دانشگاه استکهلم – سوئد

دانشگاه استکهلم دانشگاهی دولتی در شهراستکهلم سوئد است که در سال ۱۸۷۸ به عنوان یک کالج تاسیس شد و از سال ۱۹۶۰ به عنوان دانشگاه شناخته شد. این دانشگاه دو فیلد علمی متفاوت دارد: علوم طبیعی و علوم انسانی / علوم اجتماعی.

دانشگاه استکهلم بیش از ۷۰،۰۰۰ دانشجو در چهار دانشکده مختلف دارد. دانشکده های این دانشگاه عبارتند از حقوق، علوم انسانی، ریاضیات و علوم طبیعی.

آموزش و پژوهش در این دانشگاه در تمامی حوزه ها انجام میشود.در این دانشگاه چهار دانشکده با ۷۰ دپارتمان وجود دارد که در بسیاری از آنها دوره‌های آموزشی به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و دانشجویان بین‌المللی بسیاری در آنها به تحصیل مشغولند. شایان ذکر است بیشتر دوره‌های آموزشی با این ویژگی شامل کارشناسی ارشد و دکترا می‌شوند و بیشتر دوره‌های لیسانس در دانشکده‌های مختلف این دانشگاه به زبان سوئدی برگزار میشوند.

دانشگاه استکهلم یکی از بزرگترین دانشگاه های اسکاندیناوی است. این دانشگاه به عنوان یکی از ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان در رتبه بندی دانشگاهی، دانشگاه های جهانی (ARWU) شناخته می شود، در حالی که رتبه بندی دانشگاه های جهانی QS و رتبه بندی دانشگاه های جهانی تایمز (THE) رتبه آن ۸۴ در سطح جهانی معرفی می نماید.

دانشگاه استکهلم چهارمین قدیمی ترین دانشگاه سوئد است. همانند سایر دانشگاه های دولتی سوئد، مأموریت این دانشگاه شامل تدریس و تحقیق در جامعه می باشد.

دانشکده علوم کامپیوتر و سیستم‌های دانشگاه استکهلم در Kista  واقع شده‌است. این دانشکده در سال ۱۹۶۶ تاسیس گردید و یکی از قدیمی ترین دانشکده‌های کامپیوتر در سوئد است. این دپارتمان زیر مجموعه بخش علوم اجتماعی دانشگاه استکهلم است و یکی از پیشروترین مراکز در زمینه علوم کامپیوتر و سیستم‌ها به شمار می‌رود.

 

برندگان جایزه نوبل به ترتیب سال:

سال           فیلد              برنده جایزه نوبل

۱۹۰۳          شیمی           Svante Arrhenius

۱۹۲۹          شیمی           Hans von Euler-Chelpin

۱۹۴۳          شیمی           George de Hevesy

۱۹۷۴          اقتصاد            Gunnar Myrdal

۱۹۹۵          شیمی           Paul Crutzen

۲۰۱۱          ادبیات            Tomas Tranströmer

در این ویدئو معرفی کوتاهی از دانشگاه استکهلم آورده شده است.جهت آگاهی از هزینه های تحصیل در کشور سوئد مقاله زندگی در سوئد را بخوانید. همچنین برای مشاهده سایت دانشگاه بر روی لینک آدرس دانشگاه استکهلم کلیک نمایید.