانسه از طریق کار این شیوه بسیار مناسب است. برای دریافت این کارت شما میبایست سه شرط اصلی داشته باشید:

– داشتن مدرک تحصیلی سه ساله یا پنج سال تجربه حرفه ای در یک زمینه خاص
قرارداد کاری برای حداقل یک سال با یک کارفرمای فرانسوی
– مدارکی در خصوص دریافت حقوق ماهانه حداقل 1.5 برابر حقوق میانگین یک فرانسوی. (متوسط حقوق ناخالص سالانه در سال 2017 در کشور فرانسه 53836 یورو اعلام شده است)

کار در فرانسه

نمایشگاه کار در فرانسه فرصتی برای پیدا کردن شغل

مراحل و شرایط مهاجرت کاری به فرانسه

از اصلی‌ترین مراحل و شرایط مهاجرت به فرانسه از طریق کار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مرحله اول: دریافت جاب آفر یا پیشنهاد شغلی از کارفرمای فرانسوی مورد تأیید

مهم‌ترین شرط دریافت ویزای کاری، پیشنهاد شغلی است. یعنی شما باید در زمینه شغلی و تخصصی خود یک پیشنهاد شغلی رسمی در فرانسه داشته باشید. این پیشنهاد شغلی باید از طرف یک کارفرمای فرانسوی ارائه شود. درضمن مراحل اداری این کار نیز ازطریق همان کارفرمای معتبر فرانسوی انجام می‌گیرد.

  • مرحله دوم: عقد قراداد رسمی

پس از دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمای شهروند یا مقیم فرانسه، نوبت به عقد قرارداد می‌رسد. در این مرحله شما به عنوان متقاضی با کارفرما قرارداد همکاری می‌بندید. برطبق این قراداد کارفرمای فرانسوی حداقل برای یک سال تمام وقت با شما قرارداد همکاری می‌بندد. درضمن حداقل درآمد سالانه این شغل باید ۵۳٫۳۳۱ یورو باشد.

  • مرحله سوم: ارائه درخواست به اداره کار فرانسه

این مرحله توسط شخص کارفرما انجام می‌گیرد. کارفرما باید به اداره کار فرانسه مراجعه کرده و مجوز استخدام شما را دریافت کند. بنابراین شما در این مرحله نیازی نیست که کاری انجام دهید. اگر با خانواده خود (صرفا همسر و فرزندان زیر 18 سال) قصد مهاجرت به فرانسه را دارید، کارفرما باید روال “اعضای خانواده همراه” را نیز آغاز کند و مجوزهای لازمه را از سازمان های مربوطه اخذ نماید.

  • مرحله چهارم: ارائه درخواست به اداره مهاجرت و ادغام فرانسه

چنانچه اداره کار استخدام شما را تأیید کند، نوبت به درخواست از اداره مهاجرت و ادغام فرانسه یا همان OFII می‌رسد. این سازمان فقط درصورتی با درخواست کاری موافقت می‌کند که هیچ شخص فرانسوی یا اروپایی مناسب برای فرصت شغلی موردنظر وجود نداشته‌ باشد.

  •  مرحله پنجم: ارائه درخواست به سفارت فرانسه در ایران

در این مرحله اداره مهاجرت و ادغام فرانسه نتیجه درخواست کارفرما را اعلام می‌کند. درصورتیکه این اداره با درخواست کارفرما موافق باشد، تأییدیه خود را به سفارت فرانسه در ایران نیز اعلام می‌کند. حالا نوبت به کنسولگری فرانسه در ایران می‌رسد که موقعیت را بررسی کند.

  •  مرحله ششم: مصاحبه حضوری

اگر سفارت فرانسه درخواست کارفرمایی که به شما پیشنهاد کار داده‌ است را بپذیرد، دعوتنامه‌ای برایتان ارسال می‌کند. این دعوتنامه به صورت ایمیل برای شما ارسال می‌شود. در این دعوتنامه از شما خواسته می‌شود که همراه با مدارک لازم به سفارت فرانسه در ایران مراجعه کنید. در این جلسه باید مدارک شناسایی و پاسپورت خود را همراه داشته باشید و درخواست رسمی ویزای کار و اقامت در فرانسه را ارائه دهید. درصورت اینکه بتوانید نظر مثبت نمایندگان فرانسه را جلب کنید، ظرف یک ماه ویزای کاری فرانسه به نام شما صادر می‌شود.

اقامت فرانسه با ثبت شرکت

یک شرکت با چیدمان اپن آفیس (Open Office) که در بسیاری از شرکت ها متداول است

مدارک موردنیاز برای ویزای کاری فرانسه

جهت اخذ اقامت فرانسه از طریق کار به مدارک زیر نیاز است. لیست مدارک موردنیاز برای ارائه درخواست و پذیرش ویزای کاری عبارتنداز:

– کپی تمام صفحات کارت شناسایی و پاسپورت
– قرارداد کار با کارفرمای فرانسوی
– فرم تکمیل‌شده درخواست ویزای کاری فرانسه
– سه قطعه عکس در اندازه‌های ۲۵ × ۴۵ میلی‌متر که حداکثر در سه ماه گذشته گرفته شده‌باشد
– مجوز وزارت کار فرانسه
– قرارداد اجاره یا خرید ملک و مستغلات
– گواهی ازدواج در صورت وجود
– گواهی بیمه درمانی به مدت یک سال در فرانسه
– گواهی عدم سوء‌سابقه کیفری و جنایی
– بلیط یا اطلاعات دقیق پرواز به فرانسه
– مدرک اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه‌های زندگی در مدت اقامت خود در فرانسه

مشاغل در دسترس برای نیروی کار خارجی در فرانسه

مشاغل موردنیاز بسته به وضعیت بازار و کمبود نیرو در بخش‌های مختلف صنعتی، تولیدی و تجاری در کشور فرانسه فرق دارد.

در حال حاضر فرانسه نیروی کار غیراروپایی را در زمینه‌های بهداشت و مراقبت‌های اجتماعی، تولید، حوزه‌ی ساخت و ساز، مهندسی، معلمی، مکانیک، کارشناس خدمات پس از فروش، تکنسین فناوری اطلاعات، متخصص ICT ، متخصصین سلامت و امور بهداشت، مشاغل مهندسی، مشاور حقوقی، متخصصین اقتصاد، فروشندگی لباس، راننده کامیون، حسابدار، کارگر ساختمانی و عمده‌فروشی استخدام می‌کند.

قوانین دریافت ویزای کار در فرانسه

مهاجرت کاری به فرانسه قوانینی دارد که مهم‌ترین آن عبارتند از:

ویزای کار فرانسه به طور مستقیم با وضعیت اقامت در این کشور در ارتباط است. همچنین اگر فردی از اعضای خانواده شما کسب و کار ویژه‌ای در فرانسه داشته‌ باشد شما می‌توانید بدون نیاز به اجازه کار در این کشور مشغول شوید. اما اگر هیچکدام از این شرایط را ندارید، لازم است که برای دریافت ویزای کار اقدام کنید.

افرادی که اقامت کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند، بدون اجازه کار می‌توانند در این کشور فعالیت کنند

اگر قرار است کمتر از 90 روز در فرانسه کار کنید، نیاز به یک ویزای کار کوتاه‌مدت برای کار در این کشور دارید. بنابراین کارفرمای فرانسوی شما باید مجوز کار موقت را دریافت کند. کارفرمای فرانسوی این مجوز را از وزارت کار فرانسه دریافت می‌کند. اگر شما معلم، محقق یا دانشمند هستید، این مجوز ازطریق ریاست محلی فرانسه صادر می‌شود. سپس این مجوز به سفارت فرانسه ارسال شده و درخواست ویزای کاری فرانسه رسمیت پیدا می‌کند.

برای اینکه بتوانید نظر مثبت کارفرمای فرانسوی را در جهت استخدام خود به‌دست آورید، لازم است که به زبان فرانسوی مسلط باشید. جهت کسب اطلاعات بیشتر جهت شرکت در دوره های زبان فرانسه بدون مدرک زبان مقاله دوره زبان فرانسه بدون مدرک زبان را مطالعه نمایید.

اگر بیش از ۹۰ روز در فرانسه کار می‌کنید، باید برای ویزای کار طولانی مدت درخواست دهید. این ویزا مجوز اقامت شما در فرانسه است. در این شرایط لازم است کارفرما یک قرارداد کاری ایجاد کرده و آن را به بخش محلی وزارت کار فرانسه ارسال کند. اگر عضوی از خانواده‌تان به شما ملحق شود، کارفرما نیز باید اطلاعات لازم را به قرارداد اضافه کند. هنگامی که سازمان مهاجرت و ادغام فرانسه OFII این قرارداد را تأیید کرد، باید به‌طور مستقیم به سفارت فرانسه در کشور خود بروید. در این مرحله باید درخواست ویزای طولانی مدت خود را ارائه دهید. در این مرحله لازم است گذرنامه، فرم درخواست و سایر مستندات را آماده کنید. جهت آشنایی با انواع ویزای فرانسه و شینگن مقاله انواع ویزای فرانسه را مطالعه کنید.

اگر همسر و فرزند دارید با دریافت ویزای کاری به فرانسه می‌توانید برای آنها ویزای همراه دریافت کرده و آنها را همراه با خود به این کشور ببرید.

افرادی که برای استخدام شدن در فرانسه نیاز به مجوز یا ویزای کار ندارند عبارتند از: شهروندان اتحادیه اروپا؛ شهروندان کشورهای ایسلند، نروژ، لیختن اشتاین، موناکو و آندورا، سن مارینو؛ اتباع خارجی که ویزای اقامت کوتاه‌مدت بازدید از خانواده را دارند و یکی از اعضای خانواده آنها تبعه فرانسه است؛ اتباع خارجی و خانواده‌های آنها که اقامت دائم در یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا را دارند؛ دانش‌آموزانی که از 16 سالگی بدون وقفه در مدارس فرانسه تحصیل کرده‌اند.

مهاجرت کاری به فرانسه

جلسات کاری و مدیرت پروژه در فرانسه

اگر شرایط مهاجرت کاری به فرانسه و اخذ اقامت فرانسه از طریق ویزای کاری را ندارید، مقاله 12 روش مهاجرت به فرانسه را بخوانید تا شیوه مناسب خود را پیدا کنید.

پایه حقوق در فرانسه

متوسط حقوق ماهانه مشاغل مختلف در فرانسه برابر با ۴,۱۳۰ یورو است. هر شغلی حقوق متفاوتی دریافت می‌کند. درواقع محدوده‌ی حقوق در فرانسه بین ۱,۰۴۰ یورو (کمترین میانگین) تا ۱۸,۴۰۰ یورو (بالاترین میانگین) اعلام شده است.

عنوان شغلی حداقل حقوق سالانه به یورو
رشته های مهندسی 46,200
مدیریت 67,358
مهندسی نرم‌افزار 58,201
تکنسین نرم‌افزار 48,612
پزشکان متخصص (مغز و اعصاب، قلب و عروق و…) 118000
مشاور اقتصادی 75000
وکیل 74000
کارگردانی 128,168
مدیر بازاریابی 71,646
مدیر پروژه‌های حوزه فناوری اطلاعات IT 61,276
مدیریت منابع انسانی 74,465
کارمند دولت 103000
افسر پلیس 73000
خلبان 88000

درخواست مشاوره رایگان مهاجرتی

با تکمیل فرم زیر مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس میگیرند. (زمان تخمینی تکمیل فرم: ۳۰ ثانیه)

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد