مطابق با آخرین قوانین اخذ ویزای تحصیلی فرانسه
 • بازبینی شده توسط وکلای رسمی

تحصیل در فرانسه : مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

پرچم فرانسه

تحصیل در فرانسه یک شیوه مناسب برای مهاجرت به اروپاست. در کشور فرانسه بخش عمده ای از هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی توسط دولت فرانسه پوشش داده میشود.  همچنین کمک هزینه مسکن، حمل و نقل و بیمه رایگان به دانشجویان تعلق میگیرد. تحصیل در فرانسه به زبان فرانسه و انگلیسی انجام میشود و امکان تحصیل در مقطع ارشد و دکتری بدون مدرک زبان نیز میسر است.

درخواست مشاوره امور مهاجرتی

تحصیل در فرانسه

فرانسه یکی از مقاصد مهم تحصیلی برای دانشجویان بین المللی و متقاضیان تحصیل در اروپا است. این کشور یکی از معتبرترین سیستم های آموزشی دنیا را دارد و با داشتن فرهنگ غنی، تجربه تحصیل و زندگی در یک محیط چند فرهنگی را برای دانشجویان محیا میکند. فرانسه کشوری است که زندگی در آن بسیار خوشایند است و عموما به خاطر سبک زندگی مردمانش، کیفیت زندگی، غذاها، صنعت مد، عطرها و لوازم آرایشی و بهداشتی در جهان محبوب است. ۴ عامل اصلی که دانشجویان علاقمند به تحصیل در این کشور مدرن اروپایی و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه هستند عبارت است از:

 1. امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در طیف وسیعی از رشته ها در کشور فرانسه 
 2. پذیرش تحصیلی فرانسه در رشته های مدیرتی به زبان انگلیسی بدون نیاز به مدرک زبان
 3. صدور ویزای تحصیلی فرانسه برای علاقمندان به یادگیری زبان فرانسه بدون نیاز به داشتن مدرک زبان فرانسه
 4. امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین المللی در برخی مراکز آموزشی فرانسه

مزایای تحصیل در فرانسه

نوآوری همواره در کشور فرانسه مورد توجه بوده و این کشور هزینه های فراوانی را جهت توسعه زیرساخت های آموزشی و تحقیقاتی صرف میکند. در واقع فرانسه کشوری است که هیچ گونه تمایزی بین دانشجویان خارجی و دانشجویان فرانسوی قائل نمیشود پرداخت کمک هزینه های مختلف تحصیلی حتی به دانشجویان خارجی از جمله این موارد است. . تحصیل رایگان در برخی دانشگاه های فرانسه، ارائه حمل و نقل بسیار ارزان، کمک هزینه اجاره مسکن و خدمات درمانی رایگان از جمله خدماتی است که به دانشجویان خارجی ارائه میشود.

از مزایای مهاجرت تحصیلی به فرانسه می توان به این نکات اشاره کرد:

 1. هزینه ی تحصیل و زندگی به مراتب ارزان تر از سایر کشورهای اروپایی
 2. امکان اخذ پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان ( بدون نیاز به آشنایی با زبان فرانسه)
 3. دریافت کمک هزینه های زندگی و مسکن ( حدود ۴۰درصد هزینه مسکن یا خوابگاه از سوی دولت به دانشجویان کمک هزینه داده میشود)
 4. بیمه درمانی رایگان برای دانشجویان
 5. تحصیل در برخی دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی رایگان می باشد و همچنین امکان اخذ بورس تحصیلی و یا کمک هزینه تحصیلی برای متقاضیان وجود دارد.
 6. تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه شغل محسوب می شود و دانشجویان حقوق ماهیانه دریافت می کنند، علاوه بر تمامی موارد ذکر شده دانشجویان از حمایت های دولتی برخوردار خواهند شد.
 7. بر خلاف باور عمومی هزینه های زندگی در کشور فرانسه برای دانشجویان بسیار پایین می باشد که این مورد را هم می تواند از جذابیت های مهاجرت تحصیلی به فرانسه دانست.

تذکر مهم: دانشجویان و متقاضیان مهاجرت تحصیلی به فرانسه باید به این نکته توجه نمایند که در حال حاضر امکان ادامه ی تحصیل به زبان انگلیسی در تمامی رشته ها به جز رشته های پزشکی امکان پذیر می باشد.

آشنایی با نظام آموزشی کشور فرانسه

قبلا در مقاله نظام آموزشی فرانسه شرایط تحصیل در فراسه به صورت کامل بررسی شد. درواقع سیستم آموزش فرانسه شامل سه مرحله است:

 • آموزش ابتدایی: آموزش ابتدایی از سن 6 سالگی برای کودکان شروع شده و تا 5 سال ادامه دارد.
 • آموزش متوسطه :آموزش متوسطه خود به دو بخش 3 و چهار ساله تقسیم می‌شود. پس از این دوره دانش‌آموزان مدرک دیپلم فنی یا دیپلم دانشگاهی دریافت می‌کنند.
 • آموزش عالی: آموزش عالی شامل مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و پست داک میباشد. دوره‌ی کارشناسی در فرانسه سه سال می‌باشد که پس از گذراندن موفقیت‌آمیز 6 نیمسال تحصیلی و 180 واحد درسی به دانشجویان اعطا می‌گردد. دوره‌ی کارشناسی ارشد یا مستر دو سال می‌باشد که پس از گذراندن موفقیت‌آمیز 4 نیمسال تحصیلی و 120 واحد درسی به دانشجویان اعطا می‌شود و در نهایت دوره‌ی دکتری، سه سال می‌باشد و شامل 6 نیمسال تحصیلی می‌شود.
تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی

دوره کارشناسی در فرانسه 3 سال می باشد. در این دوره دانشجویان موظف به گذراندن 6 نیمسال تحصیلی و 180 واحد درسی هستند. دانشجویان در حین تحصیل حق کار تمام وقت را نداشته ولی بصورت پاره وقت و حداکثر به مدت 20 ساعت در هفته می توانند کار کنند. در این شرایط دانشجویان میتوانند به ازای هر ساعت کار 8 یورو  دریافتی داشته باشند. اخذ ویزای تحصیلی فرانسه فرصتی برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه و ورود به بازارهای کار بین المللی است.

دوره کارشناسی در فرانسه به زبان فرانسه برگزار می شود و دانشجویان جهت ورود به این دوره ها نیازمند مدرک B2 زبان فرانسه می باشند. به طور معمول هزینه ثبت نام دانشگاه جهت تحصیل در مقطع لیسانس، چیزی در حدود 2،770 یورو در سال است.  دانشجویان در حین تحصیل از کمک هزینه هایی شامل حمل و نقل داخل شهری رایگان، کمک هزینه ی اسکان و بیمه برخوردار می شوند.

شرایط تحصیل لیسانس در فرانسه

 • برخی دوره های کارشناسی در رشته های مدیریتی و بازاریابی در کشور فرانسه به زبان انگلیسی برگزار میشوند. این رشته ها شهریه بالاتری دارند و عموما در شهرهایی مانند پاریس و لیون برگزار میشود.
 • در صورتی که متقاضیان با زبان فرانسه آشنایی داشته باشند در شرایط خاص میتوانند به صورت رایگان در فرانسه تحصیل کنند.

در صورتی که مایل به مهاجرت تحصیلی به فرانسه و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی هستید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله تحصیل کارشناسی در فرانسه را بخوانید و یا برای دریافت مشاوره رایگان مهاجرتی با موسسه تماس بگیرید.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد (MASTER) در کشور فرانسه دو دوره مستقل یکساله است. دانشجویان موظفند در هر سال تحصیلی دو ترم را سپری کرده و دروس مربوطه را با موفقیت پشت سر بگذارند. دوره ی اول مستر 1 (M1) نام دارد و دوره بعدی مستر 2 (M2) نام دارد.

در اکثر دانشگاه ها در دوره های مستر 1 تمرکز روی واحدهای درسی می باشد و در دوره های مستر 2 تمرکز بیشتر روی فعالیت های پژوهشی است.در دوره مستر ۲ دانشجویان فقط یک ترم واحدهای درسی را پاس خواهند کرد و از ترم دوم که شامل پنج تا شش ماه می شود مشغول کارآموزی و انجام پروژه تخصصی خود خواهند شد.

دوره های کارشناسی ارشد در فرانسه هم به زبان فرانسه و هم به زبان انگلیسی برگزار میشوند. جهت تحصیل در دوره هایی که به زبان انگلیسی هستند نیازی به آشنایی با زبان فرانسه وجود ندارد. تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی در مقطع فوق لیسانس چیزی در حدود ۳۷۷۰ یورو در سال برای دانشجویان بین المللی هزینه دارد.

شرایط تحصیل فوق لیسانس در فرانسه

 • دانشجویان شرکت کننده در دوره های مستر دو (M2) در ترم دوم تحصیلی کارورزی دارند و در دوره کارورزی به آنها حقوق پرداخت میشود. مبلغ این حقوق از ماهیانه 500 یورو به بالاست.
 • بیش از 1500 دوره به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه ارائه میشود و تعداد آنها هر سال در حال افزایش است.

در صورتی که مایل به مهاجرت تحصیلی به فرانسه و ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس هستید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسهرا بخوانید و یا برای دریافت مشاوره رایگان مهاجرتی با موسسه تماس بگیرید.

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه در کمپوس دانشگاه Paris Saclay

تحصیل در فرانسه در مقطع دکتری

دوره دکتری در فرانسه 3 سال است که فقط شامل پژوهش و کارهای تحقیقاتی می باشد. تحصیل دکتری در فرانسه به زبان انگلیسی انجام میشود و دانشجویان نیازی به آشنایی با زبان فرانسه ندارند. شایان ذکر است اساتید برجسته علمی فاندهای متعددی دارند که در صورت اخذ بورسیه تحصیلی، به دانشجو حقوق پرداخت میشود. در این شرایط تحصیل در مقطع دکتری در کشور فرانسه شغل محسوب می شود و دانشجویان حقوق ماهانه دریافت می کنند و مالیات نیز پرداخت می نمایند.

دانشجویان بین المللی که در ابتدای سال تحصیلی 2022 در مقطع دکترا ثبت نام میکنند، دولت فرانسه هزینه تحصیل آنها را تقبل میکند. شهریه این دانشجویان 380 یورو در سال خواهد بود. به دانشجویان بین المللی که فاند دریافت میکنند، حقوق ماهیانه پرداخت میشود. باتوجه به قوانین کار در کشور فرانسه، در حال حاضر حقوق دکتری ماهانه 1700 یورو می باشد که 300 یورو از آن بابت مالیات کم می شود و مابقی به دانشجو پرداخت می شود.

حقوق دریافتی در این دوره نسبت به هزینه های زندگی در فرانسه خیلی رقم بالایی می باشد. بنابراین دانشجویان بسیاری متقاضی ورود به این دوره هستند. با توجه به توضیح فوق دانشجویان جهت ورود به این دوره نیازمند رزومه قوی هستند. بنابراین داشتن نمره ی زبان خیلی خوب (نمره بین 6.5 تا 7.5 آیلتس)، معدل بالا، فارغ التحصیلی از دانشگاه های دولتی ممتاز و شناخته شده، مقلات ISI و کارهای تحقیقاتی و پژوهشی شانس افراد را در اخذ فاند دکتری در کشور فرانسه بالا می برد.

شرایط تحصیل دکتری در فرانسه

 • در صورت اخذ فاند تحصیلی دکتری، دانشجویان پس از پایان این دوره و اخذ موفقیت آمیز مدرک دکتری می توانند درخواست اقامت در فرانسه را بدهند. همچنین میتوانند به عنوان محقق در دانشگاه مشغول به کار شوند و یا دوره های پست داک را بگذرانند.
 • تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه نیازمند مدرک زبان انگلیسی است. اما در برخی رشته های مدیریتی و بازرگانی بدون داشتن مدرک زبان در مقطع دکتری میتوان به تحصیل پرداخت.

در صورتی که مایل به مهاجرت تحصیلی به فرانسه و ادامه تحصیل در مقطع دکتری بدون مدرک زبان هستید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله دوره DBA در فرانسهرا بخوانید و یا برای دریافت مشاوره رایگان مهاجرتی با موسسه تماس بگیرید.

تحصیل در فرانسه در رشته DBA

تحصیل در فرانسه در رشته DBA در Grenoble Ecole de Management

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

دانشگاه های فرانسه برای جذب هرچه بیشتر دانشجو از سراسر جهان چندین سال است که اقدام به برگزاری دوره های دانشگاه به زبان انگلیسی کرده اند. بر خلاف نظر اکثریت افراد جامعه که تصور می نمایند برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه نیاز به یادگیری و یا ارائه ی مدرک زبان فرانسه می باشد، باید به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی در فرانسه مهیا می باشد. شایان ذکر است متقاضیان این دوره ها هیچ نیازی به یادگیری و یا ارائه ی مدرک زبان فرانسه ندارند. به صورت کلی نکات زیر جهت آگاهی علاقمندان به تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه بیان میشود.

 1. تحصیل در مقطع کارشناسی:  تحصیل در این مقطع در فرانسه عموما به زبان فرانسه است. در برخی رشته های مدیریتی و بازرگانی در مقطع کارشناسی امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد.
 2. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد: تحصیل ارشد در کشور فرانسه هم به زبان فرانسه و هم به زبان انگلیسی مقدور است. رشته های زیادی در فرانسه وجود دارد که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آنها مهیا است.
 3. تحصیل در مقطع دکتری: تحصیل دکتری در کشور فرانسه هم به زبان فرانسه و هم به زبان انگلیسی مقدور است. اما عموما برای تحصیل همراه با فاند تحصیلی در این رشته ها نیاز به مدرک زبان انگلیسی است.
 4. تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی: تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در فرانسه به زبان فرانسه میباشد و دانشجویان جهت ادامه تحصیل در این رشته ها باید به زبان فرانسه آشنایی کامل داشته باشند.
مهاجرت به فرانسه

منطقه تجاری la defense واقع در پاریس

تحصیل رایگان در فرانسه

بعد از پاییز ۲۰۱۹، تحصیل رایگان در فرانسه برای دانشجویان بین المللی حذف شد، اما با این حال هنوز هم راه های مختلفی برای تحصیل رایگان در این کشور اروپایی وجود دارد. باتوجه به اینکه فرانسه یک کشور سوسیالیست است و حمایت خوبی از دانشجویان بین المللی صورت میگیرد هنوز هم تحصیلات عالی در این کشور نسبت به کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا، استرالیا و …  مقرون به صرفه است. روش های تحصیل رایگان در فرانسه در زیر آورده شده است:

 1. شرکت در دوره های زبان فرانسه و دریافت مدرک زبان: بسیاری از رشته هایی که به زبان فرانسه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این کشور ارائه میشود از دانشجویان بین المللی شهریه دریافت نمیکنند. لازم به ذکر است فقط دانشجویانی که مدرک زبان فرانسه دارند میتوانند در این دوره ها ثبت نام کنند.
 2. تحصیل رایگان در فرانسه به زبان انگلیسی: دوره های تحصیلی مختلفی در رشته های مدیریتی در فرانسه وجود دارد که شرایط خوبی را برای دانشجویان بین المللی محیا میکنند. امکان ادامه تحصیل در این رشته ها برای تمامی متقاضیان وجود دارد . به عبارتی با هر مدرک کارشناسی ارشدی میتوان در این دوره ها ادامه تحصیل داد.
 3. تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه در برخی دانشگاه های خاص: برخی از دانشگاه های فرانسه ، شهریه ای برابر با دانشجویان فرانسوی را از دانشجویان بین المللی دریافت میکنند. تعداد این دانشگاه ها محدود است و رقابت برای پذیرش در این دانشگاه ها نیز زیاد است.
 4. اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه: بورسیه های تحصیلی زیادی در کشور فرانسه به دانشجویان بین المللی پرداخت میشود که بخش عمده ای از هزینه تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش میدهد.

بورسیه تحصیلی فرانسه

بورسیه تحصیلی ایفل، بورسیه های بین المللی ENS، بورسیه تحصیلی عالی Ampere، بورسیه امیلی بوتیمی، بورسیه Université Paris-Saclay و بورسیه های بنیاد فناوری گرنوبل تنها بخش کوچکی از بورسیه های تحصیلی هستند که به دانشجویان بین المللی تعلق میگیرد. شایان ذکر است که دانشجویانی که در دوره های مستر ۲ (M2) شرکت میکنند، در پایان دوره کارورزی 6 ماهه دارند و به آنها حقوق پرداخت میشود. بنابراین چندان نیازی به بورسیه در این دوره احساس نمیشود. دریافت ویزای تحصیلی فرانسه فرصت مناسبی برای تحصیل در محیط های آکادمیک بین المللی و مهاجرت تحصیلی به فرانسه است.

در صورتی که میخواهید اطلاعات کاملتری از دانشگاه های ارزان قیمت و یا بورسیه تحصیلی فرانسه بدست بیاورید مقاله تحصیل رایگان در فرانسه را بخوانید.

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه در کلاس های مدرن

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان مورد توجه بسیاری از علاقمندان به ادامه تحصیل در کشور فرانسه است. اما باید بدانید اگرچه نیازی به مدرک برای تحصیل در برخی دوره ها در کشور فرانسه نیست، اما متقتضیان میبایست برای دوره زبان فرانسه در کشور فرانسه حداقل در سطح A2 زبان فرانسه باشند. همچنین برای تحصیل در دوره های MBA و DBA میبایست با زبان انگلیسی آشنایی کافی داشه باشند.

 1. شرکت در دوره زبان فرانسه در کشور فرانسه
 2. شرکت در رشته مستر مدیریت کسب و کار (MBA) در کشور فرانسه
 3. شرکت در رشته مدیریت کسب و کار (DBA) در کشور فرانسه

این دوره ها از پرطرفدارترین شیوه های مهاجرتی به کشور فرانسه است که مورد توجه بسیاری از مدیران و صاحبان کسب و کارها قرار گرفته است. چرا که برای تحصیل در دوره DBA نیازی به حضور درکلاس ها نیست و دوره به صورت آنلاین برگزار میشود.

جهت آشنایی با شهریه، شرایط سنی و سایر شروطی که متقاضیان باید برای شرکت در این دوره ها داشته باشند مقاله تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان را بخوانید.

تحصیل در فرانسه در دانشگاه سوربن

تحصیل در فرانسه در دانشگاه سوربن

تحصیل در فرانسه در دوره های زبان فرانسه

دوره زبان فرانسه از متداولترین روش های مهاجرت به فرانسه بدون مدرک زبان است. با اخذ ویزای زبان فرانسه، متقاضیان میتوانند در فرانسه زبان یاد بگیردند و پس از دریافت مدرک وارد دانشگاه شوند.

دوره‌های زبان در کشور فرانسه در دانشگاه‌ها و کالج‌های دولتی یا خصوصی برگزار می‌شود. به‌ صورت کلی این دوره‌ها به‌صورت ترمیک برگزار می‌شود و هر سال شامل 2 ترم 4.5 ماهه است. هزینه  شرکت در دوره زبان فرانسه بین 2000 تا 4000 یورو در سال می باشد.

برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه از طریق دوره زبان میبایست متقاضیان در سطح A2 به زبان فرانسه آشنایی داشته باشند. دوره های زبان که در دانشگاه های کشور فرانسه برگزار میشوند از اعتبار بالاتری برخوردار هستند و عموما شانس بالاتری برای ویزا شدن نسبت به موسسات خصوصی دارند.

دوره های زبان فرانسه برای افرادی هم که قصد ادامه تحصیل در دانشگاه های فرانسوی زبان کشور کانادا را دارند بسیار مناسب است. لازم به دکر است شهریه تحصیل به زبان فرانسه در رشته های مهندسی در کشور کانادا بسیار ناچیز است.

برای آشنایی با دوره زبان فرانسه در کشور فرانسه و مقایسه شرایط آن با دوره های مشابه در کشور کانادا مقاله دوره زبان فرانسه را بخوانید. و یا برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه حقوقی علم افروز تماس بگیرید.

دوره زبان فرانسه در فرانسه

دوره زبان فرانسه در فرانسه

تحصیل در فرانسه در رشته های مدیریتی

رشته های مدیریتی با توجه به اینکه محدودیت سنی سایر رشته ها را ندارند و از سوی دیگر با هر مدرک تحصیلی میتوان برای اپلای برای این رشته ها اقدام کرد جزو پرطرفدارترین رشته ها در میان رشته های تحصیلی هستند. در زیر دوره های مختلف در مقاطع مختلف به همراه الزامات و شهریه لیست شده است:

 1.  رشته MBA مقطع کارشناسی سالیانه 5000 یورو: تحصیل در این رشته ۳ ساله و به زبان انگلیسی است و نیازی به ارايه مدرک زبان نیست.
 2.  رشته MBA مقطع کارشناسی ارشد سالیانه ۷۰۰۰ یورو: تحصیل در این رشته یک ساله و به زبان انگلیسی است و نیازی به ارايه مدرک زبان نیست.
 3.  رشته DBA سالیانه ۵۰۰۰ یورو: تحصیل در این رشته ۳ ساله و به زبان انگلیسی است و نیازی به ارايه مدرک زبان نیست.
 4.  رشته مدیریت بازرگانی، مدیریت مالی، مدیریت نوآوری سالیانه 400 یورو: این رشته دارای شهریه دولتی بوده و متقاضیان میبایست آیلتس 6.5 داشته باشند.

برخی از رشته های مدیریتی که شهریه بالاتری دارند نیازی به ارائه مدرک زبان ندارند.

در صورتی که مایل به مهاجرت تحصیلی به فرانسه در رشته های مدیریتی هستید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله تحصیل مدیریت در فرانسهرا بخوانید و یا برای دریافت مشاوره رایگان مهاجرتی با موسسه تماس بگیرید.

رشته MBA در فرانسه در مدرسه تجارت ESSEC

رشته MBA در فرانسه در مدرسه تجارت ESSEC

تحصیل در رشته پزشکی یا دندانپزشکی در فرانسه

در کشور فرانسه برخلاف ساختار آموزشی که در ایران رواج دارد، ورود به دانشگاه برای تحصیل در رشته پزشکی راحت است، اما فارغ‌التحصیل شدن در این رشته چندان ساده نیست. برای تحصیل در رشته پزشکی و دندانپزشکی شما میبایست مدرک زبان فرانسه در سطح C1 داشته باشید. همچنین تحصیل در این رشته ها بدون کنکور میباشد. متقاضیان پس از ورود به رشته های پزشکی با دو حالت روبرو میشوند:

 1. حالت اول: پس از گذشت یک سال تحصیلی، وضعیت تحصیلی و رزومه شما سنجیده می‌شود. درصورتی‌که نمرات عالی در این مدت کسب کرده باشید، می‌توانید به‌صورت رایگان تحصیلات خود را ادامه دهید. اگر نمرات شما در حد پایین‌تر از متوسط باشد (کمتر از 10 باشد)، این امکان به شما داده می‌شود که مجددا شانس خود را امتحان کنید. درصورتی‌که نتوانید نمره کافی را کسب کنید، باید در رشته‌های پیراپزشکی، ادامه تحصیل کنید.
 2. حالت دوم: در همان سال اول علاوه بر رشته پزشکی، رشته‌ دیگری به شما آموزش داده می‌شود. پس از گذشت یک سال با بررسی وضعیت تحصیلی شما، اگر نمرات بالایی کسب کرده بودید، می‌توانید رشته پزشکی را ادامه دهید، در غیر این صورت می‌توانید رشته دیگری که آموزش ‌دیده‌اید را ادامه دهد.

جهت آشنایی با روال کامل تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در فرانسه و آزمون PACES مقاله تحصیل پزشکی در فرانسه را بخوانید و یا برای کسب اطلاعات بیشتر از خدمات مشاوره وکلای کارآزموده موسسه استفاده کنید.

تحصیل در فرانسه در رشته های مهندسی

در میان برخی از محبوب ترین مقاصد غیرانگلیسی زبان برای دانشجویان بین المللی، فرانسه در زمینه مهندسی پیشرو در جهان است. این کشور دارای یک سیستم آموزشی است که سالانه هزاران دانشجوی بین المللی را به خود جذب می کند. این علاقه در دانشجویان بین المللی برای تحصیل در رشته های مهندسی در فرانسه نه تنها به خاطر کیفیت بالای آموزشی که در دانشگاه های این کشور ارائه می شود، بلکه با به خاطر شرایط و حمایت های متفاوت دولتی از دانشجویان بین المللی است.فرانسه جدا از داشتن دانشگاه های معتبر که تحصیلات عالی با شهریه بسیار مقرون به صرفه ارائه می دهند، به داشتن برنامه درسی مدرن نیز شهرت دارد. دانشجویان بین المللی می توانند از برخی از معتبرترین و به روزترین دوره های ارائه شده در دانشگاه های فرانسه بهره مند شوند.

با توجه به اینکه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در رشته های مهندسی به زبان انگلیسی میباشد و دوره های ارشد یکساله هستند، بسیاری از علاقمندان به مهاجرت تحصیلی به فرانسه این مسیر را برای مهاجرت به این کشور اروپایی انتخاب میکنند. اکثر دوره های کارشناسی ارشد مهندسی به عنوان مدرک کارشناسی ارشد (M.Sc.) یا کارشناسی ارشد مهندسی (M.Eng.) ارائه می شوند. شرایط پذیرش در این دو تا حدودی متفاوت هست.

فوق لیسانس در فرانسه

پل نرماندی شاهکار مهندسی در کشور فرانسه

چرا تحصیل در فرانسه

 • وجود ابنیه تاریخی فراوان، موزه ها، طبیعت زیبا و سرسبز باعث شده که فرانسه در سالهای متمادی با جذب بیشترین گردشگر خارجی، محبوب‌ترین مقصد گردشگری جهان بوده و در آمارهای مختلف در جایگاه سومین کشور پر درآمد گردشگری قرار گیرد. از این رو علاقمندان به تحصیل در فرانسه فرصت بسیار خوبی جهت آشنایی با فرهنگ سایر ملل و گسترش ارتباطات خود دارند.
 • وجود صنایع وابسته به نفت و پتروشیمی، خودروسازی، هواپیماسازی و … از یک سو و وجود معادن زیرزمینی، روزمینی، خاک حاصلخیز و تولید محصولات کشاورزی و دامپروری متنوع از سوی دیگر باعث شده است تا این کشور فرصت های شغلی و تحصیلی فراوانی برای شهروندانش فراهم کرده و به عنوان مقصدی برای ادامه تحصیل بسیاری از دانشجویان مورد توجه قرار گیرد.
 • در ویدئو زیر با برخی از شهروندان آسیایی که در حال تحصیل در دانشگاه های فرانسه هستند مصاحبه شده است. امکان سفر به سایر کشورهای اروپایی، تحصیل به زبان انگلیسی یا فرانسه ، کسب تجارب متعدد بین المللی و در نهایت تعامل صمیمی با فرانسوی ها از جمله مواردی است که همه دانشجویان به آن اشاره میکنند. این در حالی است که بسیاری از هموطنان به دلیل عدم آگاهی از فرصت های مهاجرت تحصیلی به فرانسه، رهسپار کشورهای آسیای شرقی با کیفیت آموزشی به مراتب پایین تر و هزینه های بالاتر میشوند.

شرایط مهاجرت تحصیلی به فرانسه

هزینه تحصیل در فرانسه

شرایط و هزینه تحصیل در فرانسه در رشته های مختلف متفاوت است.در برخی دانشگاه های فرانسه از دانشجویان بین المللی شهریه ای برابر با شهروندان فرانسوی دریافت میگردد. اما به صورت کلی شرایط تحصیلی در فرانسه به صورت زیر است.

تحصیل به زبان فرانسه در کشور فرانسه رایگان است. تحصیل در دوره های زبان فرانسه سالیانه 2000 تا 4000 یورو هزینه دارد. از سوی دیگر تحصیل در مقطع کارشناسی برای دانشجویان بین المللی سالیانه 2770 یورو و تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی برای دانشجویان بین المللی سالیانه 3770 هزینه دارد. تحصیل در مقطع دکتری در صورت نداشتن فاند تحصیلی سالیانه 380 یورو هزینه دارد. اما در صورت داشتن فاند تحصیلی پس از کسر مالیات به دانشجو 1400 یورو پرداخت میگردد.

هزینه زندگی در فرانسه

به صورت میانگین و با احتساب حمایت های مالی که دولت فرانسه از دانشجویان میکند هزینه زندگی در فرانسه  به صورت ماهانه بین 350 تا 550 یورو میباشد. جهت آگاهی کامل از هزینه های زندگی در این کشور مقاله شرایط و هزینه های زندگی در فرانسه را مطالعه نمایید.

هزینه تقریبی زندگی در فرانسه (تمامی شهرها به جز پاریس و لیون):
هزینه اجاره خانه مستقل: 300 تا 600 یورو
هزینه خوردوخوراک: 120 یورو ماهیانه
هزینه حمل‌ونقل: 70 یورو
سایر هزینه‌ها: 80 یورو

در کشور فرانسه بخشی از هزینه اسکان به صورت کمک هزینه به دانشجویان پرداخت میشود. این میزان حدود ۴۰ درصد اجاره بها بوده و دانشجویان بین المللی نیز میتوانند از این کمک هزینه استفاده کنند.

هزینه خوابگاه در فرانسه

 • Student halls of residence: هزینه خوابگاه دانشجویی به طور متوسط 200 یورو در ماه است.در شهر پاریس معمولا 400 یورو در ماه است. حدود 13 درصد از دانشجویان بین المللی در خوابگاه (اقامتگاه)  دانشجویی زندگی می کنند. این یکی از محبوب ترین گزینه های اقامت در بین دانشجویان است، اما تقاضا بسیار بیشتر از عرضه است.
 • اجاره یک آپارتمان: هزینه اجاره یک آپارتمان کوچک بین 400 تا 700 یورو در ماه (800 یورو در پاریس) است، در حالی که در شهرهای کوچکتر فرانسه می توانید یک آپارتمان کوچک را با حدود 300 یورو در ماه اجاره کنید. اگر با همسر و/یا فرزند(فرزندان) خود زندگی می کنید، قیمت اجاره بین 700 تا 1000 یورو در ماه متغیر است و اگر آپارتمانی در مرکز شهر انتخاب کنید، می توانید هزینه بیشتری بپردازید. قبض آب و برق (برق، آب، اینترنت) 100 یورو دیگر در ماه خواهد بود.
 • خانواده میزبان: برخی خانواده های فرانسوی میزبان دانشجویان بین المللی میشوند که میتوانیداقامتگاه های را پیدا کنید که فقط 200 یورو در ماه تا حدود 800 یورو در ماه در پاریس هزینه دارند.

شرایط سنی تحصیل در فرانسه

به صورت کلی برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه محدودیت هایی در شرایط سنی متقاضی وجود دارد. این محدودیت ها در خصوص افزایش شانس ویزای متقاضی میباشد.

 1. اخذ پذیرش و ویزا در مقطع کارشناسی: حداکثر 23 سال
 2. اخذ پذیرش و ویزا در مقطع کارشناسی ارشد: بسته به نوع دانشگاه حداکثر32 تا 34 سال
 3. اخذ پذیرش و ویزا در مقطع دکتری: محدودیت سنی وجود ندارد.
تحصیل در فرانسه

خوابگاه های بین المللی فرصتی برای گشترش تعاملات اینترنشنال

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه به صورت زیر است:

 1. مدرک تحصیلی از دیپلم تا آخرین مدرک تحصیلی اخذ شده به همراه ریز نمرات
 2. ترجمه‌ مدارک تحصیلی و معادل‌سازی مدارک
 3. نامه پذیرش از مقطع تحصیلی مورد نظر از یکی از دانشگاه های معتبر فرانسه
 4. تمکن مالی برای پرداخت هزینه های تحصیل و زندگی در طول دوره آموزشی در فرانسه (این تمکن مالی ازطریق وجود ۹۰۰۰ یورو در حساب بانکی به نام شما به اثبات می‌رسد).
 5. مدرک B2 یا C1 زبان فرانسوی (به تناسب رشته و دانشگاه و در صورتی که رشته تحصیلی به زبان فرانسوی باشد).
 6. مدرک IELTS با نمره حداقل 6
 7. گذرنامه
 8. انگیزه نامه (SOP)
 9. رزومه (CV)

تمکن مالی ویزای تحصیلی فرانسه

میزان تمکن مالی برای اخذ ویزای دانشجویی فرانسه 9000 الی 12000 یورو است. بدیهی است هر چه میزان تمکن مالی متقاضی بهتر باشد شرایط بهتری برای ویزا شدن دارد. شایان ذکر است سفارت فرانسه در ایران دایر است و متقاضیان برای اخذ ویزانیازی به مراجعه به کشورهای همسایه ندارند.

مدرک زبان برای پذیرش تحصیلی فرانسه

عموما در دانشگاه های فرانسه مدرک زبان آیلتس، تافل IBT و PTE آکادمیک مورد قبول است. شایان ذکر است هر رشته شرایط مشخصی دارد اما داشتن نمره اورال 6 تا 6.5 آیلتس و یا معادل ان در سایر آزمونها برای اخذ پذیرش تحصیلی لازم است.

مهاجرت تحصیلی بدون مدرک زبان به فرانسه

طاق پیروزی در پاریس فرانسه – تحصیل بدون مدرک زبان در شهر پاریس

کار دانشجویی در فرانسه

جهت تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه برای دانشجویان ویزای تحصیلی فرانسه صادر میشود. این ویزا به اندازه طول دوران تحصیل اعتبار دارد و با استفاده از ویزای تحصیلی فرانسه شما می توانید تا 964 ساعت در سال کار کنید. این میزان معادل 60 درصد ساعات کاری یک کارمند عادی است. لازم به ذکر است محدودیت ساعت کاری به صورت هفتگی اعمال نمیشود و دانشجویان میتوانند در تابستان ها مدت زمان بیشتری کار کنند و در دوران امتحانات بر روی پاس کردن واحدهای درسی تمرکز کنند.

کار در فرانسه

نمایشگاه کار در فرانسه فرصتی برای پیدا کردن شغل

مسیرهای پیش رو بعد از تحصیل در فرانسه

 • وجود صنایع وابسته به نفت و پتروشیمی، خودروسازی، هواپیماسازی و … از یک سو و وجود معادن زیرزمینی، روزمینی، خاک حاصلخیز و تولید محصولات کشاورزی و دامپروری متنوع از سوی دیگر باعث شده است تا این کشور فرصت های شغلی و تحصیلی فراوانی رابرای فارغ التحصیلان دانشگاهی بوجود اورد. پس از پایان تحصیلات متقاضیان 6 ماه فرصت کارجویی دارند که قابل تمدید تا یکسال است.
 • در صورت یافتن شغل و پس از گذشت سه سال کار کردن و دریافت حداقل حقوق اداره کار کشور فرانسه و پرداخت مالیات، متقاضیان میتوانند درخواست اخذ اقامت دائم فرانسه را بدهند.
 • متقاضیانی که قصد مهاجرت به کانادا را دارند میتوانند در حین تحصیل در فرانسه ،‌مهارت های زبان فارنسه خود را تقویت کنند و برای مهاجرت به کانادا در سیستم اکسپرس انتری نتایج بهتری را کسب کنند و برای مهاجرت به کانادا اقدام کنند.

درخواست مشاوره رایگان مهاجرتی

با تکمیل فرم زیر مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس میگیرند. (زمان تخمینی تکمیل فرم: ۳۰ ثانیه)

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

سوالات متداول

تحصیل در فرانسه به زبان فرانسه رایگان است. اما تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه فقط در مقطع دکتری رایگان است. همچنین امکان تحصیل بدون نیاز به مدرک زبان انگلیسی در کشور فرانسه محیا است.

دانشجویان بین المللی که ویزای تحصیلی فرانسه دارند از 40 درصد کمک هزینه مسکن،‌حمل و نقل ارزان و بیمه درمانی رایگان بهره مند میشوند. شایان ذکر است داشتن شرایط سنی مناسب، نداشتن گپ تحصیلی زیاد از عوامل مهم در اخذ ویزای تحصیلی فرانسه است.

برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه الزامی به داشتن مدرک زبان فرانسه و یا انگلیسی نیست. به عنوان مثال دانشجویان میتوانند در دوره های زبان فرانسه در کشور فرانسه شرکت کنند و بعد از یادگیری زبان اقدام به ثبت نام در دانشگاه های رایگان فرانسه نمایند.

تحصیل در فرانسه به زبان فرانسه رایگان است اما تحصیل به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی 2770 یورو و در مقطع کارشناسی ارشد 3770 یورو هزینه دارد.  تحصیل در مقطع دکتری به زبان انگلیسی رایگان است.