دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن (در زبان فرانسوی Sorbonne Université) یک دانشگاه عمومی تحقیقاتی در شهر پاریس کشور فرانسه است. که از ادغام Paris-Sorbonne University، Pierre et Marie Curie University و تعدادی موسسات کوچکتر در سال 2018 تاسیس شده است.

تاریخ ۱۲۵۷ که روی نشان و علامت دانشگاه سوربن آورده شده، خطاب به دانشگاه تاریخی پاریس است که کالج سوربون در این سال توسط رابرت د سوربون افتتاح و نهایتاً به دانشکده علوم انسانی امروزی در دانشگاه سوربن تبدیل شده است.

دانشگاه سوربون

دانشگاه سوربون

معرفی ویدئویی دانشگاه سوربن و دلایل تاسیس سوربن دته

در ویدئو زیر معرفی کوتاهی از دانشگاه سوربون و دلایل تاسیس دانشگاه سوربون دته آورده شده است. جهت آشنایی با شرایط زندگی در فرانسه مقاله زندگی در فرانسه را بخوانید. چنانچه علاقمند به تحصیل در فرانسه به زبان انگلیسی یا فرانسه هستید مقاله تحصیل در فرانسه را بخوانید. جهت مشاهده وبسایت دانشگاه سوربن، اینجا کلیک نمایید.

دانشکده های دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربن 3 دانشکده دارد علاوه بر این، حقوق توسط دانشگاه Panthéon-Assas University تدریس می شود.

دانشکده علوم انسانی دانشگاه سوربن

علوم انسانی قدیمی ترین آموزش دانشگاه سوربن است. تاریخ، جغرافیا، زبان، موسیقی شناسی، فلسفه بخشی های دیگری از این دانشکده است.

دانشکده علوم پایه دانشگاه سوربن

دانشکده علوم پایه دانشگاه سوربن یک موسسه تحقیقاتی بزرگ در فرانسه است. این دانشکده را می توان به عنوان جانشین(وارث) مستقر در دانشکده علوم دانشگاه پاریس در نظر گرفت.

این  دانشکده بیش از 125 آزمایشگاه دارد. بیشتر آنها در ارتباط با مرکز ملی تحقیقات علمی (CNRS) هستند. برخی از موسسات و آزمایشگاه های برجسته آن عبارتند از:

  • Institut de Henri Poincaré (ریاضیات)
  • Institut d’astrophysique de Paris (فیزیک نجومی)
  • LIP6 (علوم کامپیوتر / انفورماتیک)
  • Institut de mathématiques de Jussieu (Paris-Diderot بنیاد ریاضیات، مشترک با دانشگاه )
  • Laboratoire Kastler-Brossel (École Normale Supérieure فیزیک کوانتوم، مشترک با ) 

دانشکده پزشکی دانشگاه سوربن

دانشکده پزشکی واقع در بیمارستان های آموزشی Pitié-Salpêtrière و Saint-Antoine است (اسم این دانشکده گویای این مطلب است که این موسسه وارث Saint-Antoine-des-Champs Abbey می‌باشد)

دانشکده حقوق (آموزش های خارجی) دانشگاه سوربن

یک چنین مدرسه حقوقی در دانشگاه سوربن وجود ندارد. در سال ۱۹۷۱، بسیاری از پروفسورهای حقوق از دانشکده حقوق و اقتصاد دانشگاه پاریس تصمیم گرفتند که این دانشکده را به­‌ صورت یک دانشگاه با نام دانشگاه Panthéon-Assas University بازسازی کنند ( از روی نام دو ساختمان اصلی دانشکده حقوق پاریس: place du Panthéon and rue d’Assas campuses ).

امروزه دانشگاه Panthéon-Assas به صورت مستقل آموزه‌های حقوقی را برای دانشگاه سوربون فرآهم می‌کند.

کتابخانه دانشگاه سوربن

کتابخانه دانشگاه سوربن

دانشگاه سوربون در ابوظبی

در ۱۹ فوریه سال ۲۰۰۶، یک تفاهم‌نامه بین سوربون پاریس و دولت ابوظبی امضاء شد که طی برنامه­‌های انتقال دانشگاه پاریس- سوربن به ابوظبی شروع شد. دانشگاه پاریس- سوربن ابوظبی (PSUAD)‌ مورخ ۳۰ می سال ۲۰۰۸ در جزیره ریم با دستور حاکم ابوظبی از ایالات متحده عربی تاسیس یافت.

تمامی برنامه‌­ها به زبان فرانسوی آموزش داده می‌­شوند. یک برنامه فشرده یادگیری زبان فرانسوی برای دانشجویان سال اولی و دومی که حداقل­‌های سطح زبانی را ندارند، برگذار می‌­شود.

تاسیس این دانشگاه تمایل ابوظبی به ایجاد ارتباط فرهنگی و علمی به­ صورت بین المللی را نشان می‌­دهد که در این زمینه قراردادهای دیگری با لوور در سال ۲۰۰۷ برای ایجاد لوور ابوظبی، و با دانشگاه نیویورک در سال ۲۰۰۷ برای تاسیس دانشگاه نیویورک ابوظبی امضا کردند. که این مرکز به­ صورت اشتراکی توسط شورای آموزش ابوظبی و شش عضو PSUAD هدایت می­‌شود، که سه تن از آن­‌ها توسط دانشگاه مادر پاریس- سوربن ، و ۳ تن دیگر توسط شورای اجرایی ابوظبی گماشته شده‌­اند.

مدیر این مرکز و رئیس هیئت مدیره،‌ در حال حاضر جور مولینی است که در واقع مدیر دانشگاه پاریس- سوربن است. برنامه‌های آکادمیک که در سطح لیسانس ارائه می­‌شود فقط در زمینه­‌های علوم اجتماعی، انسانی و هنرهای زیبا است.

دانشگاه سوربون ابوظبی

دانشگاه سوربون ابوظبی

این مطلب چقدر برای شما مفید بود؟

میانگین آراء: 5 / 5. تعداد آراء: 1

تاکنون کسی به این مطلب رای نداده است. اولین شخصی باشید که رای میدهید.