مطابق با آخرین قوانین اخذ ویزای تحصیلی کارشناسی در فرانسه
 • بازبینی شده توسط وکلای رسمی

تحصیل کارشناسی در فرانسه : هزینه ها، شرایط و مدارک

پرچم فرانسه

این روزها، دانشگاه‌ها و کالج‌ها در فرانسه شروع به ارائه گزینه‌های تحصیلی زیادی به زبان انگلیسی و فرانسه برای دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در سراسر جهان کرده‌اند. با تحصیل کارشناسی در فرانسه میتوانید علاوه بر اینکه دوران دانشجویی خود را سپری میکنید زبان فرانسوی خود را تقویت کرده و دایره روابط بین المللیتان را گسترش دهید.

درخواست مشاوره امور مهاجرتی

تحصیل کارشناسی در فرانسه

تحصیل کارشناسی در فرانسه برای بسیاری از افراد که علاقمند به تکمیل کردن دوره‌های آموزشی خود در کشورهای اروپایی هستند، یک هدف بزرگ و جذاب است. مهاجرت تحصیلی به فرانسه شرایط خاص خودش را دارد که البته به نتیجه‌اش می‌ارزد. این کشور به خصوص برای قشر دانشجو یک مکان ایده آل برای تحصیل، کار و زندگی محسوب می‌شود. رویدادهای فرهنگی و هنری جذاب، رفاهیات اجتماعی و سطح آموزشی بسیار بالا از جمله مزایای تحصیل و زندگی در فرانسه به عنوان دانشجو است. اما آیا می‌دانید تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه به چه شرایطی نیاز دارد؟ و آیا اطلاعی از هزینه دانشگاه ها، بورسیه و مزایای تحصیل در این کشور دارید؟ در این راهنمای تحصیل لیسانس در فرانسه، به تمام سؤالات شما پاسخ داده خواهد شد.

دوره های کارشناسی در فرانسه 3 سال می باشد. در این دوره دانشجویان موظف به گذراندن 6 نیمسال تحصیلی و 180 واحد درسی هستند.

مزایای تحصیل لیسانس در فرانسه

فرانسه و پایتخت آن پاریس رویای بسیاری از افراد جهان برای تحصیل، کار و زندگی است. این کشور از تمدن و فرهنگ بسیار غنی برخوردار است که در رفتار مردم آن نیز نمود پیدا کرده است. فرانسوی‌ها بسیار مؤدب و موقر هستند و با دانشجویان غیربومی رفتار خوبی دارند. تحصیل لیسانس در فرانسه به شما شرایط بسیار خوبی را پیشنهاد می‌دهد که می‌تواند شروع مسیری بسیار روشن برای آینده کاریتان باشد.

یکی دیگر از مزایای تحصیل در این کشور وجود دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی بسیار پیشرفته است که زبان انگلیسی را نیز به عنوان زبان رسمی دانشجویان می‌پذیرند. بنابراین چنانچه با مشکل عدم شناخت زبان فرانسه مواجه هستید، این مشکل برای شما برطرف خواهد شد.

 1. با توجه به پرداخت کمک هزینه تحصیلی شامل هزینه مسکن و همچنین رفت و آمد از سوی دولت این کشور به دانشجویان بین المللی، هزینه های زندگی بسیار مناسب و مقرون به صرفه است.
 2. درکشور فرانسه امکان تحصیل بدون مدرک زبان در مقطع کارشناسی در برخی از رشته های مرتبط با مدیریت و کسب وکار محیا است. اما متقاضیان میبایست یا زبان انگلیسی آشنایی کافی داشته باشند.
 3. همزمان با متقاضی اصلی برای همسر متقاضی امکان اخذ ویزای همراه وجود دارد.
 4. همرمان با تحصیل کارشناسی در فرانسه امکان یادگیری زبان فرانسه به عنوان دومین زبان دنیا وجود دارد.
 5. بیمه درمانی برای متقاضیان بالای ۲۸ سال رایگان و برای متقاصیان کمتر از ۲۸ سال سالانه ۲۶۰ یورو میباشد. این رقم از بسیاری از کشورهای اروپایی کمتر است.
تحصیل کارشناسی در فرانسه

تحصیل کارشناسی در فرانسه

سیستم آموزشی فرانسه

سیستم آموزشی این کشور مانند هر کشور دیگری قواعد و ضوابط خود را دارد. مشخصه‌ای که این سیستم آموزشی با آن در جهان شناخته می‌شود، وجود انواع دیپلم، مدرک تحصیلی، دوره آموزشی و آزمون است. درواقع مؤسسات آموزشی فرانسه به سخت گیر بودن نیز مشهورند؛ چراکه تمرکز اصلیشان بر روی آموزش است. درواقع فعالیت‌های غیرآموزشی مانند رویدادهای تفریحی و غیر درسی در این مؤسسات به ندرت برگذار می‌شود.

درواقع سیستم آموزش فرانسه شامل سه مرحله است:

 • آموزش ابتدایی: آموزش ابتدایی از سن 6 سالگی برای کودکان شروع شده و تا 5 سال ادامه دارد.
 • آموزش متوسطه :آموزش متوسطه خود به دو بخش 3 و چهار ساله تقسیم می‌شود. پس از این دوره دانش‌آموزان مدرک دیپلم حرفه ای یا دیپلم دانشگاهی دریافت می‌کنند.
  1.  دیپلم فنی: این مدرک دو ساله که بر پایه مباحث فنی است دو نوع DUT (diplôme universitaire de technologie) و BTS (brevet de technicien supérieur) دارد. دوره های BTS توسط دبیرستان ارائه می‌شود، در حالی که DUT توسط دانشگاه‌ ها اعطا می‌گردد.
  2. دیپلم دانشگاهی: این مدرک توسط 3 نهاد مختلف در فرانسه ارائه می‌شود. این 3 نهاد عبارتنداز: دانشگاه ها، مؤسسه های Grandes écoles و مدارس تخصصی.
 • آموزش عالی: که شامل مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و پست داک میباشد که در مقالات مرتبط بررسی میگردد.

آزمون ورودی کارشناسی در فرانسه

برای تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی آزمون ورودی وجود ندارد. حتی پذیرش در دانشکده کسب و کار بدون نیاز به مدرک زبان انجام میشود.  تنها در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی و سایر رشته های مرتبط با پزشکی در پایان سال اول آزمون برگزار میشود. جهت اطلاعات بیشتر مقاله پزشکی در فرانسه را مطالعه نمایید.

ددلاین پذیرش کارشناسی در فرانسه

سال تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی در فرانسه دو ترم است و ترم اول آن از سپتامبر و اکتبر شروع می‌شود که معادل شهریور و مهر است. ترم دوم نیز از فوریه شروع می شود که معادل بهمن است. شایان ذکر است برای ثبت نام میبایست بین یک سال تا ۹ ماه قبل از شروع ترم برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کرد.

کالج زبان فرانسه آزورلینگوا

کالج زبان فرانسه آزورلینگوا (Azurlingua) در شهر نیس فرانسه

ادامه تحصیل کارشناسی در فرانسه

همانطور که گفتیم سه نوع مؤسسه آموزش عالی در فرانسه وجود دارد؛ دانشگاه ها، مؤسسه های Grandes écoles و مدارس تخصصی

– دانشگاه ها؛ نهادهای دولتی هستند که مدارک تحصیلی، فنی و حرفه ای را به هر دانش آموزی که حد نصاب معدل را به دست آورده باشد، اعطا می‌کند. در دانشگاه‌ها فرانسه می‌توان سه درجه مدرک تحصیلی مختلف از قبیل لیسانس، فوق لیسانس و دکترا را به دست آورد.

– مؤسسه های Grandes écoles؛ نهادهای عمومی و خصوصی منتخب هستند. این مؤسسات شباهت زیادی به دانشگاه ها دارند. البته یک تفاوت اساسی بین مؤسسه های Grandes écoles و دانشگاه ها در فرانسه وجود دارد. درواقع در مؤسسه های Grandes écoles دوره های تخصصی سه ساله در موضوعاتی مانند مهندسی، کسب‌و‌کار یا مدیریت دولتی ارائه می‌شود. در این دوره‌ها دانش‌آموزان بر اساس نمرات خود در آزمون های رقابتی شرکت می‌کنند. اما قبل از انجام آزمون هر دانش‌آموز باید مدرک دیپلم متوسطه یا ‘Baccalauréat’ را به دست آورده باشد.

– مدارس تخصصی؛ مدارس تخصصی مؤسسه های دولتی یا خصوصی هستند که دانش‌آموزان را برای کسب مهارت فنی و حرفه‌ای در زمینه های خاص مانند هنر، معماری، خدمات اجتماعی و یا گردشگری آموزش می‌دهند. این مؤسسات نیز مجوز و مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهند.

دوره LDM در فرانسه چیست؟

دوره LDM مجوزی برای کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا است. مجوز کارشناسی LDM که با نام licence در فرانسه معروف است، یک دوره سه ساله تحصیلی است که مدرکی معادل با لیسانس ارائه می‌دهد.

 کارشناسی در فرانسه

محیط های دانشگاهی در فرانسه فرصتی برای گسترش ارتباطات

شرایط تحصیل کارشناسی در فرانسه

تحصیل کارشناسی در فرانسه شرایط عالی و زندگی جذابی را برای دانشجویان محیا میکند که نمی‌توان به راحتی از آن چشم‌پوشی کرد. این کشور برای دانشجویان مکانی امن و پیشرفته محسوب می‌شود که فرصت‌های قابل‌توجهی را برای تحصیل، کار و زندگی در اختیارشان قرار می‌دهد.

داشتن دیپلم دوازده ساله یا مدرک پیش دانشگاهی جهت اقدام برای تحصیل کارشناسی الزامی است. توجه کنید که اگر مدرک فنی حرفه ای یا کاردانش دارید و قصد دارید برای اخذ پذیرش کارشناسی از فرانسه اقدام کنید، لازم است ابتدا مدرک پیش دانشگاهی یا کاردانی دریافت کنید.

شرایط سنی تحصیل کارشناسی در فرانسه

تحصیل در مقاطع تحصیلی ابتدایی و دبیرستان در فرانسه محدودیت سنی دارد. اما هیچ محدودیت سنی خاصی برای پذیرش تحصیل کارشناسی در فرانسه و یا مهاجرت تحصیلی به فرانسه اعلام نشده است. اما متقاضیان ایرانی باید در نظر داشته باشند که با افزایش سن، شانس دریافت ویزا کمتر میشود به عبارت دقیقتر متقاضیانی که کمتر از ۲۴ سال سن دارند شانس بالاتری برایی اخذ ویزای تحصیل کارشناسی در فرانسه دارند.

مدرک زبان برای تحصیل کارشناسی در فرانسه

دو نوع دانشگاه در فرانسه وجود دارد که دسته ای از آن به زبان فرانسه و دسته دیگر به زبان انگلیسی فعالیت می‌کنند.

دانشگاه های دولتی در کشور فرانسه معمولاً دوره های تحصیلی خود را به زبان فرانسوی برگزار می‌کنند. بنابراین برای پذیرش در دوره های تحصیلی دانشگاه های دولتی به مدرک زبان فرانسه نیاز دارید. در ضمن اگر تسلط کافی به زبان فرانسه داشته باشید، امکان تحصیل رایگان در این کشور برای شما وجود دارد.

اما اگر شناختی نسبت به زبان فرانسه ندارید، راه دیگری برای شما وجود دارد و آن دانشگاه های خصوصی است. این مؤسسات دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی نیز ارائه می نمایند. به همین خاطر دانشجویان بین المللی معمولاً ترجیح می دهند در دانشگاه های خصوصی تحصیل نمایند.

برای اپلای کارشناسی به مدرک زبان نیاز دارید. درواقع برای پذیرش در این مقطع باید مدرک زبان فرانسه در سطح B2 ارائه نمایید. در دانشگاه هایی که  دوره های کارشناسی را به زبان انگلیسی نیز ارائه می‌دهند به مدرک آیلتس 6.5 نیاز دارید.

بورسیه تحصیلی فرانسه

شرایط بورسیه تحصیلی در فرانسه بسته به نوع کمک هزینه متفاوت است. هرچند هزینه تحصیل در این کشور مقرون به صرفه می‌باشد. با این وجود بعضی از دانشگاه‌ها تا بیش از 10 هزار یورو هزینه تعیین می‌کنند. به همین دلیل انواع بورسیه و کمک هزینه دانشجویی در این کشور وجود دارد. داشتن رزومه علمی قابل‌توجه، معدل بالا و مقالات ISI ازجمله شرایط عمومی بورسیه تحصیلی فرانسه است.

بورس تحصیلی امیلی بوتمی در دانشگاه SCIENCE PO، کمک هزینه تحصیلی HEC PARIS MBA، بورس تحصیلی INSEAD MBA و بورس تحصیلی ECLOE NORMALE SUPERIEURE INTERNATIONAL SELECTION ازجمله بورسیه های تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم است که هر کدام شرایط خاص خودش را دارد.

تحصیل کارشناسی در فرانسه

تحصیل کارشناسی در دانشگاه école normale supérieure de lyon فرانسه

هزینه تحصیل کارشناسی در فرانسه

هزینه ثبت نام دانشگاه

هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه بسته به نوع دانشگاه متفاوت است. اما به طور معمول هزینه ثبت نام دانشگاه جهت تحصیل در مقطع لیسانس، چیزی در حدود 2،770 یورو در سال هزینه دارد.

هزینه زندگی دانشجویی در فرانسه

برآورد هزینه های زندگی در فرانسه به کیفیت و سبک زندگی شما در این کشور بستگی دارد. اما به طور معمول هزینه های زندگی دانشجویی جهت تحصیل کارشناسی در فرانسه از قبیل؛ هزینه خوابگاه، هزینه حمل‌و‌نقل و هزینه خوراک و پوشاک می‌تواند بسته به شهر محل سکونت شما در فرانسه کم و زیاد شود.

هزینه تقریبی زندگی در فرانسه (تمامی شهرها به جز پاریس و لیون):
هزینه اجاره خانه مستقل: 400 تا 700 یورو
هزینه خوردوخوراک: 120 یورو ماهیانه
هزینه حمل‌ونقل: 70 یورو
سایر هزینه‌ها: 80 یورو
همچنین در صورتی که خانه به صورت اشتراکی – حداکثر دو نفره – اجاره شود کمک هزینه به هر دو نفر پرداخت می‌گردد (جمعاً به میزان 40 تا 50 درصد مبلغ خانه).

با توجه به اینکه ۴۰ درصد هزینه مسکن در فرانسه از طریق دولت به دانشجویان به عنوان کمک هزینه پرداخت میشود. به صورت کلی هزینه زندگی دانشجویی در تمامی شهرهای فرانسه به جز لیون و پاریس حدود 350 الی 600 یورو در ماه و در شهر پاریس در حدود 800 الی 1000 یورو در ماه میباشد.

تحصیل در مقطع کارشناسی فرانسه

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور پیشرفته فرانسه

تفاوت سیستم آموزشی فرانسه و ایالات متحده امریکا

سیستم های آموزشی فرانسه و ایالات متحده جدای از اینکه هر دو بسیار پیشرفته هستند، تفاوت های زیادی با هم دارند. از جمله این تفاوت ها می‌توان به برنامه های آموزشی، فعالیت های تحصیلی، سیستم های رتبه‌بندی و حتی رابطه و تعاملات بین معلم و دانش‌آموز اشاره کرد.

 • ساعات حضور در دوره های آموزشی در فرانسه بسیار طولانی‌تر از ایالات متحده امریکا است. این دوره ها معمولاً از ساعت 8 صبح شروع شده و حدود 5 یا 6 بعد از ظهر پایان می‌یابند. در حالیکه در ایالات متحده، دوره ها از ساعت 7:30 صبح شروع شده و حدود 3 بعد از ظهر به پایان می‌رسد.
 • دانشجویان در فرانسه با نمره 0 تا 20 رتبه‌بندی می‌شوند ولی در امریکا این معیار با حروف انگلیسی A تا F ارزیابی می‌شود. در امریکا از عباراتی مانند + برای انگیزه دادن به دانشجو استفاده می‌شود. اما در فرانسه شرایط سختگیرانه‌تر بوده و نمره 16 همان 16 باقی می‌ماند.

کار در حین تحصیل کارشناسی در فرانسه

دانشجویان کارشناسی اجازه کار ۲۰ ساعت در هفته را دارند. شایان ذکر است تسلط به زبان فرانسه نقش مهمی در پیدا کردن شغل و کار در فرانسه دارد.

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فرانسه با مدرک دیپلم

اگر مایلید پس از دریافت مدرک دیپلم از کشور خود، تحصیلاتتان را در پایه لیسانس در فرانسه تکمیل کنید، باید شرایط زیر را برای تحصیل کارشناسی در فرانسه داشته باشید:

 1. شناسنامه
 2. مدرک دیپلم دبیرستان یا معادل آن
 3. رزومه و انگیزه نامه جهت ادامه تحصیل در فرانسه
 4. پاسپورت و کپی پاسپورت
 5. دو قطعه عکس پاسپورتی
 6. اثبات تمکن مالی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی برای مدت زمان دوره آموزشی موردنظر در فرانسه (حدود ۷۰۰۰ یورو)
 7. گواهی تولد
 8. ترجمه گواهی محل زندگی پدر و مادر متقاضی
 9. نتایج شرکت در آزمون‌های انگلیسی TOEFL، IELTS، DUOLING
 10. پرداخت هزینه های درخواستی برای پردازش اطلاعات
 11. اسنادی که هر دانشگاه به فراخور قوانین خود از شما طلب می‌کند.
تحصیل کارشناسی در استراسبورگ

دانشگاه Université Marc Bloch در استراسبورگ

و اما سخن آخر…

تحصیل کارشناسی در فرانسه میتواند فرصت های زیادی را در اختیار شما قرار دهد. اگر برای خودتان یا فرزندانتان چنین آینده‌ ای را متصور هستید، بهتر است از یک وکیل زبده و کاربلد کمک بگیرید. وکیل مهاجرتی فرانسه می‌تواند مسیر طولانی و چالش برانگیز مهاجرت تحصیلی به فرانسه از طریق تحصیل را برای شما هموار کرده و در هزینه، وقت و انرژی شما صرفه‌جویی کند.

اگر علاقمند به مهاجرت تحصیلی به فرانسه از طریق تحصیل هستید مقاله تحصیل در فرانسه را مطالعه نمایید و یا جهت اخد مشاوره تخصصی مهاجرتی فرم مشاوره رایگان مهاجرتی را تکمیل نمایید.

درخواست مشاوره رایگان مهاجرتی

با تکمیل فرم زیر مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس میگیرند. (زمان تخمینی تکمیل فرم: ۳۰ ثانیه)

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد