مطابق با آخرین قوانین اخذ ویزای تحصیلی فرانسه
 • بازبینی شده توسط وکلای رسمی

تحصیل در فرانسه : مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

پرچم فرانسه

تحصیل در فرانسه یک شیوه مناسب برای مهاجرت به اروپاست. در کشور فرانسه بخش عمده ای از هزینه تحصیل دانشجویان بین المللی توسط دولت فرانسه پوشش داده میشود.  همچنین کمک هزینه مسکن، حمل و نقل و بیمه رایگان به دانشجویان تعلق میگیرد. تحصیل در فرانسه به زبان فرانسه و انگلیسی انجام میشود و امکان تحصیل در مقطع ارشد و دکتری بدون مدرک زبان نیز میسر است.

درخواست مشاوره امور مهاجرتی

درخواست مشاوره مهاجرتی

تحصیل در فرانسه

فرانسه یکی از مقاصد مهم تحصیلی برای دانشجویان بین المللی و متقاضیان تحصیل در اروپا است. این کشور یکی از معتبرترین سیستم های آموزشی دنیا را دارد و با داشتن فرهنگ غنی، تجربه تحصیل و زندگی در یک محیط چند فرهنگی را برای دانشجویان محیا میکند. فرانسه کشوری است که زندگی در آن بسیار خوشایند است و عموما به خاطر سبک زندگی مردمانش، کیفیت زندگی، غذاها، صنعت مد، عطرها و لوازم آرایشی و بهداشتی در جهان محبوب است. ۴ عامل اصلی که دانشجویان علاقمند به تحصیل در این کشور مدرن اروپایی و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه هستند عبارت است از:

 1. امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی در طیف وسیعی از رشته ها در کشور فرانسه 
 2. پذیرش تحصیلی فرانسه در رشته های مدیرتی به زبان انگلیسی بدون نیاز به مدرک زبان
 3. صدور ویزای تحصیلی فرانسه برای علاقمندان به یادگیری زبان فرانسه بدون نیاز به داشتن مدرک زبان فرانسه
 4. امکان تحصیل رایگان برای دانشجویان بین المللی در برخی مراکز آموزشی فرانسه

مزایای تحصیل در فرانسه

نوآوری همواره در کشور فرانسه مورد توجه بوده و این کشور هزینه های فراوانی را جهت توسعه زیرساخت های آموزشی و تحقیقاتی صرف میکند. در واقع فرانسه کشوری است که هیچ گونه تمایزی بین دانشجویان خارجی و دانشجویان فرانسوی قائل نمیشود پرداخت کمک هزینه های مختلف تحصیلی حتی به دانشجویان خارجی از جمله این موارد است. . تحصیل رایگان در برخی دانشگاه های فرانسه، ارائه حمل و نقل بسیار ارزان، کمک هزینه اجاره مسکن و خدمات درمانی رایگان از جمله خدماتی است که به دانشجویان خارجی ارائه میشود.

از مزایای مهاجرت تحصیلی به فرانسه می توان به این نکات اشاره کرد:

 1. هزینه ی تحصیل و زندگی به مراتب ارزان تر از سایر کشورهای اروپایی
 2. امکان اخذ پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان ( بدون نیاز به آشنایی با زبان فرانسه)
 3. دریافت کمک هزینه های زندگی و مسکن ( حدود ۴۰درصد هزینه مسکن یا خوابگاه از سوی دولت به دانشجویان کمک هزینه داده میشود)
 4. بیمه درمانی رایگان برای دانشجویان
 5. تحصیل در برخی دانشگاه ها برای دانشجویان بین المللی رایگان می باشد و همچنین امکان اخذ بورس تحصیلی و یا کمک هزینه تحصیلی برای متقاضیان وجود دارد.
 6. تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه شغل محسوب می شود و دانشجویان حقوق ماهیانه دریافت می کنند، علاوه بر تمامی موارد ذکر شده دانشجویان از حمایت های دولتی برخوردار خواهند شد.
 7. بر خلاف باور عمومی هزینه های زندگی در کشور فرانسه برای دانشجویان بسیار پایین می باشد که این مورد را هم می تواند از جذابیت های مهاجرت تحصیلی به فرانسه دانست.

تذکر مهم: دانشجویان و متقاضیان مهاجرت تحصیلی به فرانسه باید به این نکته توجه نمایند که در حال حاضر امکان ادامه ی تحصیل به زبان انگلیسی در تمامی رشته ها به جز رشته های پزشکی امکان پذیر می باشد.

آشنایی با نظام آموزشی کشور فرانسه

قبلا در مقاله نظام آموزشی فرانسه شرایط تحصیل در فراسه به صورت کامل بررسی شد. درواقع سیستم آموزش فرانسه شامل سه مرحله است:

 • آموزش ابتدایی: آموزش ابتدایی از سن 6 سالگی برای کودکان شروع شده و تا 5 سال ادامه دارد.
 • آموزش متوسطه :آموزش متوسطه خود به دو بخش 3 و چهار ساله تقسیم می‌شود. پس از این دوره دانش‌آموزان مدرک دیپلم فنی یا دیپلم دانشگاهی دریافت می‌کنند.
 • آموزش عالی: آموزش عالی شامل مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری و پست داک میباشد. دوره‌ی کارشناسی در فرانسه سه سال می‌باشد که پس از گذراندن موفقیت‌آمیز 6 نیمسال تحصیلی و 180 واحد درسی به دانشجویان اعطا می‌گردد. دوره‌ی کارشناسی ارشد یا مستر دو سال می‌باشد که پس از گذراندن موفقیت‌آمیز 4 نیمسال تحصیلی و 120 واحد درسی به دانشجویان اعطا می‌شود و در نهایت دوره‌ی دکتری، سه سال می‌باشد و شامل 6 نیمسال تحصیلی می‌شود.
تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی

دوره کارشناسی در فرانسه 3 سال می باشد. در این دوره دانشجویان موظف به گذراندن 6 نیمسال تحصیلی و 180 واحد درسی هستند. دانشجویان در حین تحصیل حق کار تمام وقت را نداشته ولی بصورت پاره وقت و حداکثر به مدت 20 ساعت در هفته می توانند کار کنند. در این شرایط دانشجویان میتوانند به ازای هر ساعت کار 8 یورو  دریافتی داشته باشند. اخذ ویزای تحصیلی فرانسه فرصتی برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه و ورود به بازارهای کار بین المللی است.

دوره کارشناسی در فرانسه به زبان فرانسه برگزار می شود و دانشجویان جهت ورود به این دوره ها نیازمند مدرک B2 زبان فرانسه می باشند. به طور معمول هزینه ثبت نام دانشگاه جهت تحصیل در مقطع لیسانس، چیزی در حدود 2،770 یورو در سال است.  دانشجویان در حین تحصیل از کمک هزینه هایی شامل حمل و نقل داخل شهری رایگان، کمک هزینه ی اسکان و بیمه برخوردار می شوند.

شرایط تحصیل لیسانس در فرانسه

 • برخی دوره های کارشناسی در رشته های مدیریتی و بازاریابی در کشور فرانسه به زبان انگلیسی برگزار میشوند. این رشته ها شهریه بالاتری دارند و عموما در شهرهایی مانند پاریس و لیون برگزار میشود.
 • در صورتی که متقاضیان با زبان فرانسه آشنایی داشته باشند در شرایط خاص میتوانند به صورت رایگان در فرانسه تحصیل کنند.

در صورتی که مایل به مهاجرت تحصیلی به فرانسه و ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی هستید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله تحصیل کارشناسی در فرانسه را بخوانید و یا برای دریافت مشاوره رایگان مهاجرتی با موسسه تماس بگیرید.

تحصیل در فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

دوره کارشناسی ارشد (MASTER) در کشور فرانسه دو دوره مستقل یکساله است. دانشجویان موظفند در هر سال تحصیلی دو ترم را سپری کرده و دروس مربوطه را با موفقیت پشت سر بگذارند. دوره ی اول مستر 1 (M1) نام دارد و دوره بعدی مستر 2 (M2) نام دارد.

در اکثر دانشگاه ها در دوره های مستر 1 تمرکز روی واحدهای درسی می باشد و در دوره های مستر 2 تمرکز بیشتر روی فعالیت های پژوهشی است.در دوره مستر ۲ دانشجویان فقط یک ترم واحدهای درسی را پاس خواهند کرد و از ترم دوم که شامل پنج تا شش ماه می شود مشغول کارآموزی و انجام پروژه تخصصی خود خواهند شد.

دوره های کارشناسی ارشد در فرانسه هم به زبان فرانسه و هم به زبان انگلیسی برگزار میشوند. جهت تحصیل در دوره هایی که به زبان انگلیسی هستند نیازی به آشنایی با زبان فرانسه وجود ندارد. تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی در مقطع فوق لیسانس چیزی در حدود ۳۷۷۰ یورو در سال برای دانشجویان بین المللی هزینه دارد.

شرایط تحصیل فوق لیسانس در فرانسه

 • دانشجویان شرکت کننده در دوره های مستر دو (M2) در ترم دوم تحصیلی کارورزی دارند و در دوره کارورزی به آنها حقوق پرداخت میشود. مبلغ این حقوق از ماهیانه 500 یورو به بالاست.
 • بیش از 1500 دوره به زبان انگلیسی در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه ارائه میشود و تعداد آنها هر سال در حال افزایش است.

در صورتی که مایل به مهاجرت تحصیلی به فرانسه و ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس هستید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسهرا بخوانید و یا برای دریافت مشاوره رایگان مهاجرتی با موسسه تماس بگیرید.

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه در کمپوس دانشگاه Paris Saclay

تحصیل در فرانسه در مقطع دکتری

دوره دکتری در فرانسه 3 سال است که فقط شامل پژوهش و کارهای تحقیقاتی می باشد. تحصیل دکتری در فرانسه به زبان انگلیسی انجام میشود و دانشجویان نیازی به آشنایی با زبان فرانسه ندارند. شایان ذکر است اساتید برجسته علمی فاندهای متعددی دارند که در صورت اخذ بورسیه تحصیلی، به دانشجو حقوق پرداخت میشود. در این شرایط تحصیل در مقطع دکتری در کشور فرانسه شغل محسوب می شود و دانشجویان حقوق ماهانه دریافت می کنند و مالیات نیز پرداخت می نمایند.

دانشجویان بین المللی که در ابتدای سال تحصیلی 2022 در مقطع دکترا ثبت نام میکنند، دولت فرانسه هزینه تحصیل آنها را تقبل میکند. شهریه این دانشجویان 380 یورو در سال خواهد بود. به دانشجویان بین المللی که فاند دریافت میکنند، حقوق ماهیانه پرداخت میشود. باتوجه به قوانین کار در کشور فرانسه، در حال حاضر حقوق دکتری ماهانه 1700 یورو می باشد که 300 یورو از آن بابت مالیات کم می شود و مابقی به دانشجو پرداخت می شود.

حقوق دریافتی در این دوره نسبت به هزینه های زندگی در فرانسه خیلی رقم بالایی می باشد. بنابراین دانشجویان بسیاری متقاضی ورود به این دوره هستند. با توجه به توضیح فوق دانشجویان جهت ورود به این دوره نیازمند رزومه قوی هستند. بنابراین داشتن نمره ی زبان خیلی خوب (نمره بین 6.5 تا 7.5 آیلتس)، معدل بالا، فارغ التحصیلی از دانشگاه های دولتی ممتاز و شناخته شده، مقلات ISI و کارهای تحقیقاتی و پژوهشی شانس افراد را در اخذ فاند دکتری در کشور فرانسه بالا می برد.

شرایط تحصیل دکتری در فرانسه

 • در صورت اخذ فاند تحصیلی دکتری، دانشجویان پس از پایان این دوره و اخذ موفقیت آمیز مدرک دکتری می توانند درخواست اقامت در فرانسه را بدهند. همچنین میتوانند به عنوان محقق در دانشگاه مشغول به کار شوند و یا دوره های پست داک را بگذرانند.
 • تحصیل در مقطع دکتری در فرانسه نیازمند مدرک زبان انگلیسی است. اما در برخی رشته های مدیریتی و بازرگانی بدون داشتن مدرک زبان در مقطع دکتری میتوان به تحصیل پرداخت.

در صورتی که مایل به مهاجرت تحصیلی به فرانسه و ادامه تحصیل در مقطع دکتری بدون مدرک زبان هستید برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله دوره DBA در فرانسهرا بخوانید و یا برای دریافت مشاوره رایگان مهاجرتی با موسسه تماس بگیرید.

تحصیل در فرانسه در رشته DBA

تحصیل در فرانسه در رشته DBA در Grenoble Ecole de Management

تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی

دانشگاه های فرانسه برای جذب هرچه بیشتر دانشجو از سراسر جهان چندین سال است که اقدام به برگزاری دوره های دانشگاه به زبان انگلیسی کرده اند. بر خلاف نظر اکثریت افراد جامعه که تصور می نمایند برای مهاجرت تحصیلی به فرانسه نیاز به یادگیری و یا ارائه ی مدرک زبان فرانسه می باشد، باید به این نکته اشاره کرد که در حال حاضر امکان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به زبان انگلیسی در فرانسه مهیا می باشد. شایان ذکر است متقاضیان این دوره ها هیچ نیازی به یادگیری و یا ارائه ی مدرک زبان فرانسه ندارند. به صورت کلی نکات زیر جهت آگاهی علاقمندان به تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه بیان میشود.

 1. تحصیل در مقطع کارشناسی:  تحصیل در این مقطع در فرانسه عموما به زبان فرانسه است. در برخی رشته های مدیریتی و بازرگانی در مقطع کارشناسی امکان ادامه تحصیل به زبان انگلیسی وجود دارد.
 2. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد: تحصیل ارشد در کشور فرانسه هم به زبان فرانسه و هم به زبان انگلیسی مقدور است. رشته های زیادی در فرانسه وجود دارد که امکان تحصیل به زبان انگلیسی در آنها مهیا است.
 3. تحصیل در مقطع دکتری: تحصیل دکتری در کشور فرانسه هم به زبان فرانسه و هم به زبان انگلیسی مقدور است. اما عموما برای تحصیل همراه با فاند تحصیلی در این رشته ها نیاز به مدرک زبان انگلیسی است.
 4. تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی: تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در فرانسه به زبان فرانسه میباشد و دانشجویان جهت ادامه تحصیل در این رشته ها باید به زبان فرانسه آشنایی کامل داشته باشند.
مهاجرت به فرانسه

منطقه تجاری la defense واقع در پاریس

تحصیل رایگان در فرانسه

بعد از پاییز ۲۰۱۹، تحصیل رایگان در فرانسه برای دانشجویان بین المللی حذف شد، اما با این حال هنوز هم راه های مختلفی برای تحصیل رایگان در این کشور اروپایی وجود دارد. باتوجه به اینکه فرانسه یک کشور سوسیالیست است و حمایت خوبی از دانشجویان بین المللی صورت میگیرد هنوز هم تحصیلات عالی در این کشور نسبت به کشورهایی نظیر آمریکا، کانادا، استرالیا و …  مقرون به صرفه است. روش های تحصیل رایگان در فرانسه در زیر آورده شده است:

 1. شرکت در دوره های زبان فرانسه و دریافت مدرک زبان: بسیاری از رشته هایی که به زبان فرانسه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در این کشور ارائه میشود از دانشجویان بین المللی شهریه دریافت نمیکنند. لازم به ذکر است فقط دانشجویانی که مدرک زبان فرانسه دارند میتوانند در این دوره ها ثبت نام کنند.
 2. تحصیل رایگان در فرانسه به زبان انگلیسی: دوره های تحصیلی مختلفی در رشته های مدیریتی در فرانسه وجود دارد که شرایط خوبی را برای دانشجویان بین المللی محیا میکنند. امکان ادامه تحصیل در این رشته ها برای تمامی متقاضیان وجود دارد . به عبارتی با هر مدرک کارشناسی ارشدی میتوان در این دوره ها ادامه تحصیل داد.
 3. تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه در برخی دانشگاه های خاص: برخی از دانشگاه های فرانسه ، شهریه ای برابر با دانشجویان فرانسوی را از دانشجویان بین المللی دریافت میکنند. تعداد این دانشگاه ها محدود است و رقابت برای پذیرش در این دانشگاه ها نیز زیاد است.
 4. اخذ بورسیه تحصیلی فرانسه: بورسیه های تحصیلی زیادی در کشور فرانسه به دانشجویان بین المللی پرداخت میشود که بخش عمده ای از هزینه تحصیل و زندگی دانشجویان را پوشش میدهد.

بورسیه تحصیلی فرانسه

بورسیه تحصیلی ایفل، بورسیه های بین المللی ENS، بورسیه تحصیلی عالی Ampere، بورسیه امیلی بوتیمی، بورسیه Université Paris-Saclay و بورسیه های بنیاد فناوری گرنوبل تنها بخش کوچکی از بورسیه های تحصیلی هستند که به دانشجویان بین المللی تعلق میگیرد. شایان ذکر است که دانشجویانی که در دوره های مستر ۲ (M2) شرکت میکنند، در پایان دوره کارورزی 6 ماهه دارند و به آنها حقوق پرداخت میشود. بنابراین چندان نیازی به بورسیه در این دوره احساس نمیشود. دریافت ویزای تحصیلی فرانسه فرصت مناسبی برای تحصیل در محیط های آکادمیک بین المللی و مهاجرت تحصیلی به فرانسه است.

در صورتی که میخواهید اطلاعات کاملتری از دانشگاه های ارزان قیمت و یا بورسیه تحصیلی فرانسه بدست بیاورید مقاله تحصیل رایگان در فرانسه را بخوانید.

تحصیل در فرانسه

تحصیل در فرانسه در کلاس های مدرن

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان

تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان مورد توجه بسیاری از علاقمندان به ادامه تحصیل در کشور فرانسه است. اما باید بدانید اگرچه نیازی به مدرک برای تحصیل در برخی دوره ها در کشور فرانسه نیست، اما متقتضیان میبایست برای دوره زبان فرانسه در کشور فرانسه حداقل در سطح A2 زبان فرانسه باشند. همچنین برای تحصیل در دوره های MBA و DBA میبایست با زبان انگلیسی آشنایی کافی داشه باشند.

 1. شرکت در دوره زبان فرانسه در کشور فرانسه
 2. شرکت در رشته مستر مدیریت کسب و کار (MBA) در کشور فرانسه
 3. شرکت در رشته مدیریت کسب و کار (DBA) در کشور فرانسه

این دوره ها از پرطرفدارترین شیوه های مهاجرتی به کشور فرانسه است که مورد توجه بسیاری از مدیران و صاحبان کسب و کارها قرار گرفته است. چرا که برای تحصیل در دوره DBA نیازی به حضور درکلاس ها نیست و دوره به صورت آنلاین برگزار میشود.

جهت آشنایی با شهریه، شرایط سنی و سایر شروطی که متقاضیان باید برای شرکت در این دوره ها داشته باشند مقاله تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان را بخوانید.

تحصیل در فرانسه در دانشگاه سوربن

تحصیل در فرانسه در دانشگاه سوربن

تحصیل در فرانسه در دوره های زبان فرانسه

دوره زبان فرانسه از متداولترین روش های مهاجرت به فرانسه بدون مدرک زبان است. با اخذ ویزای زبان فرانسه، متقاضیان میتوانند در فرانسه زبان یاد بگیردند و پس از دریافت مدرک وارد دانشگاه شوند.

دوره‌های زبا