شرایط کلی تحصیل در فرانسه

یکی از بهترین گزینه ها برای دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در اروپا را دارند، تحصیل در فرانسه است. امکان تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی برای متقاضیان محیاستفرانسه کشوری است که زندگی در آن بسیار خوشایند است و عموما به خاطر سبک زندگی مردمانش، کیفیت زندگی، غداها، صنعت مد، عطرها و لوازم آرایشی و بهداشتی در جهان محبوب است.

علارغم موارد بالا، نوآوری همواره در این کشور مورد توجه بوده و این کشور هزینه های فراوانی را جهت توسعه زیرساخت های آموزشی و تحقیقاتی صرف میکند. پرداخت کمک هزینه های مختلف تحصیلی حتی به دانشجویان خارجی از جمله این موارد است. در واقع فرانسه کشوری است که هیچ گونه تمایزی بین دانشجویان خارجی و دانشجویان فرانسوی قائل نمیشود. تحصیل رایگان در دانشگاه های فرانسه، ارائه حمل و نقل بسیار ارزان، کمک هزینه اجاره مسکن و خدمات درمانی رایگان از جمله خدماتی است که به دانشجویان خارجی ارائه میشود. تحصیل در برخی از دانشگاه های این کشور کاملا رایگان است.

وجود ابنیه تاریخی فراوان، موزه ها، طبیعت زیبا و سرسبز باعث شده که فرانسه در سالهای متمادی با جذب بیشترین گردشگر خارجی، محبوب‌ترین مقصد گردشگری جهان بوده و در آمارهای مختلف در جایگاه سومین کشور پر درآمد گردشگری قرار گیرد. از این رو علاقمندان به تحصیل در فرانسه فرصت بسیار خوبی جهت آشنایی با فرهنگ سایر ملل و گسترش ارتباطات خود دارند.

وجود صنایع وابسته به نفت و پتروشیمی، خودروسازی، هواپیماسازی و … از یک سو و وجود معادن زیرزمینی، روزمینی، خاک حاصلخیز و تولید محصولات کشاورزی و دامپروری متنوع از سوی دیگر باعث شده است تا این کشور فرصت های شغلی و تحصیلی فراوانی برای شهروندانش فراهم کرده و به عنوان مقصدی برای ادامه تحصیل بسیاری از دانشجویان مورد توجه قرار گیرد.

در ویدئو زیر با برخی از شهروندان آسیایی که در حال تحصیل در دانشگاه های فرانسه هستند مصاحبه شده است. امکان سفر به سایر کشورهای اروپایی، تحصیل به زبان انگلیسی یا فرانسه ، کسب تجارب متعدد بین المللی و در نهایت تعامل صمیمی با فرانسوی ها از جمله مواردی است که همه دانشجویان به آن اشاره میکنند. این در حالی است که بسیاری از هموطنان به دلیل عدم آگاهی از فرصت های تحصیل در فرانسه رهسپار کشورهای آسیای شرقی با کیفیت آموزشی به مراتب پایین تر و هزینه های بالاتر میشوند.

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

دانشگاه های فرانسه برای جذب هرچه بیشتر دانشجو از سراسر جهان چندین سال است که اقدام به برگزاری دوره های دانشگاه به زبان انگلیسی کرده اند. بر خلاف نظر اکثریت افراد جامعه که تصور می نمایند برای تحصیل در فرانسه نیاز به یادگیری و یا ارائه ی مدرک زبان فرانسه می باشد، باید به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی در فرانسه مهیا می باشد. شایان ذکر است متقاضیان این دوره ها هیچ نیازی به یادگیری و یا ارائه ی مدرک زبان فرانسه ندارند.

اخذ پذیرش تحصیلی در فرانسه بدون مدرک زبان نیز میسر است. آگاهی از این موضوع برای دانشجویانی که خواهان تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان هستند بسیار مهم است.یکی از مواردی که متقاضیان تحصیل در فرانسه باید بدانند آگاهی از شرایط آموزشی کشور فرانسه است. همانگونه که پیشتر در مقاله نظام آموزشی کشور فرانسه توضیح داده شد نظام آموزشی در کشور فرانسه مانند بسیاری از کشورهای اروپایی بر اساس لیسانس، فوق لیسانس و دکتری می باشد. در ادامه شرایط تحصیل در هر مقطع ذکر شده است.

طاق پیروزی یا طاق نصرت (به فرانسوی: Arc de Triomphe)

طاق پیروزی یا طاق نصرت در شهر پاریس (Arc de Triomphe)

تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه

تحصیل در مقطع دکتری در کشور فرانسه کاملاً رایگان است و شغل محسوب می شود. ویزای تعلق گرفته به دانشجویان در این مقطع ویزای شغلی است و دانشجویان حقوق ماهانه دریافت می کنند و مالیات نیز پرداخت می نمایند. باتوجه به قوانین کار در کشور فرانسه در حال حاضر حقوق دکتری ماهانه 1700 یورو می باشد که 300 یورو از آن بابت مالیات کم می شود و مابقی به دانشجو پرداخت می شود.

دوره ی دکتری در فرانسه 3 سال می باشد که فقط شامل پژوهش و کارهای تحقیقاتی می باشد.کشور فرانسه برای جذب دانشجویان نخبه در این مقطع اقدام به برگزاری این دوره ها به زبان انگلیسی نموده است و کلیه کورس ها به زبان انگلیسی تدریس می شود.

حقوق دریافتی در این دوره نسبت به هزینه های زندگی در فرانسه خیلی رقم بالایی می باشد. بنابراین دانشجویان بسیاری متقاضی ورود به این دوره هستند. با توجه به توضیح فوق دانشجویان جهت ورود به این دوره نیازمند رزومه قوی هستند. بنابرین داشتن نمره ی زبان خیلی خوب (نمره بین 6.5 تا 7.5 آیلتس)، معدل بالا، فارغ التحصیلی از دانشگاه های دولتی ممتاز و شناخته شده، مقلات ISI و کارهای تحقیقاتی و پژوهشی شانس افراد را در موفقیت بالا می برد.

دانشجویان پس از پایان این دوره و اخذ موفقیت آمیز مدرک دکتری می توانند در خواست اقامت در فرانسه را بدهند. همچنین می توانند به عنوان محقق در دانشگاه مشغول به کار شوند و یا دوره های پست داک را بگذرانند.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

در اکثر دانشگاه های فرانسه بعد از پایان تحصیلات کارشناسی دو مقطع تحصیلی برای کارشناسی ارشد وجود دارد. دوره ی اول مستر 1 نام دارد و دوره ی بعدی مستر 2 نام دارد. هر یک از این دوره ها یک ساله می باشند و بسته به نوع رشته و دانشگاه دوره ی کارآموزی هم دارند.

در اکثر دانشگاه ها در دوره های مستر 1 تمرکز روی واحدهای درسی می باشد. در این دوره دانشجویان در هر دو ترم تعدادی واحد درسی را می گذرانند و در انتها معمولاً دو ماه تا 45 روز دوره ی کارآموزی دارند.
در دوره های مستر 2 تمرکز بیشتر روی فعالیت های پژوهشی می باشد و دانشجویان فقط یک ترم واحدهای درسی را پاس خواهند کرد و از ترم دوم که شامل پنج تا شش ماه می شود مشغول کارآموزی و انجام پروژه ی تخصصی خود خواهند شد.

از آنجا که دروه های کارشناسی در فرانسه 3 سال می باشد و در ایران 4 سال می باشد، دانشجویان ایرانی فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی به شرط داشتن رزومه ی خوب امکان ادامه ی تحصیل به طور مستقبم در دوره ی مستر 2 را دارند و نیازی به گذراندن دوره ی مستر 1 نیست. از جمله مزایایی که میتوان برای دوره های مستر 2 نام برد این است که این دوره ها اکثراً رایگان هستند و در دوره ی کارآموزی حقوق ماهانه به دانشجویان تعلق می گیرد.

اکثر این دوره ها به زبان انگلیسی برگزار می شود و نیازی به دانستن زبان فرانسه نیست.

تحصیل در مقطع کارشناسی در فرانسه

دوره های کارشناسی در فرانسه 3 سال می باشد. در این دوره دانشجویان موظف به گذراندن 6 نیمسال تحصیلی و 180 واحد درسی هستند. اکثر این دوره ها به زبان فرانسه برگزار می شود و دانشجویان جهت ورود به این دوره ها نیازمند مدرک B2 زبان فرانسه می باشند. این دوره ها به زبان فرانسه کاملاً رایگان می باشد و دانشجویان در حین تحصیل از کمک هزینه هایی شامل حمل و نقل داخل شهری رایگان، کمک هزینه ی اسکان و بیمه برخوردار می شوند.

دانشجویان در حین تحصیل حق کار تمام وقت را نداشته ولی بصورت پاره وقت و حداکثر به مدت 20 ساعت در هفته می توانند کار کنند. در این شرایط دانشجویان معمولاً به ازای هر ساعت کار 7 یورو می توانند دریافتی داشته باشند

منظقه تجاری La Défense در شهر پاریس

منظقه تجاری La Défense در شهر پاریس

مزایای تحصیل در فرانسه

از مزایای تحصیل در فرانسه می توان به این نکات اشاره کرد:

  • هزینه ی تحصیل و زندگی به مراتب ارزان تر از سایر کشورهای اروپایی
  • امکان اخذ پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان ( بدون نیاز به آشنایی با زبان فرانسه)
  • دریافت کمک هزینه های زندگی و مسکن
  • بیمه درمانی رایگان برای دانشجویان
  • تحصیل برای اکثر رشته ها رایگان می باشد و همچنین امکان اخذ بورس تحصیلی و یا کمک هزینه تحصیلی برای متقاضیان وجود دارد.
  • تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه شغل محسوب می شود و دانشجویان حقوق ماهیانه دریافت می کنند، علاوه بر تمامی موارد ذکر شده دانشجویان از حمایت های دولتی برخوردار خواهند شد.
  • بر خلاف باور عمومی هزینه های زندگی در کشور فرانسه برای دانشجویان بسیار پایین می باشد که این مورد را هم می تواند از جذابیت های ادامه ی تحصیل در فرانسه دانست.

تذکر مهم: دانشجویان و متقاضیان ادامه تحصیل باید به این نکته توجه نمایند که در حال حاضر امکان ادامه ی تحصیل به زبان انگلیسی در تمامی رشته ها به جز رشته های پزشکی امکان پذیر می باشد.

به صورت میانگین و با احتساب حمایت های مالی که دولت فرانسه از دانشجویان میکند هزینه زندگی در فرانسه  به صورت ماهانه بین 350 تا 550 یورو میباشد. جهت آگاهی کامل از هزینه های زندگی در این کشور مقاله شرایط و هزینه های زندگی در فرانسه را مطالعه نمایید.

رودخانه سن (seine) در شهر پاریس

رودخانه سن (seine) در شهر پاریس

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

میانگین آراء: 4.7 / 5. تعداد آراء: 3

تاکنون کسی به این مطلب رای نداده است. اولین شخصی باشید که رای میدهید.