مطابق با آخرین قوانین اخذ پذیرش از دانشگاه سوربن فرانسه
 • بازبینی شده توسط وکلای رسمی

دانشگاه سوربن فرانسه

پرچم فرانسه

دانشگاه سوربن، دانشگاهی تحقیقاتی در سطح جهان است که در سال 1257 تاسیس شده است. آموزش در دانشگاه سوربون به زبان فرانسه انجام میشود. بنابراین دانشجویان باید تسلط مناسبی به زبان فرانسه داشته باشند تا بتوانند در این دانشگاه تحصیل کنند.

درخواست مشاوره امور مهاجرتی

درخواست مشاوره مهاجرتی

دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن، دانشگاهی تحقیقاتی در سطح جهان است که طیف گسترده‌ای از رشته‌های هنری، علوم انسانی، علوم طبیعی، علوم اجتماعی، پزشکی و مهندسی را ارائه می‌دهد. رویکرد این دانشگاه به آموزش ‌و پژوهش برای چالش‌های فکری و علمی در قرن بیست و یکم طراحی شده است. این دانشگاه به دانشجویان خود بهترین فرصت‌های اجتماعی را برای موفقیت در هر یک از پروژه‌های شخصی و حرفه‌ای خود از طریق برنامه‌های تک رشته‌ای، دو رشته‌ای و بین رشته‌ای ارائه می‌دهد.
اگر شما قصد مهاجرت به کشور فرانسه را دارید و می‌خواهید در این دانشگاه تحصیل کنید، بهتر است آشنایی کافی با شرایط اپلای دانشگاه سوربن فرانسه را داشته باشید.

پیشینه دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن (در زبان فرانسوی Sorbonne Université) یک دانشگاه عمومی تحقیقاتی در شهر پاریس کشور فرانسه است. که از ادغام Paris-Sorbonne University، Pierre et Marie Curie University و تعدادی موسسات کوچکتر در سال 2018 تاسیس شده است.

تاریخ ۱۲۵۷ که روی نشان و علامت دانشگاه سوربن آورده شده، خطاب به دانشگاه تاریخی پاریس است که کالج سوربون در این سال توسط رابرت د سوربون افتتاح و نهایتاً به دانشکده علوم انسانی امروزی در دانشگاه سوربن تبدیل شده است

شرایط اپلای دانشگاه سوربن فرانسه

اگر شما دانشجوی بین‌المللی هستید و قصد دارید تحصیلات خود را در این دانشگاه ادامه دهید، باید ابتدا اطلاعات خود را ارسال کنید. برای پذیرش در مقطع کارشناسی نیاز به آزمون ورودی ندارید و فقط باید مدرک زبان فرانسه را داشته باشید. برای اطلاع دقیق از شرایط ثبت‌نام در این دانشگاه، می‌توانید به سایت دانشگاه مراجعه کنید تا اطلاعات لازم را کسب کنید. باید توجه داشت که شرایط اپلای در رشته‌های مختلف، متفاوت است اما به صورت کلی میتوان گفت:

جهت ثبت نام در دانشگاه سوربن حداقل مدرک زبان فرانسه B2 برای رشته های غیرپزشکی و برای رشته پزشکی داشتن مدرک سطح C1 الزامی است.

دوره‌های تحصیلی در دانشگاه سوربن به شکل استاندارد اروپایی و به صورت زیر سازمان‌دهی می‌شوند:

– دوره‌های 3 ساله کارشناسی
– دوره 2 ساله کارشناسی ارشد
– دوره دکترا 3 ساله

به‌طورکلی این دوره‌ها به‌صورت چند رشته‌ای یا تک رشته‌ای ارائه می‌شوند و به دانشجو امکان انتخاب رشته دلخواه خود را می‌دهند. به‌عبارت دیگر دانشجویان بین‌المللی می‌توانند از هر کشوری و به مدت دو هفته تا تکمیل مدرک بین‌المللی در کلاس‌های آموزشی شرکت کنند.
هر کشور و دانشگاهی برای پشتیبانی از دانشجویان، دپارتمان‌های بین‌المللی دارد که فرآیندهای متفاوتی مانند پیش‌بینی هزینه مسکن، زندگی و… را انجام می‌دهد. همچنین در این دانشگاه برای افرادی که قصد یادگیری زبان فرانسه و بهبود آن را دارند، برنامه‌هایی به‌‌عنوان برنامه دوزبانه (انگلیسی و فرانسوی) در نظر گرفته شده است.

دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن

پذیرش دانشگاه سوربن فرانسه

تحصیل در کشور فرانسه برای دانشجویان بین‌المللی پس از اخذ ویزای تحصیلی ممکن می‌شود. افرادی که قصد اقامت بیش از 90 روز و تحصیل در این کشور را دارند باید ویزای تحصیلی اخذ کنند. اگر دانشجوی کشور غیراروپایی هستید، باید چند ماه قبل از ورود به فرانسه با مراجعه به سفارت فرانسه برای اخذ ویزای دانشجویی خود اقدام کنید.
به ‌عنوان ‌مثال اخذ ویزای (Etudes en france) این امکان را به شما می‌دهد که به‌محض ورود به کشور فرانسه اقامت تحصیلی خود را دریافت کنید. برای پذیرش در دانشگاه سوربن فرانسه باید مدارک زیر را جمع‌آوری کرده و اطلاعات را از طریق سایت دانشگاه ارسال کنید:

– داشتن ریزنمرات و ترجمه آخرین مدرک تحصیلی
– معرفی‌نامه دانشگاهی
– داشتن مدرک زبان فرانسه
– اثبات تمکن مالی
– داشتن عکس پرسنلی و پاسپورت
– داشتن انگیزه نامه تحصیلی
– گواهی عدم سوء پیشینه
– تهیه توصیه‌نامه برای مقاطع دکتری و کارشناسی ارشد

بررسی رنکینگ دانشگاه سوربن فرانسه

تنها مرکزی که میزان کیفیت تدریس و تحصیل، میزان اعتبار کارکنان دانشکده، کیفیت تحقیقات و… را اندازه‌گیری می‌کند، مرکز رنگینک دانشگاه‌های جهان است. این مرکز به‌منظور رتبه‌بندی دانشگاه‌های سراسر دنیا از 7 شاخص قدرتمند و تحلیلی استفاده می‌کند که شامل موارد زیر می‌شود:

 • کیفیت تحصیل: یکی از شاخص‌های تحلیلی و قدرتمند برای تعیین رتبه دانشگاه، کیفیت تحصیل است. این مورد با توجه به تعداد جوایز بین‌المللی که توسط فارغ‌التحصیلان دانشگاه کسب شده است و مدال‌های دانشگاه سنجیده می‌شود.
 • خروجی مقالات تحقیقاتی: با توجه به تعداد و کیفیت مقالات تحقیقاتی انجام‌شده این مورد سنجیده می‌شود.
 • کیفیت دانشگاه: کیفیت دانشگاه نیز یک شاخص دیگر در سنجیدن رتبه دانشگاه است که با توجه به جوایز و مدال‌های کسب‌شده توسط دانشجویان سنجیده می‌شود.
 • استخدام فارغ‌التحصیلان: این شاخص با توجه به تعداد افراد فارغ‌التحصیلی که در بهترین شرکت‌های جهان استخدام‌ شده‌اند و بهترین جایگاه را دارند، سنجیده می‌شود.
 • کیفیت نشریات چاپی: این مورد نیز با توجه به تعداد و میزان مقالات تحقیقاتی که در مجلات مشهور و سطح بالا منتشر شده‌اند، سنجیده می‌شود.
 • تقدیرهای رسمی: با توجه به تعداد و میزان تقدیرهایی که از مقالات تحقیقاتی نوشته‌شده توسط دانشجویان دانشگاه سوربن شده است، سنجیده می‌شود.
 • میزان تاثیرگذاری مقالات: این شاخص نیز با توجه به تعداد مقالاتی که در مجلات و نشریه‌های سطح بالا منتشرشده است، سنجیده می‌شود.

دانشگاه سوربن فرانسه با توجه به 7 شاخص بالا و سنجش توسط مرکز رنگینگ جهانی، رتبه 29 رنگینک جهانی و رتبه 1 رنگینک ملی را کسب کرده است. همچنین مجموع امتیاز از شاخص‌های ذکرشده 86.6 بوده که رتبه آن در شاخص‌ها به‌صورت زیر است:- شاخص کیفیت تحصیلی: رتبه 46
– شاخص خروجی تحقیقات: رتبه 6
– شاخص تاثیرگذاری: رتبه 24
– شاخص تقدیرهای رسمی: رتبه 22
– شاخص کیفیت نشریات: رتبه 13
– شاخص استخدام فارغ‌التحصیلان: 344
– شاخص کیفیت دانشکده: رتبه 56

همچنین ایرانیان سرشناس و مشهور بسیاری در دانشگاه سوربن کشور فرانسه تحصیل کرده‌اند. از این شخصیت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
– آقای ابوالحسن نجفی که دکتری جامعه‌شناسی خود را از این دانشگاه اخذ کرده است.
– دکتر کاظم معتمدنژاد که به‌عنوان پدر علوم ارتباطات نوین شناخته می‌شود در این دانشگاه تحصیل کرده است.
– هوشنگ پورکریم (مردم شناس ایرانی) مدرک فوق لیسانس رشته جامعه‌شناسی روستایی را از دانشگاه سوربن فرانسه اخذ کرده است.
– لطف‌آلله مفخم پایان که سبک آن موسیقی سنتی ایرانی و مسلط به ساز ویولون است، مدرک تحصیلی خود را از دانشگاه معتبر سوربن فرانسه گرفته است.

دانشگاه سوربن

مراسم فارغ التحصیلی در دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن فرانسه

یکی از موسسات برتر و عالی کشور فرانسه، دانشگاه سوربن است که با کسب بهترین رتبه و قدرت بالا در زمینه تحقیقات با دنیای اطراف خود ارتباط دارد. سالیانه دانشجویان بین‌المللی بسیاری برای تحصیل در این دانشگاه درخواست خود را ارسال می‌کنند. لازم به ذکر است به علت داشتن رتبه بالا، ارائه بهترین کیفیت تحصیلی و اساتید کارآزموده، میزان درخواست برای تحصیل در این دانشگاه بسیار بالا است و به‌عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های موجود در اروپا و دنیا شناخته می‌شود.

در حال حاضر بالغ‌بر 43000 دانشجو در این دانشگاه در حال تحصیل هستند و میزان اساتید پژوهشگر آن 3400 نفر است. در این دانشگاه‌ رشته‌های بسیاری وجود دارد و بهترین خدمات را در اختیار دانشجویان، مخصوصا دانشجویان بین‌المللی قرار می‌دهند.

دانشکده های دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن 3 دانشکده دارد علاوه بر این، حقوق توسط دانشگاه Panthéon-Assas University تدریس می شود.

دانشکده علوم انسانی دانشگاه سوربن

علوم انسانی قدیمی ترین آموزش در این دانشگاه است. تاریخ، جغرافیا، زبان، موسیقی شناسی، فلسفه بخشی های دیگری از این دانشکده است.

دانشکده علوم پایه دانشگاه سوربن

دانشکده علوم پایه این دانشگاه یک موسسه تحقیقاتی بزرگ در فرانسه است. این دانشکده را می توان به عنوان جانشین(وارث) مستقر در دانشکده علوم دانشگاه پاریس در نظر گرفت.

این  دانشکده بیش از 125 آزمایشگاه دارد. بیشتر آنها در ارتباط با مرکز ملی تحقیقات علمی (CNRS) هستند. برخی از موسسات و آزمایشگاه های برجسته آن عبارتند از:

 1. Institut de Henri Poincaré (ریاضیات)
 2. Institut d’astrophysique de Paris (فیزیک نجومی)
 3. LIP6 (علوم کامپیوتر / انفورماتیک)
 4. Institut de mathématiques de Jussieu (Paris-Diderot بنیاد ریاضیات، مشترک با دانشگاه )
 5. Laboratoire Kastler-Brossel (École Normale Supérieure فیزیک کوانتوم، مشترک با ) 

دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن

دانشکده پزشکی واقع در بیمارستان های آموزشی Pitié-Salpêtrière و Saint-Antoine است. در دانشگاه پزشکی سوربن فرانسه رشته‌هایی شامل مامایی، داروسازی و پزشکی به شکلی تخصصی تدریس و به دانشجویان ارائه می‌شود. همانگونه که در قسمت‌های بالا ذکر کردیم، برای تحصیل در این رشته باید سطح C1 مدرک زبان فرانسه را داشته باشید. لازم به ذکر است که در شرایط خاص امکان تحصیل و آموزش زبان فرانسه در کالج های زبان فرانسه وجود دارد.

سوربن فرانسه

سوربن فرانسه

دانشکده حقوق (آموزش های خارجی) دانشگاه سوربن

یک چنین مدرسه حقوقی در دانشگاه سوربن وجود ندارد. در سال ۱۹۷۱، بسیاری از پروفسورهای حقوق از دانشکده حقوق و اقتصاد دانشگاه پاریس تصمیم گرفتند که این دانشکده را به­‌ صورت یک دانشگاه با نام دانشگاه Panthéon-Assas University بازسازی کنند ( از روی نام دو ساختمان اصلی دانشکده حقوق پاریس: place du Panthéon and rue d’Assas campuses ).

امروزه دانشگاه Panthéon-Assas به صورت مستقل آموزه‌های حقوقی را برای دانشگاه سوربون فرآهم می‌کند.

رشته‌های دانشگاه سوربن فرانسه

از رشته‌های مختلفی که در این دانشگاه ارائه و تدریس می‌شوند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

• زبان‌های خارجی
• بیمه
• مهندسی
• داروسازی
• پزشکی
• جمعیت‌شناسی
• حقوق
• جامعه‌شناسی
• دانشکده اقتصاد
• دانشکده هنر
• دانشکده مدیریت (EMS)
• جغرافیا
• علوم
• فلسفه و…

دانشگاه سوربن فرانسه

کتابخانه دانشگاه سوربن فرانسه

هزینه تحصیل در دانشگاه سوربن

با توجه به اینکه تحصیل در دانشگاه سوربن فرانسه هزینه چندان بالایی ندارد، این مرکز یکی از دانشگاه‌های ارزان دنیا شناخته می‌شود. هزینه موردنیاز برای تحصیل در مقاطع کارشناسی 170 یورو، مقاطع کارشناسی ارشد 243 یورو و مقطع دکترا 380 یورو برآورد شده است. لازم به ذکر است که تنها مشکل این دانشگاه عدم برخورداری از خوابگاه است و دانشجویان برای سکونت مجبور به گرفتن آپارتمان یا اسکان در خوابگاه‌های خصوصی خواهند بود. این دانشگاه برای راحتی دانشجویان در تهیه ملک سایت‌های آنلاین را در اختیار آنها قرار می‌دهد تا هیچگونه نگرانی برای محل اقامت خود نداشته باشند. همچنین برای گذراندن امورات دانشجویان و داشتن شرایط مالی بهتر، شغل‌های پاره‌وقتی برای آن‌ها در نظر گرفته است تا هزینه‌های زندگی خود را تامین کنند.

معرفی ویدئویی دانشگاه سوربن و دلایل تاسیس سوربن دته

در ویدئو زیر معرفی کوتاهی از دانشگاه سوربون و دلایل تاسیس دانشگاه سوربون دته آورده شده است. جهت آشنایی با شرایط زندگی در فرانسه مقاله زندگی در فرانسه را بخوانید. چنانچه علاقمند به تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی یا فرانسه هستید مقاله تحصیل در فرانسه را بخوانید. جهت مشاهده وبسایت دانشگاه سوربن، اینجا کلیک نمایید.

دانشگاه سوربن ابوظبی

در ۱۹ فوریه سال ۲۰۰۶، یک تفاهم‌نامه بین سوربون پاریس و دولت ابوظبی امضاء شد که طی برنامه­‌های انتقال دانشگاه پاریس- سوربن به ابوظبی شروع شد. دانشگاه پاریس- سوربن ابوظبی (PSUAD)‌ مورخ ۳۰ می سال ۲۰۰۸ در جزیره ریم با دستور حاکم ابوظبی از ایالات متحده عربی تاسیس یافت.

تمامی برنامه‌­ها به زبان فرانسوی آموزش داده می‌­شوند. یک برنامه فشرده یادگیری زبان فرانسوی برای دانشجویان سال اولی و دومی که حداقل­‌های سطح زبانی را ندارند، برگذار می‌­شود. دانشگاه سوربن ابوظبی در پایتخت امارت متحده عربی واقع ‌شده است. در این دانشگاه نیز دانشجویان باید به زبان فرانسه تحصیل ‌کنند. این دانشگاه شعبه دیگری از دانشگاه عالی‌رتبه و برتر دانشگاه سوربن فرانسه است. در این دانشگاه معماران تمام سعی خود را کرده‌اند که سبک معماری آن مانند چیدمان ساختمان، کلاس‌ها، آمفی‌تئاتر و… بسیار شبیه به دانشگاه موجود در فرانسه باشد.
همچنین در دانشگاه سوربن ابوظبی امکان اسکان در خوابگاه وجود دارد، نشان اختصاصی و پراهمیت این دانشگاه ساختمان گنبدی آن است که دقیقا شبیه به دانشگاه سوربن فرانسه طراحی و ساخته ‌شده است. در این دانشگاه نیز رشته‌های علوم انسانی، علوم اجتماعی، پزشکی، مهندسی، حقوق، هنر و اقتصاد نیز ارائه می‌شود. اساتید دانشگاه سوربن ابوظبی از کشور فرانسه هستند، دانشجویان باید به زبان فرانسوی تحصیل کنند و تحقیقات خود را ارائه دهند.

تاسیس این دانشگاه تمایل ابوظبی به ایجاد ارتباط فرهنگی و علمی به­ صورت بین المللی را نشان می‌­دهد که در این زمینه قراردادهای دیگری با لوور در سال ۲۰۰۷ برای ایجاد لوور ابوظبی، و با دانشگاه نیویورک در سال ۲۰۰۷ برای تاسیس دانشگاه نیویورک ابوظبی امضا کردند. که این مرکز به­ صورت اشتراکی توسط شورای آموزش ابوظبی و شش عضو PSUAD هدایت می­‌شود، که سه تن از آن­‌ها توسط دانشگاه مادر پاریس- سوربن ، و ۳ تن دیگر توسط شورای اجرایی ابوظبی گماشته شده‌­اند.

دانشگاه سوربن ابوظبی

دانشگاه سوربن ابوظبی

در این مقاله سعی کردیم به معرفی دانشگاه سوربن فرانسه و بررسی شرایط آن بپردازیم. همانگونه که ذکر شد این دانشگاه یکی از برترین و پرطرفدارترین دانشگاه‌های دنیا است. هرساله دانشجویان بین‌‌المللی بسیاری از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل در این دانشگاه، به آنجا مهاجرت می‌کنند. رشته‌های مختلفی توسط اساتید مجرب و پژوهشگر در این دانشگاه تدریس می‌شود.
همچنین بهترین مقالات تحقیقاتی در این دانشگاه جمع‌آوری و منتشر می‌شود که سبب بالا رفتن رتبه دانشجویان و دانشگاه می‌شود. اگر قصد مهاجرت به فرانسه برای تحصیل در این دانشگاه را دارید، با مشاوران ما تماس بگیرید.

درخواست مشاوره رایگان مهاجرتی

با تکمیل فرم زیر مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس میگیرند. (زمان تخمینی تکمیل فرم: ۳۰ ثانیه)

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد